Яке сьогодні, 21 жовтня, свято: День очищення робочого столу на комп'ютері та балаканини

В цей день народилися українська співачка Jerry Heil та український журналіст Дмитро Гордон - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 21 жовтня, свято: День очищення робочого столу на комп'ютері та балаканини
А ще 21 жовтня Всесвітній день боротьби з болем та Міжнародний День начос

У понеділок, 21 жовтня, православна церква шанує память Іларіона ВеликогоІменини сьогодні святкують Василь, Віктор, Володимир, Вольдемар, Дмитро, Іван, Микола, Павло, Петро, Серафим, Ян, Єлизавета, Марія, Надія, Пелагея, Таїсія, Тетяна. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме у цю дату проводили незвичайний ритуал для одужання хворої людини.

21 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

У Всесвітній день йододефіциту люди самі повинні розповсюджувати інформацію про необхідність профілактики, підвищувати свою обізнаність та дбати про здоров’я - своє і близьких людей
У Всесвітній день йододефіциту люди самі повинні розповсюджувати інформацію про необхідність профілактики, підвищувати свою обізнаність та дбати про здоров’я - своє і близьких людей

В організмі здорової людини міститься 25 - 35 мг йоду. Втім, така незначна кількість цього хімічного елементу відіграє провідну роль, адже більша частина його знаходиться в щитоподібній залозі - головному регуляторі обміну речовин. Якщо йоду недостатньо, щитоподібна залоза виробляє мало необхідних гормонів. Такий стан називають гіпотиреозом або йододефіцитом. 21 жовтня відзначено в календарі як Всесвітній день йододефіциту. Ця подія покликана інформувати громадськість про потребу в йоді та роз’яснювати негативний вплив  йододефіциту на здоров’я людини.

Біля третини людства живе в умовах природного йододефіциту. Хоча цей мікроелемент присутній майже всюди, розподілений він вкрай нерівномірно. Головні постачальники йоду - моря та океани. З морської води іони йоду підіймаються в атмосферу, а потім із дощових хмар потрапляють у ґрунт, з якого засвоюються рослинами та травоїдними тваринами.

Найбільше йоду знаходиться в повітрі, воді та ґрунті приморських регіонів. Але дощові хмари, сформовані над морями, не завжди досягають земель у глибині материків. Тому населення, яке проживає далеко від моря, відчуває нестачу цього мікроелементу. Йод не синтезується в наших тканинах та органах, він потрапляє в організм лише ззовні. Людина може отримувати йод з води, повітря та їжі. Нестача йоду призводить до серйозних збоїв у фізичному та розумовому розвитку, викликає порушення обміну речовин, зниження імунітету, розвиток тяжких хвороб.

В Україні до регіонів з високим ризиком розвитку йододефіцитних захворювань належать Львівська, Чернівецька, Закарпатська, Івано-Франківська, Тернопільська та Волинська області. Чорнобильська катастрофа свого часу привернула увагу до проблеми йодного дефіциту в Чернігівській, Київській, Житомирській, Черкаській, Рівненській областях. Адже саме йод в організмі людини є дієвим засобом для нейтралізації наслідків радіоактивного опромінення.

В Україні тільки 18% населення споживають йодовану сіль. Це найнижчий показник серед європейських країн. Дефіцит йоду в перинатальному періоді  та в перші роки життя є однією з головних причин розумової відсталості у дітей. Дослідження ЮНІСЕФ, яке проводилося в 2012 році, показало, що трохи менше половини українських дітей у віці від 3 до 5 років мають певні проблеми з розвитком, зумовлені йододефіцитом. У кожної восьмої дитини в нашій країні діагностують хворобу щитоподібної залози - зоб. Ця хвороба підвищує ризик виникнення тяжких фізичних та психічних вад.

Всесвітній день боротьби з болем нагадує про важливість комплексного лікування болю та необхідність глобальної співпраці для забезпечення доступу кожної людини до ефективного знеболення
Всесвітній день боротьби з болем нагадує про важливість комплексного лікування болю та необхідність глобальної співпраці для забезпечення доступу кожної людини до ефективного знеболення

Всесвітній день боротьби з болем, який відзначається щороку в третій понеділок жовтня, є всесвітньою ініціативою, що підкреслює важливість знеболення та паліативної допомоги. Підтримуваний Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та іншими міжнародними організаціями, цей день має на меті привернути увагу до нагальної потреби в кращому управлінні болем, особливо для людей, які страждають від хронічних захворювань та важких, таких як рак та СНІД.

За даними Міжнародної асоціації з вивчення болю (IASP), кожна п’ята людина страждає від помірного або сильного хронічного болю. Такий біль може серйозно впливати на здатність людини вести незалежне життя, причому кожна третя людина страждає від нього в такій мірі. Більше того, кожна четверта людина повідомляє, що її біль ускладнює або навіть розриває стосунки з родиною та друзями.

ВООЗ у співпраці з IASP та Європейською федерацією відділень IASP (EFIC) визнає, що полегшення болю є невід’ємною частиною права на найвищий досяжний рівень фізичного та психічного здоров’я. Ця подія підкреслює важливість боротьби з болем, як фізичним, так і "моральним", гарантуючи, що люди отримують необхідну підтримку і догляд для управління і полегшення своїх страждань.

Численні лікарні, асоціації та організації долучилися до проведення Всесвітнього дня боротьби з болем, реалізуючи різноманітні ініціативи. Наприклад, лікарні встановили стенди для інформування громадськості про різні види болю та зусилля медичних працівників, спрямовані на його полегшення. Крім того, Всесвітня організація охорони здоров’я виступила співорганізатором першого Глобального дня проти болю, щоб підкреслити необхідність кращого знеболення при таких захворюваннях, як рак і СНІД. Кампанія, організована IASP та EFIC, закликає до глобального визнання того, що полегшення болю має вирішальне значення для загального здоров’я.

Попри значний прогрес у медичній науці та доступність знеболювальних препаратів, залишаються проблеми у забезпеченні загального доступу до знеболення. Багато людей у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, де зростає тягар хронічних захворювань, не мають доступу до адекватних засобів знеболення.

Пероральний морфін, економічно ефективний засіб для зняття помірного та сильного болю, особливо у випадках раку або ВІЛ/СНІДу, часто не є легкодоступним у багатьох країнах, що розвиваються. Це пов’язано з різними факторами, включаючи необізнаність про його медичне застосування, обмежувальні норми та питання ціноутворення.

Історія свята невідома, воно не є національним святом жодної держави. Існує думка, що засновником виступає хтось із Blatherskite
Історія свята невідома, воно не є національним святом жодної держави. Існує думка, що засновником виступає хтось із Blatherskite

Цікаве свято відбувається щорічно 21 жовтня - День балаканини або День базіки. Ця подія належить до традиційних свят жовтня, її відзначають у більшості країн Європи та в Америці. В одних країнах дата має назву День балаканини, в інших - День базіки. Офіційна назва свята - Babbling Day. Дата присвячена людям, які багато та невгамовно базікають, наче малі діти. Є навіть таке поняття blatherskite - людина, що лепече. 

Свято відзначають у такий спосіб: теревенять із знайомими чи сторонніми людьми про різноманітні речі, заводять нові знайомства. Щоб взяти участь у святі, обміняйтеся з друзями листівками у соціальних мережах, надішліть один одному вітання та влаштуйте онлайн чи офлайн зустріч.

Начо належить мексиканській кухні і є чіпсами із кукурудзяної тортильї з різноманітними добавками: оливки, чилі, чорна квасоля, сир тощо
Начо належить мексиканській кухні і є чіпсами із кукурудзяної тортильї з різноманітними добавками: оливки, чилі, чорна квасоля, сир тощо

Міжнародний День начос святкують 21 жовтня кожного року. International Day of the Nacho - улюблене свято серед населення США та Мексики. 

Історію свята пов’язують з Ігнасіо Анайя, що працював у 1943 році в клубі Old Victory Club в П’єдрас-Неграс. Цей клуб на той час був розташований поблизу американської військової бази. Якось жінки військовослужбовців попрямували в місто, щоб купити продукти, але о пізній порі всі магазини та ресторани були закриті. Ігнасіо Анайя, що працював шеф-кухарем, запропонував нашвидкуруч зробити закуску з чипсів та сиру чеддер і запекти у духовці. Так виникло нова мексиканська страва - "начо" або "начос".

У 1970 році техаські рейнджери запропонували закуску Френку Ліберто, після чого начо стали продавати на стадіоні Арлінгтону. У 1975 році Ігнасіо Анайя помер. На його честь встановили меморіальну дошку, а 21 жовтня офіційно назвали Міжнародним днем начос. На свято прийнято готувати цю страву з різними наповнювачами, пригощати гостей та куштувати самим. 

Організація віртуального простору спрощує користування ПК
Організація віртуального простору спрощує користування ПК

21 жовтня відбувається День очищення віртуального робочого столу на комп’ютері. Це свято має щорічний національний характер в Канаді. National Virtual Desktop Cleaning Day було започатковане Музеєм персональних комп’ютерів, що знаходиться у Брентфорді (Онтаріо, Канада).

Даний захід спрямований на підтримку чистоти ПК та безперебійне функціонування пристроїв. Святкування має на меті мотивувати користувачів персональних комп’ютерів виділити вільний час на організацію власного віртуального простору. У цей день прийнято ділитися власним досвідом з тими людьми, що погано розбираються у сучасних технологіях, пропонувати допомогу користувачам похилого віку.

21 жовтня - яке сьогодні церковне свято

У свято 21 жовтня проводили незвичайний ритуал для одужання хворої людини. Для цього на найближчому перехресті викидали пасмо волосся хворого
У свято 21 жовтня проводили незвичайний ритуал для одужання хворої людини: для цього на найближчому перехресті викидали пасмо волосся хворого

21 жовтня в церковному календарі - день пам'яті Іларіона Великого. Народився 291 року в палестинському селищі Фавафа поблизу Гази. Вивчав науки в Олександрії, де і прийняв християнство. У 15 років, почувши про преподобного Антонія Великого, вирушив до нього і провів з ним близько двох місяців, намагаючись у всьому наслідувати вчителя. Повернувшись на батьківщину і дізнавшись про смерть своїх батьків, він продав майно, роздав гроші бідним і почав вести життя відлюдника в 7 милях на південь від міста Маюма.

Преподобний посилено боровся з нечистими помислами, що бентежили розум і розпалювали плоть, перемагаючи їх важкою працею, постом і старанною молитвою. Хворі приходили до нього для зцілення, і преподобний лікував хвороби безкоштовно, кажучи, що благодать Божа не продається.

Іларіон був засновником кількох монастирів і першим проповідником чернецтва в Палестині. Переходячи з однієї обителі в іншу, він утверджував у них суворий подвижницький спосіб життя.
Наприкінці життя знову відвідав Єгипет, щоб побачити могилу Антонія, звідти вирушив на Сицилію і в Далмацію і, обійшовши ці країни, помер на острові Кіпр 371 або 372 року, передбачивши, згідно з його житієм, свою смерть.

У народі дата 21 жовтня здавна вважається нещасливою для подорожі. Ймовірно, таке забобон пов'язане з тим, що погода в цей період була непередбачуваною. Дощі та сніг постійно змінювали один одного, а стежки то замерзали, то покривалися брудом. Підвищувався ризик загрузнути і не зуміти зрушити з місця.

Хто народився 21 жовтня

21 жовтня 1967 р. - Дмитро Ілліч Гордон - український журналіст. З 1996 року - ведучий програми "В гостях у Дмитра Гордона"; у 1995-2019 роках - головний редактор газети "Бульвар Гордона". Засновник інтернет-видання "Гордон".

Дмитро Ілліч Гордон
Дмитро Ілліч Гордон

21 жовтня 1973 р. - Саша Ройз - канадський актор. Найбільш відомий за роллю Сема Адами в серіалі "Каприка", а також капітана Шона Ренара в серіалі "Грімм".

Саша Ройз
Саша Ройз

21 жовтня 1976 р. - Ендрю Скотт - ірландський актор. Виконав роль священика в другому сезоні серіалу "Погань". За головну роль у картині "Ми всім чужі" удостоєний премії в категорії "Найкращий актор" Національного товариства кінокритиків США і номінації на "Золотий глобус".

Ендрю Скотт
Ендрю Скотт

21 жовтня 1980 р. - Кім Ноель Кардаш'ян - американська медійна особистість, зірка реаліті-шоу, акторка та підприємець. Світової популярності набула після виходу популярного реаліті-шоу "Сімейство Кардаш'ян".

Кім Ноель Кардаш'ян
Кім Ноель Кардаш'ян

21 жовтня 1988 р. - Бланка Мартінес Суарес - іспанська актриса. Відома за ролями в серіалах "Чорна лагуна", "Ковчег" і "Красуня і чудовисько".Яке сьогодні, 21 жовтня, свято: День балаканини та Всесвітній день йододефіциту 11

21 жовтня 1995 р. - Jerry Heil (справжнє ім'я - Яна Олександрівна Шемаєва) - українська співачка та авторка пісень. Стала відома як відеоблогерка та кавер-виконавиця завдяки переспівуванню пісень світових та українських виконавців. Велику популярність їй принесла авторська пісня "Охрана, отмена" з її дебютного студійного альбому "Я - Яна".

Jerry Heil
Jerry Heil

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube