Яке сьогодні, 10 травня, свято: Світла П’ятниця та День довіри своїй інтуїції

В цей день народилися американська акторка Гелстон Сейдж та український телепродюсер Микола Канішевський - свята, церковні та народні традиції на п'ятницю, 10 травня

колаж
А ще 10 травня Всесвітній день руху для здоров’я та Міжнародний день арганії

У п'ятницю, 10 травня, православна церква шанує пам'ять Симона Кананіта, одного з дванадцяти апостолів. Іменини сьогодні святкують Василь, Кирило, Лаврентій, Симон, Таїсія.

10 травня - яке сьогодні церковне свято

У Симонів день біля ліжечка дитини ставлять новий віник. Якщо він швидко в'яне, значить, малюк скоро захворіє або вже хворий
У Симонів день біля ліжечка дитини ставлять новий віник. Якщо він швидко в'яне, значить, малюк скоро захворіє або вже хворий

За церковним календарем цього дня вшановують апостола Симона Зилота, Кананіта. Симон був зведеним братом Спасителя від першого шлюбу святого Йосипа. Жив у I столітті в Кані Галілейській. Був простим рибалкою і зелотом.

На третій день після повернення Спасителя в місті святкували весілля Симона. Під час торжества закінчилося вино. Це могло обернутися ганьбою для молодого подружжя і вважалося поганою ознакою. У цей момент сталося перше чудо Христове. Марія попросила сина допомогти молодим. З волі Ісуса вода в чанах перетворилася на гарне смачне вино. Побачивши це диво, Симон увірував у Господа всією душею. Він залишив молоду дружину і пішов із братом. Згодом Симон став не тільки Його учнем, а й одним із дванадцяти апостолів.

Оскільки про життя святого більше залишилося усних переказів, ніж письмових, у його подальшій долі є деякі розбіжності. Симон відвідав Юдею, Мавританію, Єгипет і Лівію, де ніс слово Боже. Далі англійська та німецька версії розходяться. Також достеменно невідомо, як саме помер апостол - на хресті чи його розпиляли пилкою. Але немає жодних сумнівів, що він прийняв мученицьку смерть.

За переконаннями наших предків, апостол Симон наділяє всі трави чудодійними властивостями. Дата 10 травня вважається дуже вдалою для збору лікарських рослин. Вірили, що зібрані трави захистять від будь-яких недуг, відлякають шкідників від хліва і відвадять від дому нечисть. Із цілющих квітів плели вінок і вішали його над вхідними дверима.

10 травня - яке сьогодні свято в різних країнах

Цей день вшановує заснування сучасної румунської держави як конституційної монархії в 1866 році за правління князя Карла I
Цей день вшановує заснування сучасної румунської держави як конституційної монархії в 1866 році за правління князя Карла I

День румунської монархії, а також День незалежності Румунії є державним святом, яке відзначається в Румунії 10 травня кожного року. З 1866 до 1937 року день 10 травня був сучасним Національним днем Румунії, що був пов’язаним з Румунською монархією. 10 травня 1877 року парламент ратифікував проголошену напередодні незалежність країни. Відтоді 10 травня також відзначається як День Незалежності Румунії.

Протягом дня по всій країні відбуваються різноманітні заходи та заходи з нагоди цієї події. У столиці Бухаресті часто проводяться паради, концерти та виставки, що демонструють культурну спадщину Румунії.

У Світлу П’ятницю не слід робити деяких речей. Насамперед це стосується сварок та лихослів’я. Також існує заборона на відвідини кладовища
У Світлу П’ятницю не слід робити деяких речей. Насамперед це стосується сварок та лихослів’я. Також існує заборона на відвідини кладовища

Світла П’ятниця припадає на відповідний день тижня після Великодня (Світлої седмиці). Це свято приурочене до однієї із найбільших подій для християнського світу - Воскресіння Ісуса Христа. Весь тиждень після Великодня вважається святковим, але Світла П’ятниця займає у ньому особливо почесне місце.

По церквах у цей день вшановують ікону Божої Матері, названу "Живоносне Джерело". Традиція передбачає освячення води під час богослужіння, а також хресний хід до найближчого струмка або озера. Освячену воду бажано використати для поливу садку або городини для отримання щедрого врожаю.

У слов’янських народів Світлу П’ятницю називали Прощеним днем. За традицією теща з тестем запрошували у гості зятя або усю його сім’ю. Дівчата в цей день прокидалися удосвіта, щоб набрати для вмивання роси. Вважалося, що у цей спосіб вони надовго збережуть красу.

Міжнародний день арганії нагадує про необхідність захисту та бережного використання одного з найбільш знакових природних ресурсів Марокко
Міжнародний день арганії нагадує про необхідність захисту та бережного використання одного з найбільш знакових природних ресурсів Марокко

Міжнародний день арганії, який відзначається щороку 10 травня, присвячений підвищенню обізнаності про арганію - дерево, що росте лише в Марокко і відоме своєю витривалістю та багатогранною корисністю. Цей день підкреслює екологічну, економічну та соціальну важливість арганового дерева, сприяючи його збереженню та сталому використанню.

Арганія (Argania spinosa) походить з регіону Марокко на південь від Сахари, особливо поширене в посушливих і напівпосушливих районах. Вона відіграє вирішальну роль у підтримці екологічного балансу, збереженні біорізноманіття та підтримці життєдіяльності місцевих громад. Дерево є надзвичайно стійким до суворих природних умов, що робить його неймовірно цінним для екологічної стійкості.

Арганове дерево стало рятівним колом для багатьох місцевих громад у Марокко, особливо для сільських жінок. Ці громади отримують різні продукти з арганового дерева, зокрема, високоцінну арганову олію, яка використовується в кулінарії, косметиці та традиційній медицині.

Виробництво арганової олії не лише сприяло розширенню економічних можливостей місцевого населення, але й сприяло фінансовій інтеграції жінок через створення кооперативів. Ці кооперативи відіграють важливу роль у підтримці місцевої економіки та підвищенні соціального статусу жінок, забезпечуючи їх роботою та платформою для соціального обміну.

У південно-західній частині Марокко кілька жіночих кооперативів займаються виробництвом арганової олії. Процес є трудомістким і включає в себе видалення лушпиння на корм тваринам та ручне розколювання твердих горіхів між камінням. Потім насіння витягують і злегка обсмажують, щоб посилити характерний горіховий смак олії.

Міжнародний день арганії закликає світову спільноту визнати цінність арганового дерева не лише через його економічну вигоду, але й через його роль у збереженні довкілля та культурної спадщини. Завдяки глобальній співпраці та сталим практикам спадщина арганового дерева може бути збережена для майбутніх поколінь.

Фахівці підрахували, для того, щоб рухатися достатньо для хорошого здоров’я та самопочуття, люди повинні щодня здійснювати від 10 000 до 25 000 кроків в залежності від віку
Фахівці підрахували, для того, щоб рухатися достатньо для хорошого здоров’я та самопочуття, люди повинні щодня здійснювати від 10 000 до 25 000 кроків в залежності від віку

10 травня світова спільнота відзначає Всесвітній день руху для здоров’я. Відомо, що рух продовжує життя. А його відсутність навпаки, дається взнаки на організмі людини. Знижуються функції ЦНС, падає діяльність гормональної системи, людина швидше втомлюється, стає ослабленою, розгубленою тощо. Гіподинамія - саме так називають малорухливий спосіб життя - суттєво погіршує процес обміну речовин в організмі.

Мета цього свята спонукати людей до фізичної активності. Ми повинні рухатися при першій можливості. Якщо робота є причиною пасивного способу життя, необхідно займатися фізичними справами, відвідувати фітнес-центр, займатися будь-яким видом спорту. Всесвітній день руху для здоров’я - щорічна глобальна ініціатива сприяння фізичній активності, що фінансується Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) із широким залученням громадських організацій у всьому світі. 

Всесвітній день руху для здоров’я було офіційно впроваджено в суботу 10 травня 2003 р. Ініціаторами виступили держави-члени ВООЗ після успіху Всесвітнього дня охорони здоров’я на тему "Рух заради здоров’я", який відбувся у 2002 р. Державам-членам пропонується щороку відзначати День руху за здоров’я, щоб пропагувати фізичну активність як важливу для здоров’я та добробуту.

День довіри своїй інтуїції - це нагадування людям про інстинкити та вроджену мудрість, про пернасиченість інформаційного простору та заблоковані інстинкти
День довіри своїй інтуїції - це нагадування людям про інстинкити та вроджену мудрість, про пернасиченість інформаційного простору та заблоковані інстинкти

Щорічно 10 травня відзначається День довіри своїй інтуїції. Це день, який спонукає людей прислухатися до свого внутрішнього голосу та довіряти своїм інстинктам. Інтуїція - це здатність зрозуміти щось негайно, без необхідності свідомого міркування. Це потужний інструмент, який може допомогти людям приймати рішення, вирішувати проблеми та орієнтуватися в життєвих труднощах.

У День довіри своїй інтуїції людям пропонується приділити трохи часу, щоб поміркувати про інтуїцію та прислухатися до своєї інтуїції, а також поділитися історіями та досвідом з іншими про те, як довіра до інтуїції допомогла їм у житті.

День океану-матері - це нагадування про те, що всі ми пов’язані з океанами та несемо відповідальність за їх збереження
День океану-матері - це нагадування про те, що всі ми пов’язані з океанами та несемо відповідальність за їх збереження

День океану-матері відзначається щорічно 10 травня. Ця подія присвячена визнанню життєво важливої ролі, яку океани відіграють у підтримці життя на Землі, і підвищенню обізнаності про важливість захисту та збереження наших морських ресурсів. Океани займають понад 70% поверхні Землі та є домом для великого розмаїття морського життя. Вони також відіграють вирішальну роль у регулюванні клімату на Землі, виробляють кисень і забезпечують їжею та засобами до існування мільярди людей у всьому світі.

У День океану-матері організовуються освітні та природоохоронні заходи, зокрема, прибирання пляжів, освітні семінари, природоохоронні проекти та дослідження морського біорізноманіття. Цей день також про и красу та дива наших океанів, про спонукання цінувати та поважати океани, як дорогоцінні ресурси. 

Хто народився 10 травня

10 травня 1938 р. - Марина Володимирівна Полякова-Байдарова, знана як Марина Владі - французька кіноакторка, артистка театру та телебачення, співачка, скульпторка, авторка кількох художніх книг. Знімалася в стрічках Р. Оссейна: "Пробачте наші образи", "Ти… ненависть", "Ніч шпигунів".

Марина Володимирівна Полякова-Байдарова
Марина Володимирівна Полякова-Байдарова

10 травня 1959 р. - Микола Дмитрович Канішевський - український телепродюсер, ведучий телевізійних програм. З 2000 - головний продюсер телекомпанії ТЕТ, а згодом перший віце-президент Національної телекомпанії України. Цю посаду обіймав до середини 2005 року.

Микола Дмитрович Канішевський
Микола Дмитрович Канішевський

10 травня 1960 р. - Пол Девід Г'юсон, відомий під псевдонімом Боно - ірландський автор-виконавець, музикант і філантроп. Вокаліст рок-гурту U2. 

Пол Девід Г'юсон
Пол Девід Г'юсон

10 травня 1965 р. - Лінда Євангеліста - канадська супермодель італійського походження, одна з супермоделей 1990-х років.

Лінда Євангеліста
Лінда Євангеліста

10 травня 1985 р. - Одетт Джульєтт Еннабл - американська актриса. Її справжнім проривом стала головна роль у трилері 2009 року "Ненароджений", який мав успіх у прокаті. Також вона знялася у фільмах "Знову ти", "І настане темрява" і "Подвійний агент".

Одетт Джульєтт Еннабл
Одетт Джульєтт Еннабл

10 травня 1993 р. - Гелстон Джин Сейдж - американська акторка кіно, телебачення і модель. Стала відома завдяки ролям у фільмах "Сусіди. На стежці війни", "Паперові міста", а також у серіалах "Криза" та "Орвілл".

Гелстон Джин Сейдж
Гелстон Джин Сейдж

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube