Яке сьогодні, 11 жовтня, свято: Всесвітній день яйця та Міжнародний день дівчаток

В цей день народилися український актор Володимир Ращук та український телеведучий Антон Середа - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 11 жовтня, свято: Всесвітній день яйця та Міжнародний день дівчаток
А ще 11 жовтня День камінг-ауту та Міжнародний день ветеринарної медсестри

У п'ятницю, 11 жовтня, православна церква шанує пам'ять апостола Пилипа. Іменини сьогодні святкують Олександр, Іларіон, Лев, Макар, Філіпп, Зінаїда. А які ще свята відзначають цього дня у світі - розповідаємо у матеріалі. У давні часи вважалося, що саме з цього дня погода стає набагато холоднішою.

11 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

Внесок медсестри у здоров’я пацієнтів не менш важливий, ніж самого ветеринара
Внесок медсестри у здоров’я пацієнтів не менш важливий, ніж самого ветеринара

Міжнародний день ветеринарної медсестри проводиться у другу п’ятницю жовтня. Це привід віддячити медсестрам за їхню роботу - так вважає Рада ветеринарних медсестер Австралії, яка стояла у джерел свята. Рада запропонувала заходи з відзначення працівниць ветеринарних клінік: "Ветеринарна медсестра року", "Ветеринарна медсестра року серед студентів".

Професія ветеринарної медсестри важка і відповідальна. Адже важливо створити умови, щоб тварини відчували себе комфортно. 

День піци з італійськими ковбасками
День піци з італійськими ковбасками

11 жовтня проводиться День піци з італійськими ковбасками в США. Піца походить від страви, яку готували перські солдати в 6 столітті до нашої ери. Ця страва була коржиком, покритим фініками та сиром, а потім запечений на щитах перських солдатів.

Вигляд піци, який більшість з нас знає зараз, є грубо подрібненою свининою (а іноді яловичиною) з фенхелем, також відомою як "м'яка" італійська ковбаса. Якби існувала така річ, як "королівська піца", безперечними лідерами для неї були б пепероні та ковбаса. У той час як м'ясні начинки можна знайти в 61% всіх піц, тільки пепероні (36%) і ковбаса (14%) становлять половину піци, що продається в Сполучених Штатах.
 
Здається, що піца та м'ясні начинки існували завжди, але їхнє походження напрочуд сучасне. Вважається, що сама піца - принаймні різновид на основі помідорів - походить від 1889 року, коли її вперше приготували на честь королеви Маргарити, дружини короля Італії (таким чином вона отримала свою назву - піца Маргарита).
Яйця – універсальний продукт, тому вони популярні у кулінарії різних країн
Яйця - універсальний продукт, тому вони популярні у кулінарії різних країн

В 1996 році під час віденської конференції Міжнародна яєчна комісія проголосила, що відтепер у другу п’ятницю жовтня буде проводитися Всесвітній день яйця. Комісія заявила, що є як мінімум 12 аргументів на користь цього свята. І більшість (включаючи виробників яєць) погодилися з цією пропозицією.

Всесвітній день яйця - це подія, що присвячена вшануванню неймовірного, багатого на поживні речовини продукту, яким є яйце. Недарма яйця називають "суперфудом". Цей день покликаний відсвяткувати силу яйця та його потенціал для того, щоб нагодувати світ високоякісними харчовими продуктами. Цей день також є платформою для підвищення обізнаності про користь яєць та їхню важливість у харчуванні людини.

Яйця - це, мабуть, один з найдавніших харчових продуктів, відомих людству, який відіграє вирішальну роль у нашому житті та здоров’ї. Вони багаті на білок і слугують основою для безлічі кулінарних творінь, від продуктів для сніданку до приправ, таких як майонез. У багатьох культурах світу яйця були символом родючості, життя, оновлення та відродження, їх використовували як в кулінарних, так і в декоративних цілях. Яйця мали важливе значення в багатьох культурах з декоративних і релігійних причин, а також були знаком родючості та уособленням життя і оновлення.

Важливо згадати, що яйця бувають не лише курячі. Перепелині, качині, страусячі - такі самі корисні й поживні. Всесвітній день яйця також відображає важливість інших видів яєць, таких як ікра, яка є ікрою різних риб і вважається символом багатства.

Дослідження підтвердили, що потрібно і корисно вживати цей продукт регулярно. В яйцях міститься багато поживних речовин, вітамінів, мінералів та антиоксидантів, які лікують різні хвороби. Яйця, на відміну від м’яса, не підвищують рівень холестерину. Всесвітній день яйця - це всесвітнє свято, яке підкреслює важливість і багатогранність яєць у нашому повсякденному житті.

Хоча День камінг-ауту спочатку був національною подією тільки в США, зараз він проводиться і в багатьох інших країнах - Німеччина, Голландія, Англія та Ірландія, Канада, Австралія вже приєдналися до заходів
Хоча День камінг-ауту спочатку був національною подією тільки в США, зараз він проводиться і в багатьох інших країнах - Німеччина, Голландія, Англія та Ірландія, Канада, Австралія вже приєдналися до заходів

11 жовтня у багатьох країнах світу проводиться День камінг-ауту, покликаний поінформувати та підтримати членів ЛГБТ-спільноти при наявності бажання зробити камінг-аут. Камінг-аут (від англійського слова "вихід") - відкрите та добровільне визнання перед рідними, близькими, колегами, друзями своєї сексуальної орієнтації або гендерної належності, яка відрізняється від нормативної. Вперше цей день відзначили в Сполучених Штатах у 1988 році. Ініціаторами його впровадження стали Роберт Айхберг - психолог, засновник тренінгу особистого розвитку "Досвід", який пішов з життя у 1995 році через СНІД, та Джин О’Лірі - відкрита лесбійка, активістка, політична лідерка. 

Ідея заснування цього дня належить руху геїв та лесбійок і базується на тому, щоб для початку бути відкритими перед сім’єю, друзями чи колегами, жити не переховуючись. Головне переконання меншин у тому, що гомофобія пускає своє коріння та розростається в умовах тиші та необізнаності. Коли люди знають, що серед друзів чи членів родини є хтось з нетрадиційною орієнтацією, вони не піддаються гомофобському впливу.

Щороку святкування Міжнародного дня дівчаток присвячується висвітленню окремої проблеми
Щороку святкування Міжнародного дня дівчаток присвячується висвітленню окремої проблеми

11 жовтня весь світ відзначає Міжнародний день дівчаток. Головна мета свята - поширити у суспільстві інформацію про ті болючі проблеми, з якими мають справу неповнолітні діти жіночої статі у всьому світі - нерівність, незахищеність та соціальна несправедливість. Цей день є глобальною ініціативою, спрямованою на захист прав дівчаток та вирішення проблем, з якими вони стикаються в усьому світі. Цей день присвячений сприянню розширенню прав і можливостей дівчат та реалізації їхніх прав людини.

Для чого окремо виокремлюють день для дівчаток і чому немає міжнародного дня хлопчиків? Справа в тому, що неповнолітні дівчатка стикаються з більшою дискримінацією і насильством, а також з такими проблемами, як примусове заміжжя та рання вагітність. Це особливі проблеми, що пов’язані з гендерною нерівністю та дитячим віком. Водночас дівчатка-підлітки мають всі права на безпечне життя, здобуття освіти, здоров’я в період розвитку, під час дорослішання та перетворення в жінок. За ефективної підтримки дівчата мають змогу цілковито реалізувати свій потенціал та стати повноцінною частиною цього світу: люблячими матерями, хорошими працівниками, успішними підприємцями, досвідченими наставниками, головами домогосподарств і політичними лідерками.

Дівчата в усьому світі стикаються з багатогранними проблемами, серед яких обмежений доступ до якісної освіти, примусові шлюби, дитяча праця та гендерно зумовлене насильство. Пандемія COVID-19 загострила ці проблеми, поглибивши гендерний розрив у питаннях підключення та безпеки в Інтернеті. Дівчата продовжують стикатися з економічними та соціальними бар’єрами на шляху доступу до інтернету та пристроїв, що підкреслює необхідність цифрової інклюзії та грамотності.

Ідея запровадити День дівчат виникла в міжнародній некомерційній організації "План" (Plan International), що діє в усьому світу. Ініціатива проведення такого дня з’явилася в рамках просвітницької кампанії "Тому що я дівчинка", метою якої було поширити розуміння про особливе значення виховання дівчаток на всіх етапах їх розвитку: від перших років життя до досягнення ними 18-річчя. 

Учасники "Плану" в Канаді звернулися до уряду країни з проханням про підвищення обізнаності щодо цієї події на міжнародному рівні. У зв’язку з цим в 2011 році на Генеральній Асамблеї ООН від міністра Канади у справах жінок Рони Амброуз пролунала пропозиція щорічного святкування дня дівчаток та проголошення його міжнародним святом.

Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй прийняла Резолюцію 66/170 19 грудня 2011 року, в якій проголосила 11 жовтня Міжнародним днем дівчаток. Вже наступного року, 11 жовтня міжнародна спільнота вперше святкувала цей день. Цей день має вирішальне значення для привернення уваги до необхідності вирішення проблем, з якими стикаються дівчата, а також для сприяння розширенню прав і можливостей дівчат та реалізації їхніх прав людини. 

11 жовтня - яке сьогодні церковне свято

Наші пращури помітили, що наші пращури помітили: Пилипового дня погода стає набагато холоднішою, а темніє вже зарано
Наші пращури помітили, що з Пилипового дня погода стає набагато холоднішою, а темніє вже зарано

Сьогодні, 11 жовтня, православна церква вшановує пам'ять апостола Пилипа. Він був родом із Віфсаїди, міста на березі Галілейського моря. Він був одним із перших учнів Ісуса, якого той покликав до себе. Філіп також запросив до Ісуса свого друга Нафанаїла (Бартоломея). Філіп брав участь у чудовій годівлі п'ятьма хлібами та двома рибами, коли він спитав Ісуса: "Де ми купимо хліба, щоб нагодувати цих людей?" Філіп також був присутній на останній вечері, де він просив Ісуса показати йому Отця. Після піднесення Ісуса Філіп проповідував Євангеліє в різних країнах, зокрема в Азії Меншої, Греції та Фригії. З Еллади апостол Філіпп вирушив до Парфи, а потім до міста Азот, де зцілив хворі очі дочки місцевого жителя Нікокліда, який прийняв його до своєї оселі і потім хрестився з усім сімейством.

З Азота апостол Пилип вирушив до Ієраполя Сирійського, де, підбурювані фарисеями, юдеї підпалили дім Іра, що прийняв до себе апостола Пилипа, а апостола хотіли вбити. Але, бачачи чудеса, здійснені апостолом: зцілення висохлої руки начальника міста Аристарха, що хотів ударити апостола, а також воскресіння померлого юнака, - розкаялися, і багато хто прийняв Святе Хрещення. Поставивши Іра єпископом до Ієраполя, апостол пройшов Сирію, Малу Азію, Лідію, Місію, усюди проповідуючи Євангеліє і переносячи страждання. Його і сестру Маріамну, яка його супроводжувала, побивали камінням, заточували в темниці, виганяли з селищ.

Потім апостол прибув до Фригії, в місто Ієраполь Фригійський, де було багато язичницьких храмів, у тому числі храм, присвячений зміям, де мешкала величезна єхидна. Апостол Пилип силою молитви умертвив єхидну і зцілив багатьох укушених зміями. Серед зцілених була дружина правителя міста Анфіпата, яка прийняла християнство. Дізнавшись про це, правитель Анфіпат наказав схопити Пилипа, його сестру і апостола Варфоломія, що прийшов з ними. За научення жерців храму єхидні Анфіпат наказав розіп'яти святих апостолів Пилипа та Варфоломія.

В цей час почався землетрус, і всіх присутніх на судилищі засипало землею. Апостол Філіп, що висів на хресті біля храму єхідної, молився за спасіння тих, хто розіп'яв його від наслідків землетрусу. Бачачи те, що відбувалося, народ увірував у Христа і почав вимагати зняття з хреста апостолів. Апостол Варфоломій, знятий з хреста, був ще живий і, отримавши визволення, хрестив усіх, хто увірував, і поставив їм єпископа. Апостол Пилип, молитвами якого всі, крім Анфіпата та жерців, залишилися живими, помер на хресті.

Загалом це народне свято здавна вважається небезпечним, оскільки цього дня вдало проходять будь-які ритуали та привороти. Підвищується ризик стати жертвою пристріту через недоброзичливців

Хто народився 11 жовтня

11 жовтня 1953 р. - Девід Боудич Морс - американський актор. З'явився з ролями в таких фільмах, як "12 мавп", "Довгий поцілунок на ніч", "Скеля", "Контакт", "Перемовник", "Зелена миля", "Танцююча у темряві" та "Параноя".

Девід Боудич Морс
Девід Боудич Морс

11 жовтня 1962 р. - Джоан Кьюсак - американська актриса. Джоан знімалася в таких фільмах, як "Сімейні цінності Аддамсів", "Телевізійні новини", "Одружена з мафією", "Дорога на Арлінгтон", "Наречена, що втекла" і "Школа року" та ін.

Джоан Кьюсак
Джоан Кьюсак

11 жовтня 1980 р. - Антон Середа - український телеведучий та актор. Був ведучим програм «Ранок з Інтером» і «Квадратний метр» на телеканалі «Інтер», ведучим програми «Новий час» на 5-му каналі, працював на каналі «Перший автомобільний» (проект «Хочу авто!»).

Антон Середа
Антон Середа

11 жовтня 1987 р. - Володимир Ращук - відомий український актор театру і кіно, родом з Маріуполя. У 2015 році відіграв головну роль у кримінальному детективі "Відділ 44". З початку війни він пішов на фронт добровольцем та доєднався до легіону "Свобода". Зараз він є офіцером секції S3 3-го батальйону "Свобода" Бригади наступу Національної Гвардії України "Рубіж".

Володимир Ращук
Володимир Ращук

11 жовтня 1998 р. - OTOY (справжнє ім'я - Вячеслав Дрофа) - український хіп-хоп та реп-виконавець, музикант та автор пісень. 11 травня 2023 року OTOY разом із Марією Яремчук та Златою Дзюнькою виступив у другому підфіналі Пісенного конкурсу "Євробачення 2023" у британському Ліверпулі, де він зачитав вірш Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати".

OTOY
OTOY

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube