В цей день народилися український актор Максим Неліпа та українська співачка INGRET
У середу, 16 жовтня, православна церква шанує пам'ять мученика Лонгіна. Іменини сьогодні святкують Олексій, Георгій, Дементій, Євген, Єгор, Іван, Леонтій, Ян. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме ця дата дуже вдала для полювання і збору грибів.
16 жовтня у всьому світі святкують Міжнародний день ремонту. Вперше його провела організація Open Repair Alliance у 2017 році для пропаганди цінності та важливості ремонту, а також для підтримки людей та майстрів, які ремонтують речі.
Цей день - гарна нагода продемонструвати суспільству його марнотратство. Всі ми можемо робити трохи більше, щоб піклуватися про те, чим володіємо. Не обов’язково купувати кожен раз нову річ, якщо є змога її відремонтувати. Цей захід підкреслює зусилля та права ремонтних майстерень, приватних майстрів та підприємств, які роблять ремонт можливим та відстоюють право споживача на ремонт для всіх типів товарів. У цей день можна віднести до майстерні речі, які потребують "реанімації", поділитися своїми думками в соцмережах та закликати людей не ламати чи викидати, а лагодити.
Всесвітній день анестезії - це важливе міжнародне свято, яке відзначається в пам’ять про першу демонстрацію анестезії за допомогою діетилового ефіру. Цей день, що відзначається щорічно 16 жовтня, підкреслює глибокий вплив анестезії на медичну науку і вирішальну роль анестезіологів у догляді за пацієнтами.
Саме в цей день у лікарні штату Массачусетс, де знаходиться Гарвардська школа медицини, відбулася знакова подія в історії медицини. Перше успішне застосування анестезії під час операції відбулося у Бостоні 16 жовтня 1846 р. Хірург та дантист Томас Мортон використав інгаляцію діетилового ефіру для створення загального наркозу при видаленні підщелепної пухлини. Саме цю дату згодом було обрано для щорічного відзначення Всесвітнього дня анестезіолога або Всесвітнього дня анестезії. Ця новаторська процедура відбулася в операційній, яка тепер відома під назвою "Ефірний купол" (Ether Dome). Успішне застосування ефіру поклало початок безболісній хірургії, трансформувавши досвід хірургічних процедур для пацієнтів.
В історії медицини це відкриття вважається однією із найважливіших подій, яка дозволяє проводити безболісне хірургічне втручання. Святкування підкреслює важливу роль спеціалістів у цій сфері медицини для безпечних та ефективних реанімаційних заходів.
У понад 150 країнах функціонують 134 спілки, які об’єднані у Всесвітню федерацію та представляють інтереси анестезіологів. Сьогодні професія затребувана - у 70 країнах на 100 тис. осіб припадає тільки 5 лікарів-анестезіологів. Загалом у світі не вистачає понад 136 тис. спеціалістів.
Ще у I ст. до н.е. питанням знеболювання цікавився давньогрецький лікар Діоскорид. У роки правління римського імператора Нерона Діоскорид виявив, що виготовлені ліки з отруйної рослини мандрагори, які мають заспокійливі та снодійні властивості, зменшують чутливість до болю та допомагають успішно проводити операції пораненим воїнам, збільшуючи шанси на їх одужання. Саме йому належить перше застосування терміну "анестезія".
Всесвітній день анестезії - це не просто день пам’яті знакової події в історії медицини, це свято професії та її досягнень. Щороку Всесвітня федерація товариств анестезіологів (WFSA) підтримує анестезіологів по всьому світу у відзначенні цього дня, підкреслюючи важливість їхньої роботи та виклики, з якими вони стикаються.
Традиція відзначати професійне свято керівників зародилась в американському містечку Дірфілд, що знаходиться у штаті Іллінойс. У 1958 р. Патриція Хароскі, яка обіймала посаду секретаря у страховій фірмі батька, вирішила організувати його день народження, який він відзначав 16 жовтня, по-особливому. Назвавши подію "Національний день шефа", дівчина зареєструвала її у Торговій палаті країни. В цей день співробітники компанії могли продемонструвати шанобливе ставлення до улюбленого керівника.
