Яке сьогодні, 24 травня, свято: День слов'янської писемності й культури та Всесвітній день відеоігор

В цей день народилися український рок-музикант-мультиінструменталіст Олег Скрипка та британський і американський актор Альфред Моліна - свята, церковні та народні традиції на п'ятницю, 24 травня

колаж
А ще 24 травня Міжнародний жіночий день за мир і роззброєння та День авіаційного техніка

У п'ятницю, 24 травня, православна церква шанує пам'ять святого Симеона СтовпникаІменини сьогодні святкують Василь, Григорій, Іван, Микита, Семен, Степан, Теодор, Федір, Ян, Ксенія, Оксана.

24 травня - яке сьогодні церковне свято

Тих, кому сьогодні вдасться розрахуватися з боргами, чекає удача і багатство
Тих, кому сьогодні вдасться розрахуватися з боргами, чекає вдача і багатство

24 травня в церковному календарі - день пам'яті преподобного Симеона Стовпника. Згідно з церковними переказами, народився він після довгих молитов його матері, яка присягнулася, що віддасть дитину на служіння Господу. Ще в дитинстві хлопчик вирізнявся стриманим характером, він навіть не пив грудне молоко в ті дні, коли мати його їла м'ясо. В юності Симеон залишився без батьків, а сам хлопець побачив видіння, після якого пішов у монастир і подвизався на стовпі.

Відчайдушно боровся чоловік із гріховними думками, спокусами і пристрастями, перебуваючи весь час у молитві. За свою надзвичайну працю отримав від Господа дар чудотворення і прозорливості. Він міг творити таємниці прийдешнього. Помер Симеон у віці 75 років.

Святому Симеону молилися про зцілення від недуг. Наші предки цього дня збирали квіти шипшини - з пелюсток готували корисне варення, а також прикладали їх до ран. Пізніше збирали плоди шипшини, з яких готували чаї, цілющі відвари, настої та настоянки від застуди, кашлю, головного болю.

24 травня - яке сьогодні свято в різних країнах

День слов’янської писемності та культури відзначають в слов’янських державах, щоправда, назви свята можуть дещо різнитися — приміром, Північна Македонія називає його Днем всеслов’янських просвітників і вчителів
День слов’янської писемності та культури відзначають в слов’янських державах, щоправда, назви свята можуть дещо різнитися - приміром, Північна Македонія називає його Днем всеслов’янських просвітників і вчителів

Усне мовлення всіх народностей слов’ян колись було єдиним, і відрізнялося тільки діалектами. Загалом мешканці європейського сходу легко розуміли один одного, проте своєї письмової системи у них не було, а спроби пристосувати до фонетичного складу мови латинський чи грецький алфавіт не мали успіху. Отримати свою абетку нашим предкам вдалося завдяки двом братам з Візантії, які жили в далекому IX столітті - Кирилу й Мефодію. Крім алфавіту, вони подарували нашим народам переклад основних християнських священних текстів. 24 травня є для народів Східної Європи святом - Днем слов’янської писемності й культури. Ця подія має прямий стосунок до рівноапостольних братів, яким віддають шану в цей день. Однак, відповідно до реформи церковного календаря ПЦУ з 2023 року День святих Кирила та Мефодія тепер відзначається 11 травня.

Брати Мефодій і Кирило народилися у Візантійській імперії, в місті Салоніки, відповідно у 815 та 827 роках, в родині військового. Деякі історики вважають, що родина була болгарською, інші приписують братам грецьке походження, проте відомо, що вони розмовляли й на слов’янській мові.  Подорослішавши, старший Мефодій розпочав службу у війську, а молодший Кирило став студентом університету в Константинополі, де вивчив багато мов, а також математику,  астрономію, діалектику, риторику й філософію. Після навчання він кілька років працював бібліотекарем у церкві Святої Софії та викладачем філософії в університеті. Блискучий переможець філософських диспутів, Кирило був помічений патріархом Ігнатієм та увійшов до делегації богословів, відправленої до двору арабського халіфа.

