Якась дурня, чи це геніально: письменник у захваті від роману, який йому допоміг написати ШІ

Кожна глава роману Мауро Хав'єра Карденаса Американські викрадення являє собою одне практично нескінченне речення

Книга та ChatGPT
Використання та дослідження ШІ Карденасом є викликом як для письменників, так і для читачів

Письменник Мауро Хав'єр Карденас використав штучний інтелект у своїй останній роботі. ШІ не тільки займає центральне місце у історії роману "Американські викрадення" , він також зіграв роль у його написанні. Крім того, Карденас розглядає ШІ як можливість для авторів розвивати свою майстерність, а не як загрозу.

Кожна глава останнього роману Мауро Хав'єра Карденаса "Американські викрадення" являє собою одне речення, в якому поєднуються діалоги, відсилання до поп-культури, політичні алюзії, соціальні мережі, жарти та гра слів, а також спостереження та теорії, наукові, духовні та змовницькі, пише Big Think. Іншими словами, він складається з ефемерів, що становлять наше повсякденне життя, але стислих у невблаганний потік інформації, якби ми, читачі, були алгоритмами штучного інтелекту, обрушеними на безкінечний викид даних людства і поставленими перед собою завдання розібратися в усьому цьому.

До того ж, посилання на штучний інтелект не випадкове: технологія не тільки відіграє ключову роль у стрімкій розповіді роману, Карденас також використовував штучний інтелект при створенні книги. У своїй повсякденній роботі Мауро працює зі штучним інтелектом, керуючи групами вчених із кібербезпеки у великій фінансовій установі.

"Я сказав собі, що думаю, що ти боїшся алгоритмів, Ауксіліо, написав Ауксіліо, якщо ти зателефонуєш цій людині Антоніо зі свого пристрою, здається, я думав, що він зареєстрований під моїм іменем, і ти зв'яжешся з ним на його пристрої, що, ймовірно, зареєстрований під його іменем, ти розбудиш американські алгоритми, але чому ти почав уявляти собі алгоритми як механічних павуків, Ауксіліо, я сказав, будь ласка, дайте мені хвилинку, щоб обміркувати ваше запитання, я сказав, Ауксіліо подзвонить Антоніо, Я думаю, що уявив, що призначений алгоритм вилізе зі свого слота і встановить зв'язок між Ауксіліо і Антоніо, перевірить попередні зв'язки між Ауксіліо і Антоніо, простежить за нашим зв'язком і запитає (я знаю, що здивування - не те слово, щоб позначити те, що ці алгоритми,.." - написано у книзі.

"Американські викрадення" досліджують Сполучені Штати найближчого майбутнього, де штучний інтелект навчається контролювати населення з метою виявлення та депортації латиноамериканських іммігрантів. Більша частина дії книги розповідає про американця колумбійського походження на ім'я Антоніо та його доньок американського походження Аді та Єви, яких переслідує вірусне відео про арешт Антоніо та подальшу депортацію. Антоніо, який нині вмирає у Боготі, тим часом зациклився на створенні бази даних історій про викрадення, які наголошують на сюрреалістичній, але повсякденній природі нової держави спостереження.

"...якби алгоритми розпізнавання голосу американських агентств спостереження були б більш просунутими, то я думаю, що більше латиноамериканців замовкло б, більше гасел було б скасовано раніше, не заговоріть, або ви розбудите алгоритми, чи можете ви уявити собі, як я уявляв наші голоси, що зберігаються у величезних центрах обробки даних американських агентств спостереження в Юті...", - йдеться у романі.

За словами Карденаса, він не планував використовувати ШІ у своєму процесі, але як тільки він вирішив оснастити свого персонажа Аду машиною, яка говорить рядком, що нагадує розповіді відомої британсько-мексиканської сюрреалістки Леонори Керрінгтон, він зіткнувся з питанням: "Як би я запрограмував машину так, щоб вона розмовляла як Керрінгтон, до ChatGPT?"

Крім того, у 2018 році Мауро навчив справжній набір даних обробки природної мови, використовуючи унікальну дивну прозу Керрінгтона. Цей тип штучного інтелекту, широко відомий як НЛП, дозволяє комп'ютерам розуміти і генерувати людську мову. Він підкреслює, що для навчання свого ШІ роботі Керінгтона він отримав дозвіл від маєтку Керінгтонів, який просив лише надати їм можливість переглянути остаточний результат. 

Однак, подібний збір літературної інформації став гарячою проблемою серед письменників, оскільки тисячі людей були здивовані, дізнавшись, що їхні книги використовувалися - без їхнього відома - для навчання аналогічних наборів даних. Твори, вкрадені з цією метою, взяті з бестселерів Джорджа Р. Р. Мартіна, Джона Гришема, Джоді Піколт та Джонатана Франзена, які подали до суду на OpenAI через побоювання, що ШІ використовуватиме вкрадені матеріали для створення художньої літератури майбутнього, витісняючи письменників-людей з бізнесу.

Але Мауро розглядає ШІ як можливість для авторів розвивати свою майстерність, а не як загрозу.

"Такі інструменти дадуть довгоочікуваний виклик письменникам, які більше дбають про літературу, ніж про прибуток", - говорить він, стверджуючи, що це може стати засобом натхнення на велику новизну. "Дослідники, які вивчають взаємозв'язок між штучним інтелектом та прозою, вже знайшли докази того, що співпраця письменника та технологій може дати приголомшливі результати".

За змістом і формою робота Карденаса припускає, що штучний інтелект - це супутник з обличчям Януса, повне вираження якого ще людству належить усвідомити. З одного боку, ШІ вже емоційно переплевся з нашим життям. А з іншого боку, він має холоднокровність, необхідну для виконання нелюдських завдань, чи то творчих, чи жахливих. 

В підсумку, "Американські викрадення" можуть читатися так, ніби вони були написані якимсь віддаленим роботизованим інтелектом, але вони досліджують проблеми, які стають все більш актуальними у нашому повсякденному житті. Стиль експериментальний та відсторонений, проте основні проблеми дуже особисті та людяні.

"...викрадачі схопили вас, коли ви везли своїх дочок до початкової школи, викрадачі схопили мене, коли я їхав забрати свою дочку з її дитячого садка...", - уривок з "Американських викрадень".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube