Цього дня народилися ірландський актор Кілліан Мерфі та українська телеведуча Марія Єфросиніна - свята, церковні та народні традиції на суботу, 25 травня
У суботу, 25 травня, в Україні відзначають День Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, а православна церква згадує третє обрітення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Іменини сьогодні святкують Іван, Інокентій, Теодор, Федір, Ян.
25 травня в церковному календарі - третє знаходження голови Іоанна Предтечі. Сталася ця подія близько 850 року. Коли в Константинополі відбувалися заворушення через заслання святителя Іоанна Златоуста, главу Іоанна Предтечі віднесли до міста Емес. Однак і там вона надовго не залишилася, адже під час набігу сарацинів її перенесли в Комани (близько 810-820 роки), а в період гонінь та іконоборства сховали в землі.
Коли відновили іконочитання, Патріарх Ігнатій побачив під час нічної молитви, де захована глава Іоанна Предтечі. Сповістив святитель про це імператору, який надіслав у Коману своїх посланців. Так главу було знайдено втретє. Пізніше її перенесли знову в Константинополь і з урочистостями поклали в придворну церкву. Нині глава Іоанна Предтечі перебуває на Афоні.
З Іванова дня наші пращури сіяли пізні зернові культури, гарбуз, дині та кабачки. Жінки рано вранці висаджували розсаду капусти, але так, щоб ніхто не бачив. Побоювалися, що якщо хтось підгляне як саджають капусту, то врожаю доброго не буде.
25 травня Україна відзначає День Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації. Свято запроваджено 29 квітня 2021 року указом президента Зеленського № 181/2021. Свято присвячено прицівникам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
День працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження в Україні святкують щороку в останню травневу суботу. Вперше свято відзначили 24.05.1999 згідно з указом голови держави. Дата була покликана заохочувати працю робітників поліграфічних видавництв.
Друкарські верстати з’явилися в Україні ще у XV столітті, тому друкова справа має власну давню історію. Дійсним витвором книжкового мистецтва була Острозька Біблія, видана у 1581 році. Ця книга стала своєрідним каноном, за яким видавалися релігійні книги не тільки в Україні, але і в сусідніх країнах Європи.
Всесвітній день Таро - відзначається щороку 25 травня, це свято, яке вшановує мистецтво, символіку та практику читання Таро. Всесвітній день Таро був заснований у 2003 році письменницею та майстром Таро Ден Елдер після того, як їй набридло слухати міфи та дезінформацію про Таро в ЗМІ. Це й найдихнуло заснувавати таку подію, яка щороку набуває все більшого поширення та підтримки по всьому світу.
Цей день об’єднує поціновувачів, професійних тарологів та практиків Таро з усього світу, щоб сприяти розумінню та дослідженню карт Таро як інструменту для саморефлексії, керівництва та духовного зростання. Це дає можливість визнати значення Таро в різних культурах і незмінну популярність цієї стародавньої практики ворожіння та пізнання себе й світу.
Філологи - це начитані й освічені люди, які допомагають зберегти мовний і літературний спадок людства, вміють надати словам вишуканої форми, співставної з великими творіннями скульптури чи живопису. Своє професійне свято - День філолога, ці фахівці відзначають 25 травня.
Виникнення науки про слово, як, зрештою, й інших наук, пов’язують з античним світом, передусім з Древньою Грецією. Базою демократичного устрою грецьких міст було право вільних городян виражати й відстоювати свою думку в народних зібраннях, в тому числі й щодо обговорення державних законів. Мова також була єдиним засобом захистити себе в суді, а публічні виступи надавали можливість прославитися, демонструючи ораторську майстерність. В судочинстві та в публічних виступах розвивалися логіка й риторика, і разом з культурою обговорення це підготувало основу для виникнення філології.
В епоху Інтернету текст є одночасно продуктом та інструментом пізнання, а філологія, допомагаючи в розумінні текстів, сприяє глибшому розумінню інших людей, минулих поколінь, епох та культур. Мова є живим організмом, який змінюється з часом, тому філологія ніколи не втратить своєї актуальності, адже об’єкту її досліджень - текстів, які складаються зі слів - зникнення не загрожує.
