В цей день народилися американська співачка Кеті Перрі та новозеландський актор Ентоні Старр
У п'ятницю, 25 жовтня, в Україні відзначають День народження спілки художників, а православна церква шанує пам'ять ченця Печерського монастиря Мартирія. Іменини сьогодні святкують Валерій, Матрьона. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату влаштовували поминки зі стравами, які любив покійний.
В Україні 25 жовтня святкують День народження спілки художників. Ця творча організація була утворена ще в 1938 році й спочатку належала до Спілки художників СРСР як українське відділення. На той час вона мала назву "Союз радянських художників України". Зараз спілка поєднує професійних художників та митців і відомі центри художніх промислів країни.
Члени Спілки постійно беруть участь в різноманітних заходах. Роботи українських митців прикрашають виставкові зали загальнонаціональних проєктів. Також організація займається соціальним захистом своїх учасників.
У четверту п’ятницю жовтня планета святкує Всесвітній день шампанського. Виникло шампанське випадково в одному з холодних регіонів Франції. Зміна погоди в сторону зниження температури перервала процес бродіння вина. Коли температура підвищилась, бродіння відновилося, зупинити ще раз його не вдалося. Так народилося шипуче вино.
Одразу після своєї появи шампанське не мало стільки прихильників, як має зараз. Найбільший внесок в розповсюдження та оновлення смаку шампанського вніс монах П’єр Періньйон. Саме він почав експериментувати: змішувати різну сировину (сік винограду), розливати напій по пляшках та закривати їх корком для збереження вуглекислого газу. За ці заслуги ім’я Періньйона отримала найдорожча та найкраща марка шампанського у світі - Dom Perignon.
Хоча роком народження ігристого вина вважається 1668, технологія його виготовлення винайдена лише в 1718 році. Ще через 10 років була заснована перша фабрика, яка виробляла та продавала шампанське. До початку XX сторіччя шампанське набуло популярності по всій планеті.
25 жовтня європейські юристи святкують професійне свято - Європейський день юристів. Ініціатива відзначення цього дня надійшла у 2014 році від CCBE - Ради адвокатів та юридичних товариств Європи. Організація запропонувала святкувати European Day of Lawyers задля координації щорічних загальноєвропейських заходів.
Заходи зі святкування події спрямовані на підтримання верховенства закону, визнання внеску працівників правової системи у дотримання встановлених законів, захист правових принципів. Організацією свята займаються національні та місцеві колегії адвокатів та юристів. Вони працюють з молодіжними товариствами, студентськими гуртками, юридичними школами та суспільними організаціями. Під час заходів відбувається розповсюдження друкованих матеріалів, проведення програм, щоб підвищити рівень поінформованості громадян Євросоюзу щодо ролі юристів у системі права.
Макарони - улюблена їжа і дорослих, і дітей практично в усіх куточках світу. В більшості країн різні види макаронних виробів об’єднані однією назвою - паста, що в перекладі з італійської означає тісто. Макарони є складовою частиною багатьох кулінарних рецептів. Це чудовий гарнір до м’яса, риби та овочів. А якщо поєднати пасту з соусом, вона стає повноцінною стравою. Якісні макарони виготовляють з пшениці твердих сортів, тому їх можуть включати до свого меню навіть прихильники здорового способу життя. Мало хто знає, але макарони мають своє власне свято. 25 жовтня кожного року у світі відзначають Всесвітній день макаронів. Започаткували його на Римському конгресі виробників пасти в 1995 році.
Макарони - дуже давній винахід людства, точний час та місце появи якого встановити неможливо. Вважають, що макаронні вироби з’явилися відтоді, як люди навчилися вирощувати пшеницю та виготовляти борошно. В єгипетських пірамідах знайшли зображення макаронів, що датуються IV тисячоліттям до нашої ери. Знайдені археологами на території Давньої Греції качалки та ножі для нарізки тіста свідчать про те, що макарони існували й там.
Багато істориків вважають, що в Італію макарони привіз Марко Поло з Китаю в 1292 році. Взагалі паста стала популярною в епоху великих географічних мандрівок та відкриттів. Під час довгих подорожей у людей виникла потреба в такому продукті, який довго зберігається, не дуже багато важить і при цьому не втрачає своїх властивостей та поживності.
У XVI столітті в Італії вже створилися асоціації виробників макаронів зі своїми правилами та статутами. В різних містах були свої методи приготування тіста. Звісно, застосовувалася ручна праця, процес був досить довгим та складним, тому й коштували макарони досить дорого. Часто вживати їх могли дозволити собі тільки багаті люди. В XVII столітті ситуація почала змінюватися - з’явилися механічні пристрої для виготовлення макаронів, також виникли умови для розповсюдження твердих сортів пшениці. Це стало основою для дешевого виробництва макаронів та їхньої доступності. Цей продукт став повсякденним у меню італійців. У XVIII столітті Катерина Медичі познайомила з макаронами французів, і відтоді вони стали здобувати визнання в усіх країнах.
