В цей день народилися британський актор Саша Барон Коен та український актор Микола Боклан - свята, церковні та народні традиції
У неділю, 13 жовтня, в Україні відзначають День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби, а православна церква шанує пам'ять мучеників Карпа, Папілли, Агафодора й Агафоніки. Іменини сьогодні святкують Антон, Веніамін, Інокентій, Микита, Микола, Трохим, Яків, Злата. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давнину вважалося, що саме ця дата дуже небезпечна для чесних людей.
Щорічно у другу неділю жовтня в Україні працівники державної санітарно-епідеміологічної служби відзначають своє професійне свято. Він був затверджений Президентом України у 2004 році.
В Україні санітарно-епідеміологічна служба була заснована понад 90 років тому. З того часу було запроваджено новітні технології, які допомагають надійно та швидко виявляти небезпечні патогенні мікроорганізми та токсичні речовини у харчових продуктах.
У 2017 році службу як окреме відомство було ліквідовано, оскільки її функції виконували інші установи (Міністерство охорони здоров’я тощо). Але у 2020 році головний санітарний лікар України висловив припущення щодо відновлення служби у складі МОЗ.
Друга неділя жовтня в Україні знаменується святкуванням Дня професійних спілок. Ідея виникла та була затверджена у 2018 році. З того часу учасники руху за захист прав найманих працівників щорічно відзначають своє професійне свято.
На території України спілка щодо захисту прав працівників була вперше організована восени 1917 року. З нагоди її століття Федерація профспілок України висунула пропозицію щодо святкування цієї дати кожного року у другу неділю жовтня. Ініціатива була схвалена Кабінетом Міністрів та стверджена указом Президента країни.
У цей день проводяться збори, конференції та святкова програма. Традиційно всі витрати на організацію свята беруть на себе профспілки та організатори заходів, не позичаючи кошти з державного або місцевих бюджетів.
13 жовтня чоловіки та жінки усього світу мають носити костюми - Міжнародний день костюма. Звісно, якщо вони є прихильниками свята костюма, який відзначається в цей день. Водночас гарно випрасувані штани, білу сорочку, краватку та піджак треба носити незалежно від того, чим ви зараз займаєтеся: працюєте в офісі, знаходитеся дома чи займаєтеся спортом. Це свято для людей з гарним почуттям гумору, а також для тих, хто полюбляє завжди бути вдягненим "ніби щойно від кравця".
Вперше Міжнародний день костюма відсвяткували в знаменитому американському телесеріалі під назвою "Як я зустрів вашу маму", котрий виходив на телеканалі CBS з 2005 по 2014 рік. Головний персонаж - холостяк та бабій Барні Стінсон, якого зіграв Ніл Патрік Гарріс, просто обожнює гарно вдягатися. Він завжди має елегантний вигляд, а костюм на ньому "сидить" наче влитий! Стінсон завжди носив тільки костюм, а "Привдягнися" - його крилата фраза. Прихильники телесеріалу запозичили лозунг Барні Стінсона та оголосили 13 жовтня Міжнародним днем костюма. На честь Стінсона 13 жовтня всі носять костюми, куди б вони не пішли: в школу, на роботу чи на вечірку. Окремо слід відзначити оду костюма, яку виконав улюблений персонаж в одному з епізодів. Пісня називається: "Ніщо не пасує мені так, як костюм!".
День костюма - не тільки веселе та чудне свято, яке дозволяє трохи розслабитися та відпочити від серйозних справ, навіть в костюмі. Водночас ця дата привертає увагу кожної людини до такого важливого елементу в житті кожної людини, як одяг.
Міжнародний день скептиків, що відзначається 13 жовтня, - це день, присвячений тим, хто вважає за краще ставити під сумнів, а не просто вірити. Це день, який відзначає відкритість людей, які вирішили заглибитися у факти і вибірково ставляться до своїх переконань. Це свято відзначається або 13 січня, або 13 жовтня, або в першу п’ятницю 13 жовтня.