Через 4 роки завдяки губернатору штату, якому сподобалась ідея засновниці, свято набуло офіційного статусу. Тепер подія популярна у багатьох країнах. Один раз на рік, а саме 16 жовтня, всіх, хто займає керівні посади, підлеглі, друзі та ділові партнери вітають з Днем боса.
З ініціативи Міжнародного об’єднання пекарів і кондитерів у 2006 році календарі багатьох країн світу збагатились ще на одну визначну подію - Всесвітній день хліба. Відтоді її відзначають щорічно 16 жовтня, адже ця дата присвячена ще двом важливим заходам: у 1945 р. ООН створила Продовольчу і сільськогосподарську організацію (ФАО), а з 1979 р. відзначається Всесвітній день продовольства. ФАО займається вирішенням проблем голоду та розвитком світового сільського господарства.
Борошняний виріб, який багато народів світу вважають головною їжею, має довгу історію. Понад 5 тис. р. тому перша хлібина не була схожа на сучасну, стародавні єгиптяни готували її у вигляді каші із зерен злаків. Пізніше почали випікати на гарячому камінні хлібні паляниці із грубо змеленого зерна. Вже в III тисячолітті до н. е. випікали 3 десятки сортів хліба. До європейських народів рецепт приготування борошняного продукту потрапив із Греції та Римської імперії.
16 жовтня в церковному календарі - день пам'яті мученика Лонгіна. Його повне ім'я Гай Кассій Лонгін і він був римським воїном, сотником, входив до тих вартових, які охороняли місце, де був розіп'ятий Ісус Христос. Кров Спасителя під час страти потрапила воїну в очі, і він відразу зцілився від катаракти, що мучила його довгі роки. У ту хвилину Лонгін увірував у Христа, а ще через три дні разом з іншими воїнами став свідком Воскресіння.
Лонгін вирушив до себе на батьківщину (Каппадокію) з проповіддю. Решта воїнів, які бачили Воскресіння, вирішили піти з ним. Однак Понтій Пілат розлютився і наказав зловити їх, а потім обезголовити. Пізніше голови християн виявила сліпа жінка, яка поховала їх і вилікувалася від своєї хвороби.
Народне свято 16 жовтня здавна вважається несприятливим і небезпечним днем, у який наші предки намагалися не виходити з дому. За давніми прикметами, в цю дату землею розгулюють лихоманки та заражають людей. Наші предки пов'язували осінні епідемії хвороб із розгулом нечистих сил.
16 жовтня 1947 р. - Девід Цукер - американський кінорежисер, продюсер і сценарист. З братом і другом зняли такі фільми, як "Аероплан!", "Цілком таємно!" і "Безжальні люди".
16 жовтня 1958 р. - Тімоті Френсіс "Тім" Роббінс - американський актор кіно і телебачення, кінорежисер, сценарист і кінопродюсер, який здобув популярність завдяки ролям у фільмах "Даргемський бик", "Драбина Якова", "Гравець", "Підручний Гадсакера", "Втеча з Шоушенка", "Таємнича річка" і "Війна світів".
16 жовтня 1976 р. - Максим Володимирович Неліпа - український актор, шоумен і телеведучий. Шоумен і ведучий багатьох проєктів на українському телебаченні: у 2004-2006 роках - "Програй мільйон" (канал ICTV), у 2007-2009 роках - "Погода", у 2004-2011 роках - ведучий квартирної телелотереї "Хто там?" (канали УТ-1 і 1+1).
16 жовтня 1997 р. - INGRET (справжнє ім'я: Інгрет Костенко) - альтернативна українська співачка, авторка пісень і музики. INGRET розпочала свій шлях до музичної сцени з пісенних шоу "Х-фактор" і "Голос країни", де дійшла до суперфіналу та посіла друге місце, брала участь у національному відборі на "Євробачення".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.