В цей день народилися українська акторка Лариса Пономаренко та американська акторка Роуз МакГоуен - свята, церковні та народні традиції
У четвер, 5 вересня, православна церква шанує пам'ять пророка Захарії та святої Єлисавети. Іменини сьогодні святкують Авдій, Олексій, Опанас, Гліб, Давид, Єлизавета, Юхим, Захар, Іраїда, Максим, Раїса, Феодор.
Ми живемо у світі, де завжди були й будуть багатії та бідняки, здорові й недужі. Попри те, що для кожного його особисті проблеми та неприємності знаходяться на першому плані, люди мають унікальну внутрішню потребу - безкорисливо допомагати іншим, нічого не очікуючи у відповідь. Таку допомогу заведено називати благодійністю, і більшість з нас іноді долучаються до неї. Однак є люди, з іменем яких поняття благодійності міцно пов’язане, і найвідомішою серед таких є мати Тереза. Вшановуючи пам’ять про цю видатну особистість, а також щоб спонукати до милосердних вчинків якомога більше людей, ООН заснувала Міжнародний день благодійності, який щороку відзначається 5 вересня.
Жінка, яку пізніше світ знав як матір Терезу, від народження мала інше ім’я - Агнес Гондже Боянджіу. Вона з’явилася на світ 26 серпня 1910 року в місті Скоп’є (зараз це столиця Македонії, а на той час - частина Османської імперії). Батьки дівчинки були католиками, мати славилася своїм милосердям і часто запрошувала в дім бідняків, щоб розділити з ними сімейну трапезу.
Агнес вчилася в початковій школі при монастирі, мала гарний голос і співала в церковному хорі. Щороку разом з родичами вона їздила до містечка Летніце, щоб відвідати тамтешній храм. Саме під час однієї з таких поїздок, у віці 12 років, дівчинка відчула покликання служити Богу та допомагати нужденним.
Тож ледве Агнес виповнилося 18, вона поїхала до Ірландії, щоб приєднатися до "Сестер Лорето" - ордену католицьких місіонерок. За кілька місяців дівчина вивчила англійську мову і вирушила до Індії, щоб навчати там дітей. Місіонерка оселилася в Калькутті й почала працювати в школі імені Святої Марії, де вчилися дівчата з незаможних сімей. Щоб викладати історію й географію місцевим ученицям, молодій вчительці довелося швидко опанувати мови бенгалі та хінді.
1931 року Агнес вирішила стати черницею, прийнявши першу офіційну обітницю та обравши для себе нове ім’я - Тереза, на честь Святої Терези, покровительки місіонерів. У 1937-му жінка склала вже повну обітницю, після чого отримала право зватися матір’ю Терезою.
Вчительська робота приносила матері Терезі задоволення, вона любила своїх учнів і мала серед них авторитет, а згодом навіть стала директором школи. Але жінку дедалі більше вражала бідність місцевого населення, до того ж вона була свідком голоду та кривавих конфліктів між індуїстами й мусульманами.
В Україні Міжнародний день благодійності має особливе значення - за статистикою, майже половина наших співгромадян витрачають на життя суму, меншу за встановлений прожитковий мінімум, тобто живуть за межею бідності, але при цьому 70% українців хоча б раз на рік жертвують кошти на доброчинність. Цей факт доводить, що матеріальний добробут - дуже відносне поняття, і завжди поряд знайдеться хтось нужденніший, з ким варто поділитися своїм ресурсом.
5 вересня люди, які практично ніколи не приходять вчасно, можуть дозволити собі зробити це майже на законних підставах. Адже ще у середині минулого століття у США цю дату оголосили Національним Днем запізнень. Ідею підхопили в інших країнах.
Є багато рекомендацій, як боротися з прокрастинацією та привчити себе до пунктуальності. Але це досить важко, адже для цього потрібно постійно працювати над собою, ставити мету та кожного дня робити кроки їй назустріч. Тому деякі люди пішли іншим шляхом. Прийняв як даність, що пунктуальність і своєчасне виконання завдання - це не їхня сильна сторона, вони вирішили перетворити цей недолік в гідність. Так у 1956 році з’явився Клуб прокрастинаторів. Його засновники й стали ініціаторами впровадження Дня запізнень.
Звісно, не варто вважати, що цього дня літаки або поїзди будуть чекати всіх, хто запізнився. Та й суворий начальник не погладить по голівці за таке "законне" порушення дисципліни.
5 вересня у США відзначається Національний день піци з сиром. Попри те, що ця страва вперше з’явилася в Італії, вона міцно зайняла своє місце в серцях і шлунках американців. Без перебільшень, це одна з найпопулярніших страв у світі! Її готують вдома, в спеціалізованих закладах громадського харчування і навіть у деяких ресторанах. Також заморожену готову піцу можна придбати у будь-якому супермаркеті.
Начинка першої класичної піци складалася з трьох компонентів: томатів, сиру моцарела та базиліку. Спочатку вона розглядалася у якості їжі для бідних людей, які не можуть собі дозволити м’ясні страви. Так було доти, доки піца не потрапила на американський континент. У 1905 році у Нью-Йорку відкрилась перша піцерія, яка одразу здобула велику популярність. Зараз піца стала однією з улюблених страв американців та канадців, а кількість її різновидів збільшилася у десятки разів. Вона доречна як на дитячому святі, так і на корпоративній вечірці.
5 вересня відзначають День капи для зубів. Це щорічне свято, яке відзначається з метою підвищення обізнаності про важливість використання капи для захисту зубів під час занять спортом та інших активностей.
Хоча День капи для зубів не є офіційним святом в Україні, він може відзначатися в певних колах, особливо серед спортсменів та стоматологів. День капи для зубів в Україні міг би стати важливим інструментом для підвищення обізнаності про профілактику травм зубів у спорті та повсякденному житті. Це свято може сприяти популяризації здорового способу життя та відповідального ставлення до свого здоров’я серед українців.
День Амазонки в Бразилії відзначають 5 вересня. Амазонка - це царство чудес і таємниць, річка та навколишні території (Амазонія) - унікальне природне та культурне середовище на нашій планеті.
У православному календарі це день пам'яті пророка Захарії та святої Єлисавети. Цьому подружжю вже в похилому віці було дано стати батьками людини, яка хрестила Ісуса - Іоанна Предтечі.
Цар Ірод отримав пророцтво від волхвів про народження Месії та наказав побити (вбити) у Віфлеємі та його околицях усіх дітей, які не досягли дворічного віку. Таким чином безбожний правитель хотів позбутися майбутнього Царя Юдейського, з приходом якого мала розцвісти епоха християнства.
Захарія був священиком у місцевому храмі та вирішив не залишати піст, тому Єлисаветі довелося одній з малюком втекти від переслідувачів. Під час одного зі служінь воїни увірвалися до храму і намагалися дізнатися у пророка, де його син. Не отримавши відповіді, вони вбили священика. Єлисавета прожила після чоловіка 40 днів і померла, залишивши одного сина в пустелі до того дня, коли він з'явився ізраїльському народові.
За легендою, саме свята Єлисавета передбачила Марії народження сина. Тому з давніх-давен це народне свято славиться як один з найбільш сприятливих днів для ворожіння на любов, долю, нареченого.
5 вересня 1951 р. - Майкл Кітон - американський актор. Широко відомий як виконавець ролі Бетмена і Бітлджуса в однойменних фільмах режисера Тіма Бертона. У 2014 році відродив свою популярність після головної ролі напівзабутого актора Ріггана Томпсона в чорній комедії Алехандро Гонсалеса Іньярріту "Бердмен".
5 вересня 1973 р. - Роуз Аріана МакГоуен - американська акторка, режисерка і співачка. Відома за ролями у фільмах "Покоління DOOM", "Крик", "Грайндхаус", "Королеви вбивства", "П'ятдесят мерців", "Конан" і "Планета страху".
5 вересня 1976 р. - Тетяна Костянтинівна Гуцу - українська гімнастка, дворазова олімпійська чемпіонка 1992 року в особистому та командному багатоборстві, неодноразова чемпіонка світу, Європи та СРСР.
5 вересня 1977 р. - Лариса Петрівна Пономаренко - українська акторка. Відома за роллю Наталі Дзюбенко у серіалі "Агенти справедливості".
5 вересня 1979 р. - Андрій Володимирович Запорожець - український співак, автор пісень, виконавець музики в стилях фанк, реггі та ф'южн. Лідер рок-гурту "SunSay". Учасник гурту "5'Nizza", також був запрошеним учасником гурту "Lюк".
5 вересня 1984 р. - Аннабелль Волліс - британська актриса, племінниця актора Річарда Гарріса. Серед найвідоміших її ролей - королева Джейн Сеймур у третьому сезоні телесеріалу "Тюдори", Грейс Берджесс у драматичному серіалі BBC "Гострі картузи", Міа Форм у фільмі жахів "Прокляття Аннабель" і Дженні Гелсі в пригодницькому бойовику "Мумія".
5 вересня 1989 р. - Катерина Александра Гартфорд Грем, більш відома як Кет Грем - американська актриса, співачка, модель, музичний продюсер і танцівниця. Найбільш відома за роллю Бонні Беннет із телесеріалу "Щоденники вампіра".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.