Витоки Міжнародного дня скептиків такі ж невловимі, як і істини, які шукають скептики, і не мають чіткої дати заснування. Скептицизм сам по собі є позачасовою парадигмою, що бере свій початок у Стародавній Греції, де слово "скептик" походить від "скепсис", що означає "дослідження". Античні скептики прагнули до життя без віри, часто вступаючи в дебати, щоб поставити під сумнів статус-кво.
У наш час скептицизм часто розглядається як ознака інтелекту, що вказує на прагнення людини розкрити справжню правду. Різні засоби масової інформації продовжують підживлювати скептичний рух, показуючи, що дух дослідження живий і здоровий.
Міжнародний день скептиків - це не просто день для тих, хто сумнівається, а свято інтелектуальної допитливості, яка рухає людство вперед. Це день, коли ми ставимо питання, які ведуть до глибших знань, і вшановуємо скептиків, які завжди були в авангарді відкриттів.
Щорічно у другу неділю жовтня митці України святкують День художника. Свято було затверджено Указом Президента в 1998 році. Ініціатором святкування стала Спілка художників України.
Художник - творчий фахівець, що працює у різних галузях образотворчого мистецтва. Це може бути не лише малювання картин, але й фотозйомка, скульптура, графіка, стріт-арт, кіно, декоративно-ужиткове мистецтво тощо.
Фахівці впевнені, що без споглядання художньої творчості неможливо виховати повноцінно розвиту особистість. Тому прямим обов’язком художника є донесення свого бачення краси, правдиве відтворення історичних подій, розвиток почуття прекрасного в людях і спонукання до думок над суттю буття.
Мученики Карп, Папілла, Агафодор і Агафоніка були християнами, які жили в III столітті в Азії Малій. Вони постраждали за свою віру під час гоніння на християн імператора Декія. Карп був єпископом Фіатирським, Папілл - дияконом, Агафоніка - братом і сестрою Папілли, а Агафодор - рабом. Вони відмовилися приносити жертви язичницьким богам і засвідчили свою любов до Ісуса Христа.
За це їх покарали жорстокими муками та забили до смерті. Їхні святі тіла були поховані в місті Сардах, де вони пролили свою кров за Христа. Мученики Карп, Папілла, Агафодор і Агафоніка є прикладом мужності, вірності та самопожертви для всіх християн.
Наші пращури у свято 13 жовтня ходили в лазню. Гарячі процедури восени вважаються особливо корисними для здоров'я. Не забували і про загартовування організму. Після лазні витиралися мокрими рушниками і ходили босоніж по траві, щоб менше хворіти восени.
13 жовтня 1963 р. - Микола Володимирович Боклан - український актор театру і кіно. Знімався в: "Дух землі", "Чорна рада", "Пригоди кинутого чоловіка", "Як гартувалася сталь", "Репортаж" та ін.
13 жовтня 1967 р. - Кетлін Ерін "Кейт" Волш - американська акторка, найвідоміша завдяки ролі докторки Еддісон Монтгомері в серіалах Шонди Раймс "Анатомія пристрасті" і "Приватна практика".
13 жовтня 1971 р. - Саша Ноем Барон Коен - британський актор кіно, телебачення та озвучування, комік, сценарист, продюсер. Найбільшу популярність Саші Барону Коену принесли комедійні ролі в таких картинах, як "Алі Джі в парламенті", "Борат" і його продовження, "Бруно", "Диктатор".
13 жовтня 1980 р. - Лілія Петрівна Нагорна - українська актриса театру і кіно, а також дубляжу, хореограф. У 2006 році працювала хореографом у проекті першого сезону талант-шоу "Танці з зірками". Також у 2008, 2009, 2012 роках була хореографом у проекті "Танцюють всі".
13 жовтня 1982 р. - Dima Libra (справжнє ім'я - Іващенко Дмитро Олексійович) - співак, автор пісень, учасник телевізійних музичних шоу, зокрема, "Шанс" та "Голос країни", а також номінант премії YUNA-2017.
13 жовтня 1983 р. - Катя Вінтер - шведська актриса. Найбільш відома за роллю Катріни Крейн у телесеріалі "Сонна Лощина".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.