Тим часом Мефодій закінчив військову кар’єру і став ченцем, а згодом настоятелем монастиря у Віфанії.  В 856 році й молодший брат полишив активну діяльність вченого-богослова, приєднавшись до Мефодія в монастирі. Але життя братів у келії тривало недовго - у 860-му патріарх Ігнатій послав їх з місією до хазарських племен. Під час подорожі Кирило знайшов мощі святого Климента - першого відомого в історії місіонера-християнина на слов’янських землях. З цими мощами брати не розлучалися більше ніколи.

Слов’янська писемність дозволила вийти слов’янським народам на рівень, співставний з іншими великими народами світу, оскільки заклала основу грамоті, науці, культурі та народній мудрості, яка не втрачається з часом, а лише виходять на більш сучасний рівень. Тому День слов’янської писемності й культури - подія, яка втілює в собі прагнення людей до збереженні мовних, культурних та духовних цінностей рідної нації.

Міжнародний жіночий день за мир і роззброєння підкреслює вирішальну роль жінок у розбудові миру та роззброєнні, виступаючи за безпеку та миролюбніші суспільства
Міжнародний жіночий день за мир і роззброєння підкреслює вирішальну роль жінок у розбудові миру та роззброєнні, виступаючи за безпеку та миролюбніші суспільства

Щорічно 24 травня весь світ відзначає важливе свято - Міжнародний жіночий день за мир і роззброєння. Жінки з більш ніж 40 країн підтримали ініціативу.

На початку 1980-х феміністки-пацифістки з усієї Європи зібралися разом, щоб висловити свою незгоду зі зростаючим накопиченням озброєнь і ядерної зброї. Ці колективні зусилля призвели до встановлення 24 травня як Міжнародного жіночого дня за мир і роззброєння. Щороку в цей день Міжнародна ліга жінок за мир і свободу вшановує їхню спадщину і відзначає поточні зусилля жінок по всьому світу, які ведуть боротьбу проти мілітаризму.

Метою свята є об’єднання жінок планети заради знищення насильства як методу розв’язання проблем, поширення ідеї гуманності та мирного співіснування, залучення держав, які перебувають у стані війни, до роззброєння.

Геймер – це нова відокремлена професія, котра може приносити чималий дохід
Геймер - це нова відокремлена професія, котра може приносити чималий дохід

24 травня кожного року відзначається свято сучасної розваги - Всесвітній день відеоігор. Дата святкування обрана на честь дати офіційної презентації Ральфом Баєром спільно з його командою першої домашньої приставки для ігор Magnavox Odyssey, що відбулась саме цього дня у 1972 році.

Комп’ютерна гра (чи відеогра) являє собою спеціальну програму, яка зчитується комп’ютером, телефоном, портативним пристроєм або ігровою приставкою. Відеоігри контактують з гравцем за допомогою дисплею та клавіатури, мишки, джойстика тощо. Сьогодні сфера відеоігор дуже розвинена: величезний асортимент, регулярні оновлення, додаткові прилади, міжнародні змагання, гральні магазини та багато іншого. 

24 травня кожна жінка повинна присвятити час заняттям, які змушують її бути гордою за себе, а також надягнути прикраси та відвідати в улюблене місце відпочинку
24 травня кожна жінка повинна присвятити час заняттям, які змушують її бути гордою за себе, а також надягнути прикраси та відвідати в улюблене місце відпочинку

24 травня кожного року відзначається свято, присвячене неймовірній прикрасі - Міжнародний день тіари. Подію започаткували після проведення заходу на честь "Сезонів успіху Барбари Беліссімо" у 2005 році. Дата святкування збігається з днем народження королеви Вікторії.

Міжнародний день тіари має за мету наголошення на важливості відчуття власної гідності, залучення жінок до носіння гарних нарядів, зокрема тіар. Адже така прикраса змусить кожну представницю прекрасної статі уявити себе справжньою королевою.

До 24 травня організовують різноманітні заходи, які спрямовані на підвищення поінформованості щодо краси європейських природних парків
До 24 травня організовують різноманітні заходи, які спрямовані на підвищення поінформованості щодо краси європейських природних парків

Щорічно 24 травня відзначається свято природи та культури - Європейський день парків. Подію започаткувала організація EUROPARC Federation у 1999 році. Дата святкування обрана на честь дати створення у Швеції першого національного парку Європи з дев’яти наявних сьогодні, яке відбулось саме цього дня у 1909 році.