На початку XX століття відкриття електричного струму дозволило створити електромашини для замісу тіста та спеціальні камери для сушіння макаронних виробів. Завдяки цьому виробництво пасти більше не було обмежене регіонами зі спекотним кліматом. Кількість продукції незрівнянно збільшилася, а процес став повністю автоматизованим.
В Україні здавна є відомими та улюбленими національні страви з тіста, що нагадують італійську пасту - галушки, локшина, кльоцки, ліниві вареники. За різними даними, зараз у світі існує від 400 до 600 видів пасти. З кожним роком цей асортимент розширюється за рахунок додавання овочевих добавок, збагачення вітамінами й мінералами та використання нетрадиційної сировини. Наприклад, для людей з алергією на глютен макарони виробляють з рисового або кукурудзяного борошна.
Щороку 25 жовтня відзначається День карате. День присвячений бойовому мистецтву карате, яке виникло на Окінаві, Японія, і відтоді поширилося по всьому світу. Карате поєднує фізичну підготовку з розумовою дисципліною, сприяючи розвитку сили, спритності та концентрації у практикуючих. У цей день люди святкують, займаючись карате або відвідуючи місцеві заходи та турніри з карате.
Святкування Всесвітнього дня карате має на меті поширити обізнаність про переваги занять цим стародавнім бойовим мистецтвом і надихнути більше людей долучитися. Багато організацій карате використовують цей день як можливість запропонувати безкоштовні заняття або семінари для початківців, які тільки починають свій шлях у практику. У цей день чудова нагода для досвідчених майстрів продемонструвати свої навички, беручи участь у виступах або змаганнях з іншими ентузіастами карате з усього світу.
Термін "карате" ("порожня рука") було введено в обіг у XVIII столітті якимось Сакугавою з окинавського містечка Аката, який заснував після повернення з Китаю приватну школу Карате-но Сакугава. Згодом ієрогліф "кара" - "китайський" - був змінений на подібно звучить, але має інший сенс ієрогліф "кара" - "порожній".
25 жовтня в церковному календарі - день пам'яті ченця Печерського монастиря Мартирія. Він отримав пост диякона за дотримання суворого посту і душевну чистоту. Вмів творити різні чудеса. Його святе ім'я згадують у сьомій пісні канону преподобних Дальніх печер у Києво-Печерській лаврі.
Мученики Маркіян і Мартирій були двома християнськими юнаками, які жили за часів імператора Діоклетіана і були синами високопоставлених чиновників і служили при дворі. Вони теж таємно вірили в Христа і проповідували його слово серед народу. За це вони були звинувачені у зраді й судилися перед імператором. Мартирій і Маркіян не злякалися його погроз і визнали свою віру.
Тоді вони зазнали жорстоких тортур: їх били, розтягували, обпалювали, цвяхами пробивали їм руки й ноги. Але вони не зрадили Господа свого і молилися за своїх катів. Нарешті, їх кинули в піч, де вони померли, не зазнавши болю. Їхні тіла були неушкоджені вогнем і поховані християнами. Їхнє мучеництво відбулося 290 року.
У Київській Русі в це народне свято було заведено оплакувати померлих друзів і близьких. 25 жовтня відвідували могили рідних і займалися прибиранням, приносили свіжі квіти. Нерідко цього дня влаштовували поминки зі стравами, які любив покійний, а залишки їжі роздавали жебракам. Також цього дня допомагали сиротам. Обдурити сироту або вкрасти щось у такої дитини вважалося серйозним гріхом.
25 жовтня 1965 р. - Ігор ("Ковбаса", "Кабасик") Мельничук - український рок-музикант, композитор. Був учасником гуртів "Аверс"; "Рокіровка"; "КооП"; "Діти Тяжкого Року", або "ДТР" та ін.
25 жовтня 1975 р. - Ентоні Старр - новозеландський актор кіно і телебачення. Найбільш відомий за роллю Хоумлендера в серіалі "Пацани".
25 жовтня 1984 р. - Кетрін Елізабет Хадсон, більш відома як Кеті Перрі, - американська співачка, композиторка, авторка пісень, актриса, посол доброї волі ООН. У квітні 2007 року Перрі підписала контракт зі звукозаписною компанією Capitol Records.
25 жовтня 1989 р. - Міа Васиківська - австралійська акторка. Отримала міжнародну популярність після виконання ролі Аліси Кінгслі у фільмі Тіма Бертона "Аліса в Країні чудес".
25 жовтня 1993 р. - Міа Джипсі Мелло да Сільва Гот - британська акторка і модель. Дебютувала на телебаченні 2013 року в серіалі "Тунель". Потім знялася в ролі Пі у другій частині фільму "Німфоманка".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.