Фільм Аркадія Непіталюка Уроки толерантності виявився пророчим для всього нашого суспільства
У день святого Валентина на екрани українських кінотеатрів вийшов фільм Аркадія Непіталюка "Уроки толерантності". Авторська примітка - "нетолерантна комедія", уточнення Держкіно - "про те, що не прийнято обговорювати за батьківським столом”. Судячи із розмальованого образливими написами столичного кінотеатру “Жовтень” та інтернет-реакцій на кшталт “на що переводяться державні гроші”, на уроки толерантності нам ще ходити та ходити.
Режисер Аркадій Непіталюк, який називає себе колишнім гомофобом, вирішив зняти історію зміни гомофобів на основі п'єси Ігоря Білиця “Гей-парад”.
У центрі сюжету сім'я, яка тріщить по швах через втрату інтересу один до одного та фінансові труднощі. Аби вилізти хоча б із кредитів, провінційна вчителька вмовляє чоловіка та дітей взяти участь у програмі євроінтеграції “Уроки толерантності”. А для цього їм доведеться поселити у себе вдома активіста та представника ЛГБТ. І подолати власні стереотипи, вигадані страхи та неприйняття того, що не вписується в їхню чорно-білу картину світу, паралельно реанімуючи власні стосунки та родину.
«Уроки толерантності» мають ефект дзеркала, де гетеросексуальні українці можуть побачити предмет своїх страхів.
«Я думаю, це могло б допомогти змінити мислення людей, — цитує директора першого в Україні кінофестивалю ЛГБТК+”Сонячний зайчик” Богдана Жука The Guardian. - В Україні уявлення про квір-людей, як і раніше, багато в чому стереотипні та ґрунтуються на нестачі інформації та пропаганди. Найпрекрасніше в цьому фільмі те, що він спонукає глядачів зруйнувати стереотипи у своїй голові і натомість зробити висновки із зустрічі зі справжнім геєм».
Успіх прокатної та творчої долі фільму визначить час – картина лише стартувала. Але поява першого в Україні ігрового повнометражного кіно ЛГБТ-тематики дає надію на ту саму толерантність суспільства до гомосексуальних людей.
Як не дивно, каталізатором для неї вже стала війна, яка змінила ставлення українців до ЛГБТ+співтовариства. За оцінками, зараз близько 50 тисяч його представників воюють, і це лише ті, хто відкрито говорить про свою орієнтацію. Коли стає зрозуміло, хто насправді ворог і чим він загрожує, питання про сексуальні уподобання виглядає, м'яко кажучи, дивно.
За даними дослідження провідної ЛГБТК+ організації України “Наш Світ”, у 2015 році 60% українців негативно ставилися до квір-спільноти. А 2023 року вже 63% вважали, що ЛГБТК+ люди повинні мати рівні права, і лише третина українців ставилася до спільноти негативно.
Просто війна, що змінила життя всіх українців, нарешті зробила представників ЛГБТ+спільноти видимими. "Виявилося", що вони такі ж громадяни України і так само віддають свої життя за незалежність своєї країни. І соромно має бути не їм за свою інакшість, а суспільству – за дрімучі забобони.
Але питання, що буде з нашим зміненим ставленням після війни, викликає скептицизм. Адже може вийти так, що поки що гетеросексуальне суспільство зрівняло членів ЛГБТ+спільноти в правах йти воювати і гинути. А коли війна закінчиться, все повернеться на свої кола, і “не таким” людям знову доведеться не випинатися?
Інше болюче питання - існуючі зараз обмеження прав ЛГБТ-військовослужбовців за тих же обов'язків, що й у всіх. Заборона на одностатеві шлюби призвела до того, що партнерів ЛГБТ-військових не визнають родичами, а отже, їм не повідомлять про полон, поранення, загибель. Їх не пустять на впізнання та не дадуть забрати тіло з моргу. Вони не зможуть поховати свого партнера, отримати спадщину чи державну компенсацію за загибель. Просто тому, що українське законодавство їх не визнає, точніше, не визнає права за представниками ЛГБТ+спільноти створювати сім'ї.
Законопроекту, який би дав можливість одностатевим парам реєструвати громадянський шлюб, у березні виповниться рік, але на голосування його так і не виносили. Отже, уроки толерантності потрібно відвідувати не лише звичайним людям – таким, як герої комедії Аркадія Непіталюка. Здається, ми потребуємо їх всією країною.
Підписуйтесь на нашу Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.