В цей день народилися американський модельєр Ральф Лорен та українська акторка Олена Курта - свята, церковні та народні традиції
У понеділок, 14 жовтня, в Україні відзначають День створення УПА, а православна церква шанує пам'ять мучеників Назарія, Гервасія, Протасія і Келсія. Іменини сьогодні святкують Гнат, Кузьма, Максиміліан, Михайло, Назар, Петро, Парасковія. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме з цієї дати починався сезон дощів.
14 жовтня відзначають День створення УПА. УПА, що була активною у 1940-х роках, є символом боротьби за незалежність України. Ця армія боролася проти німецької окупації, польських сил та СРСР, намагаючись створити незалежну Українську державу. Українська повстанська армія (УПА) є однією з найбільш обговорюваних тем в історії України. Це військово-політичне формування діяло в Україні протягом 1942-1960 років і стало символом боротьби за незалежність країни.
УПА була створена як озброєне крило ОУНР. Перші загони УПА, відомі як Поліська Січ, були сформовані Тарасом Бульбою-Боровцем 28 червня 1941 року. Члени ОУН спочатку не підтримували збройну боротьбу проти німців, але активізували свою діяльність з весни 1943 року. Згідно з позицією ОУН, офіційною датою створення УПА вважається 1942 рік, хоча деякі історики вважають цю дату умовною.
УПА є важливою частиною української історії, яка відображає боротьбу народу за свою незалежність. Її роль та значення продовжують вивчатися та обговорюватися в наукових та суспільних колах.
14 жовтня 1946 р. у Великобританії представники 25 країн вперше провели конференцію зі стандартизації. Учасники заходу прийняли рішення заснувати Міжнародну організацію зі стандартизації, створення якої відбулося через рік. У 1970 р. від президента організації надійшла пропозиція відзначати Всесвітній день стандартизації, щоб акцентувати важливість єдиних норм і стандартів у міжнародній економіці. Відтоді щорічно 14 жовтня світ вітає спеціалістів, які займаються нормотворчою діяльністю.
З моменту виникнення людства з’явилась потреба у встановленні та застосуванні єдиних вимог, які б упорядковували діяльність всіх зацікавлених сторін у певному роді занять. Одні з перших стандартів - це писемність, календар, одиниці вимірювання та грошової лічби.
Паралельно поширенню економічних та науково-технічних відносин на державному та міжнародному рівнях відбувається й розвиток стандартизації. В наші дні - це дотримання єдиних вимог у всіх галузях народного господарства, в результаті якого визначаються найбільш раціональні норми та правила, що фіксуються документально. Крім визначення досягнутого оптимального рівня впорядкування в певній сфері, стандартизація ще й стимулює її розвиток.
Всесвітній день екологічної освіти відзначають 14 жовтня, починаючи з 1991 року. Всесвітній день екологічної освіти - це всесвітнє свято, яке підкреслює важливість екологічної освіти та роль, яку вона відіграє у формуванні сталого майбутнього.
Екологічна освіта має вирішальне значення в сучасному світі, де планета стикається з численними викликами, від зміни клімату до вирубки лісів. Вона спрямована на поліпшення відносин між людиною і природою, підкреслюючи їхню взаємозалежність. Розуміючи та вирішуючи екологічні проблеми, ми можемо працювати на шляху до сталого майбутнього, де процвітають і люди, і природа.
14 жовтня - це офіційна дата цього дня, але в деяких організаціях його відзначають також 26 січня та 12 травня. Питання щодо охорони довкілля було розглянуто ще у 1972 році на Стокгольмській конференції. Тоді й була прийнята рекомендація щодо створення міжнародної програми з екологічної освіти у рамках захисту довкілля. Ця конференція підкреслила потребу в загальних принципах і стандартах для збереження і поліпшення навколишнього середовища.
Згодом, у жовтні 1977 року, у Тбілісі, Грузія, відбулася Міжурядова конференція ООН з екологічної освіти. Кульмінацією цієї конференції стала “Тбіліська декларація”, яка окреслила фундаментальні вимоги до екологічної освіти.
Мережа Всесвітнього конгресу екологічної освіти (WEEC), глобальна спільнота екологічних педагогів, була в авангарді просування цього дня. Вони розпочали кампанії, закликаючи Організацію Об’єднаних Націй та інші провідні установи визнати і відзначати Всесвітній день екологічної освіти щорічно 14 жовтня. Ця дата знаменує собою саме річницю Тбіліської конференції 1977 року, яка стала важливою віхою в історії екологічної освіти.
Всесвітній день екологічної освіти - це не просто день освіти, це заклик до дії. Він закликає нас до самоосвіти, підвищення обізнаності та спільної роботи задля більш зеленого та безпечного майбутнього.
День народження Вінні-Пуха святкують 14 жовтня. Саме в цей день у 1926 році вийшла перша книга з цим персонажем. Хоча сам Вінні-Пух з’явився 21 серпня 1921 року (його творець - Алан Мілн). Вінні-Пух став одним із найвідоміших героїв дитячої літератури XX століття.
Персонаж - дуже наївний, скромний, але добрий іграшковий ведмедик. У Вінні-Пуха маленький мозок, він сам дуже часто каже, що в його голові лише тирса. Ведмідь дуже любить мед та створює вірші. Він боїться довгих слів, дуже часто забуває про різні речі, але в його голову іноді приходять блискучі ідеї. З одного боку його вважають наївним та не дуже розумним, з іншого можна сказати, що він геній та мудрець. Дехто порівнює його с Дон-Кіхотом та містером Піквіком.
Сьогодні, 14 жовтня, православна церква вшановує пам'ять мучеників Назарія, Гервасія, Протасія і Келсія. Святий Назарій народився в Римі в сім'ї християнки Перпетуї та іудея Африкана. Він був охрещений єпископом Ліном і з юних років проповідував вчення Христа і допомагав християнам, яких переслідували.
Він покинув Рим і прибув до Мілана, де в темниці познайомився з близнюками Протасієм і Гервасієм. За це його побили та відправили з Медіолана. Він поїхав до Галлії й там навернув багатьох язичників у християнство. У місті Кімелі він хрестив сина однієї християнки, на ім'я Келсій і зробив його своїм учнем і сподвижником.
За проповідь християнства їх віддали на поталу диким звірам, але звірі не торкнулися їх. Потім їх намагалися втопити в морі, але вони ходили по воді, як по суші. Воїни, які виконували страту, самі прийняли християнство і відпустили мучеників. Звільнені Назарій і Келсій повернулися в Медіолан і в темниці відвідали мучеників Гервасія і Протасія.
Святі брати-близнюки Гервасій і Протасій народилися в Медіолані (Мілані) в сім'ї багатих римських громадян - Віталія і Валерії. Залишившись сиротами (їхні батьки були закатовані за християнську віру), брати роздали майно бідним, звільнили рабів і присвятили себе посту і молитві. За сповідування Христа язичники ув'язнили їх. Святий Назарій полюбив близнюків і як міг, полегшував їхні страждання. За це язичники обезголовили його і Келсія. Незабаром після цього стратили й святих братів Гервасія та Протасія.
У давні часи в це народне свято починався сезон дощів. Дороги ставали важко прохідними, і селяни нікуди не могли виїхати на возах. Торгівля призупинялася до початку морозів.
14 жовтня 1939 р. - Ральф Лорен - американський модельєр, дизайнер і підприємець, кавалер ордена Почесного легіону. Засновник компанії Ralph Lauren Corporation, флагманом якої є модний бренд Polo Ralph Lauren.
14 жовтня 1978 р. - Ашер Реймонд IV - американський співак, автор пісень, актор, бізнесмен і танцюрист. В даний час продано понад 75 мільйонів копій його альбомів по всьому світу. Був суддею в четвертому сезоні американського шоу "The Voice".
14 жовтня 1981 р. - Олена Андріївна Курта - українська акторка, поетеса і танцюристка. Найбільш відома за роллю Дарини Петрівни в українському серіалі "Школа".
14 жовтня 1989 р. - Міа Васиківська - австралійська акторка. Отримала міжнародну популярність після виконання ролі Аліси Кінгслі у фільмі Тіма Бертона "Аліса в Країні чудес".
14 жовтня 1997 р. - LAUD - український співак і композитор, фіналіст шоу "Голос Країни", учасник Національного відбору України на Євробачення 2018-2019.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.