Щорічно 25 травня прихильники творчості британського комедійного письменника Дугласа Адамса відзначають День рушника. Неформальну подію започаткували у 2001 році (за пів місяця після смерті Адамса).
Річ у тім, що роман письменника "Путівник Галактикою" зображує рушник як найважливіший предмет для подорожанина автостопом. Адже рушником можна вкритись, коли холодно, загорнутись у нього дорогою, розмахувати ним, відпочивати на ньому, коли тепло, витиратись, перев’язати голову за потребою, та зрештою - захищатись.
Кожного року четвертої травневої суботи відзначається свято творчої професії - Всесвітній день інтер’єру і День дизайнера інтер’єрів. Подію започаткувала Міжнародна федерація архітекторів та дизайнерів інтер’єру у 2004 році. Сама ж федерація утворилась в 1963 році.
Інтер’єр приміщення дуже важливий для людини, адже від нього залежить як фізичний комфорт з функціоналом, так і душевний стан, настрій, поведінка. Оздоблення зони відпочинку та роботи повинно позитивно впливати на нервову систему, приносити естетичне задоволення.
Метою Всесвітнього дня інтер’єру є подяка фахівцям цієї сфери за старанну діяльність в ім’я краси та щастя, залучення дизайнерів інтер’єру до глобального обміну знаннями, просування професії, спільної практики.
Всесвітній день хірургії відзначається щорічно 25 травня, є важливою подією, присвяченою підвищенню обізнаності про критичну потребу в справедливій і якісній хірургічній допомозі в усьому світі. Це день визнання зусиль хірургічних команд по всьому світу і пропаганди необхідних ресурсів і політик, які підтримують розвиток доступної хірургічної допомоги в усіх системах охорони здоров’я.
Всесвітній день хірургії був започаткований різними міжнародними організаціями охорони здоров’я, включаючи InciSioN і Lifebox, щоб підкреслити незамінну роль хірургії в охороні здоров’я в усьому світі. День підкреслює нагальну потребу в комплексній охороні здоров’я, що включає хірургічні послуги, які часто залишаються поза увагою в глобальному дискурсі охорони здоров’я.
Всесвітній день хірургії має вирішальне значення для адвокації включення хірургічної допомоги в національні та міжнародні програми охорони здоров’я. Привертаючи увагу до нерівності в доступі до хірургічної допомоги, особливо в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, цей день сприяє змінам у політиці та фінансуванню ініціатив, спрямованих на поліпшення інфраструктури хірургічної допомоги в усьому світі.
25 травня 1939 р. - Ієн Мюррей Маккеллен - британський актор. Першу велику роль Маккеллен виконав у стрічці "Річард III" (1995), а вже трьома роками пізніше отримав першу номінацію на "Оскара" за роль Джеймса Вейла в історичній драмі "Боги і монстри" (1998).
25 травня 1948 р. - Клаус Майне - німецький рок-музикант, співак, гітарист і поет-пісняр, вокаліст гурту Scorpions. Автор найвідомішої пісні гурту "Wind of Change".
25 травня 1963 р. - Майкл Джон "Майк" Маєрс - канадський актор, комік, сценарист і продюсер фільмів. Найвідоміший ролями Вейна Кемпбелла у фільмі "Світ Вейна" та Остіна Пауерса і Доктора Зло в трилогії "Остін Пауерс", а також як голос Шрека в однойменній серії мультфільмів.
25 травня 1970 р. - Октавія Ленора Спенсер - американська актриса. Володарка премій "Оскар", "Золотий глобус", BAFTA і премії Гільдії кіноакторів США за найкращу жіночу роль другого плану у фільмі "Прислуга".
25 травня 1976 р. - Кілліан Мерфі - ірландський актор, володар премії "Оскар". З 2013 до 2022 року він знімався в ролі Томаса Шелбі в кримінально-драматичному серіалі BBC "Гострі картузи", за який здобув премію Ірландського кіно і телебачення за найкращу чоловічу роль у 2017 і 2018 роках.
25 травня 1979 р. - Марія "Маша" Олександрівна Єфросиніна - українська телеведуча, громадський діяч, блогер. Почесний посол Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, співзасновниця громадської організації "Фонд Маша".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.