Чому у собаки кігті не ховаються, як у кішки: вбивче пояснення

Читать на русском

Кішки можуть повністю втягувати кігті, що дає їм чудові здібності до скритності

Читать на русском
Кіт та собака
Собаки використовують свої кігті переважно для зчеплення під час бігу

Кішки можуть повністю втягувати кігті, що дає їм чудові здібності до скритності

Багато людей задаються питанням, чому кігті у кішок втягуються, а у собак - ні? І у вчених є відповідь. Вони кажуть, що це пов'язано з тим, як тваринам доводиться їх використовувати.

Кішки використовують свої кігті насамперед для нападу на свою здобич, каже Ентоні Рассел, біолог-еволюціоніст з Університету Калгарі в Альберті, Канада. Вони використовують передні кігті, щоб схопити й утримати здобич, а задні кігті - щоб розпороти їй черево, пише Live Science

Кішкам необхідно тримати кігті гострими, щоб забезпечити собі наступну їжу. Якби їхні кігті були весь час витягнуті, вони б зношувалися, дряпаючи землю, подібно до того, як пилочка для нігтів стирає гострі кінчики людського нігтя.

"Таким чином, причина такого роду відмови в тому, щоб зберегти їх по-справжньому гострими", - сказав Рассел. "Збереження цих дуже гострих кінчиків означає, що кішки зможуть використовувати їх, коли вони знадобляться, а потім зберігати їх до наступного разу".

А щоб підтримувати їх у відмінному стані, котячі кігті за замовчуванням втягнуті.

"Це було б схоже на те, як якщо б кінець пальця був на гумовій стрічці", - сказав Ентоні. "Для того, щоб витягнути кігті, потрібна енергія, а щойно ви розслабите ці м'язи, кігті самі відвернуться назад".

Також оскільки кішки - поодинокі мисливці, гострі приховані кігті допомагають їм самостійно добувати здобич.

"Наявність висувної клешні - життєво важливе пристосування, що дає змогу справді впоратися зі здобиччю наодинці", - сказав Сяомін Ван, палеонтолог хребетних із Музею природної історії округу Лос-Анджелес. "Їхні гострі кігті не дають змоги тваринам-жертвам вислизнути з хватки котячих, що дає змогу кішкам влаштовувати засідки і битися зі здобиччю, яка удвічі-втричі більші за них самих".

А ось з іншого боку, собаки - соціальні мисливці. Вони працюють групами, щоб знищити більших тварин, вимотуючи здобич на великі відстані.

"Що стосується собак, якщо ви полюєте на лося або щось на кшталт того, що ви блукаєте кілька кілометрів, кусаєте його і турбуєтеся, поки він не втомиться, а потім ви всі стрибаєте на нього", - додав Рассел. "Тоді як у кішок по суті є короткий спалах, а потім усе скінчено. Або здобич вислизнула, або здобич спіймана".

Та оскільки більшість хижаків працюють разом, для собак стає менш важливим мати можливість хапати й утримувати свою здобич, тому їм не потрібно тримати кігті такими ж гострими. Однієї кількості достатньо, щоб дати їм перевагу.

Звісно, кігті собак приносять користь. Вони важливі для підтримки тяги і маневреності під час бігу. Кігті собак допомагають їм хапатися за землю і швидко змінювати напрямок - корисне пристосування для переслідування здобичі на великих відстанях. Проте більшість кішок обходяться без використання кігтів під час бігу, але гепарди є винятком.

"Гепард просто бігає занадто швидко, щоб не використовувати свої кігті для зчеплення з дорогою, - пояснив Ван. "Кігті гепарда стали менш втягувальними і більш схожими на собачі, ніж кігті інших кішок, тому гепарди можуть переслідувати свою здобич швидше і на більші відстані".

За словами Рассела, всі хижаки можуть певною мірою відводити кігті назад. Кігті кішок "надвтягуються" - коли вони не використовуються, вони повністю загинаються назад, притискаючись до кісток пальців, і кішкам не потрібно докладати зусиль, щоб утримувати їх там. Але хоча у більшості інших хижаків немає кігтів, що втягуються, в розмовному сенсі, всі хижаки можуть хоча б трохи піднімати кігті, згинаючи пальці кінцівок. Уявіть, що ви згинаєте руку і направляєте нігті трохи назад.

"Це невеликий рух, - сказав Рассел, - але це втягування".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.