Метою Європейського дня дарків є привернення уваги суспільства до заповідників Європи, залучення до збереження природи та культурного надбання, підтримки діяльності європейських заповідних зон, підняття їхнього статусу.

День авіаційного техніка – це значне визнання, це також нагадування про постійну необхідність цінувати і підтримувати життєво важливу роль, яку відіграють ці фахівці
День авіаційного техніка - це значне визнання, це також нагадування про постійну необхідність цінувати і підтримувати життєво важливу роль, яку відіграють ці фахівці

День авіаційного техніка, який відзначається щорічно 24 травня, присвячений визнанню критично важливої роботи фахівців з технічного обслуговування авіації. У цей день вшановують не лише кваліфікованих техніків, які обслуговують і ремонтують літаки, але й спадщину Чарльза Едварда Тейлора, авіаційного механіка-першопрохідця, який виготовив двигун для першого успішного польоту братів Райт.

Чарльз Едвард Тейлор народився 24 травня 1868 року і відіграв важливу роль в успіху братів Райт. Будучи вправним механіком, Тейлор створив двигун, який приводив у рух флаєр Райта, що зробило його значимою фігурою в історії авіації. На знак визнання його внеску 24 травня було обрано для святкування День авіаційного техніка або Дня авіаційного технічного персоналу. Цей день був офіційно визнаний Палатою представників Конгресу США в 2008 році завдяки резолюції, автором якої був конгресмен Боб Філнер з Каліфорнії.

Персонал з технічного обслуговування повітряних суден відповідає за безпеку і готовність до експлуатації повітряних суден. Їх робота включає перевірку, ремонт і технічне обслуговування літаків, гарантуючи, що кожен літак безпечний для польоту. Ці фахівці є життєво важливими для авіаційної галузі, надаючи знання, необхідні для підтримки механічної цілісності повітряних суден у всьому світі.

Цей день дає можливість підвищити обізнаність про професію, надихнути майбутні покоління авіаційних техніків і підкреслити важливість безперервного навчання і адаптації в цій галузі.

Хто народився 24 травня

24 травня 1941 р. - Боб Ділан - американський автор-виконавець, художник, письменник і кіноактор. Одна з найвпливовіших фігур у поп-музиці протягом останніх шістдесяти років. Лауреат Нобелівської премії з літератури за 2016 рік "За створення нових поетичних виразів у великій американській пісенній традиції".

Боб Ділан
Боб Ділан

24 травня 1953 р. - Альфред Моліна - британський і американський актор театру і кіно. Номінант на премії "Золотий глобус", BAFTA, "Еммі" і "Греммі". У 1990-ті роки Моліна зіграв у таких фільмах, як "Особа", "Мрець" (обидва - 1995), "Анна Кареніна" (1997), Магнолія (1999).

Альфред Моліна
Альфред Моліна

24 травня 1960 р. - Даг Джонс - американський актор, найвідоміший за науково-фантастичними, фентезійними та фільмами жахів, де грав різноманітних нелюдських персонажів, часто з великою кількістю гриму. Знімався в таких фільмах і серіалах, як "Баффі - винищувачка вампірів", "Геллбой: Герой з пекла", "Лабіринт Фавна", "Фантастична четвірка 2: Вторгнення Срібного серфера", "Форма води".

Даг Джонс
Даг Джонс

24 травня 1960 р. - Дама Крістін Енн Скотт Томас - британська акторка і режисерка, яка номінувалася на премію "Оскар" за фільм "Англійський пацієнт".

Дама Крістін Енн Скотт Томас
Дама Крістін Енн Скотт Томас

24 травня 1964 р. - Олег Юрійович Скрипка - український рок-музикант-мультиінструменталіст і громадський діяч, актор, вокаліст, автор пісень, лідер гурту "Воплі Відоплясова". Заслужений артист України.

Олег Юрійович Скрипка
Олег Юрійович Скрипка

24 травня 1973 р. - Руслана Степанівна Лижичко - українська співачка, авторка-виконавиця та продюсерка. Володарка премії World Music Awards. Переможниця конкурсу пісні "Євробачення" 2004 року. Народна артистка України. Почесний громадянин Львова. Посол доброї волі ЮНІСЕФ у 2004-2005 роках.

Руслана Степанівна Лижичко
Руслана Степанівна Лижичко

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube