Відповідь Ізраїля на ракетну атаку: Залізний купол відпочиває

Ізраїль розробив нову систему лазерного захисту.

Ізраїль, зброя, радар, розробка, безпілотники, війна в Україні, технології, ШІ
Нова ізраїльська "Залізний промінь" є прикладом типу зброї, яку давно шукають уряди в усьому світі.

Ізраїль спроєктував новий радар, який можна використовувати як систему лазерного захисту - для виявлення та зниження ворожих цілей. Війна та технології мають складні й сумні стосунки. Побіжний погляд на історію показує, що перше часто призводило до прогресу другого, як правило, значною ціною людського життя. Це так само вірно сьогодні, як і в минулому. Війна Росії проти України та війна між Ізраїлем і ХАМАС призвели до розробки та застосування нових технологій як для наступальних, так і для оборонних цілей, йдеться в матеріалі IFLScience.

Багато в чому війна в Україні стала першою у світі повномасштабною війною безпілотників і першою війною зі штучним інтелектом. Українці використовують його для допомоги збройним силам, фіксуючи положення російської техніки в додатках. Але в Ізраїлі зараз розробляється інша техніка – лазерні системи протиракетної оборони.

Це може звучати як щось із наукової фантастики, але очікується, що ця нова система стане першим оперативним зразком. В той самий час країни по всьому світу намагаються розробити власні версії таких радарів для військових цілей. Людство перебуває на піку розвитку лазерних технологій, тож спробуймо зрозуміти, як ці системи працюють і для чого вони використовуються.

Залізний промінь

Нова система захисту офіційно відома як "Щит світла", але її часто називають "Залізний промінь". Це 100-кіловатна лазерна система високої енергії класу HELWS, яка вперше  представлена ізраїльською компанією оборонних технологій - ​​Rafael Advanced Defense Systems у 2014 році. Нині повідомляється, що її можуть оперативно розгорнути вже наступного року.

Згідно з вебсайтом компанії, Iron Beam розроблений для швидкої та ефективної боротьби й нейтралізації широкого спектра загроз на відстані від сотень метрів до кількох кілометрів. По суті, це лазер протиракетної оборони з практично необмеженим магазином. Хоча нескінченний магазин неможливий, оскільки деталі та запаси енергії з часом закінчаться, радар має надзвичайно глибокий магазин у порівнянні з традиційними системами, які покладаються на ракети для перехоплення вхідних атак.

Ера нової зброї

Радар розробили як частину наявної ізраїльської багаторівневої системи протиракетної оборони Iron Dome. Нова ізраїльська система є прикладом системи спрямованої енергії - типу зброї, яка використовує спрямовані пучки електромагнітного випромінювання для досягнення певної військової мети - у цьому випадку, стрілянини по ракетах в небі. Загалом, цього можна досягти кількома способами, включаючи використання пучків частинок, потужних мікрохвиль або високоенергетичних лазерів - HEL. Саме такий працює в новому радарі. Для людського ока він невидимий, адже лазер виробляє фотони. 

У військових цілях можливості нового радара можна використовувати по-різному, залежно від потужності довжини хвилі лазера, а також потужності променя та поверхні, яку він вражає. Високопотужні лазери використовуються для розрізання плоті під час медичних процедур. Вони здатні спалювати, плавити чи випаровувати матеріали в промислових умовах. У військовому контексті, наприклад із "Залізним променем", система потенційно може засліпити, розрізати або спалити ворожі ракети чи безпілотники, порушуючи їхні траєкторії.

Диво-промінь боїться диму 

Попри те, що за цими системами майбутнє, вони мають свої обмеження. Зокрема, вони потребують значного джерела енергії, щоб підтримувати їх у роботі. Щоб завдати шкоди наступним цілям, які знаходяться на відстані, потрібні десятки сотень кіловат потужності. У більшості наявних конструкцій джерело цієї потужності розгортається разом із транспортним засобом, що перевозить зброю. Це означає, що лазер можна запускати лише протягом короткого періоду часу, перш ніж його потрібно буде перезарядити. Лазери також досить чутливі до погодних умов. Дощ, туман і дим можуть обмежити потужність променя, розсіюючи його.

США й РФ - туди ж

По всьому світу військові прагнуть розробити такі лазерні системи для власних цілей. Прогрес у лазерних технологіях за останнє десятиліття зробив ці системи більш привабливими. Зараз у США працює 31 лазерна програма, але досі вченим та військовикам важко створити надійні системи, які можуть працювати в польових умовах.

Взимку цього року американські військові розгорнули чотири системи HEL на базі вантажівок для бойових випробувань на Близькому Сході. Вони використовують 50-кіловатні лазери, встановлені на бойових броньованих машинах Stryker. Військово-морські сили США також розробили корабельні системи HEL, які вражають безпілотники, мінометні снаряди, ракети й вертольоти. У 2022 році систему оснастили лазером високої енергії з інтегрованим оптичним засліплювачем і системою спостереження HELIOS.

Одночасно Росія розробляє наземну систему HEL для "осліплення" супутників противника. Тож, вочевидь, слідом за Ізраїлем лазерні системи розгорнуть й інші країни, адже світ перебуває на порозі Третьої світової війни, а за даними окремих аналітиків, вона вже почалася й триває. Військові експерти оцінюють зброю нового типу як таку, що з одного боку здатна захистити цивільне населення від бомбардувань безпілотними дронами-камікадзе, а з іншого - робить війну глобальнішою. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube