Вчені виявили риб, які чорніють від злості - фото

Читать на русском

У Oryzias celebensis механізм зміни кольору досить неординарний

Читать на русском
Риби та злість
Рибки змінюють колір, щоб показати свою агресію

У Oryzias celebensis механізм зміни кольору досить неординарний

Вчені виявили, що індонезійський вид риб незвичайно демонструють своє домінування. Під час конфлікту у них на тілі з'являються чорні мітки. І застосовують вони їх не за право на спарювання.

Спостерігаючи за рибами, вчені виявили, що самці Celebes medaka (Oryzias celebensis) покриваються чорними плямами під час конфліктів. Щоб перевірити умови, за яких самці темніють, дослідники встановили три резервуари, пише Livescience. Два резервуари були вкриті водоростями - в одному з них були двоє самців і самка, а в іншому - три самці. У третьому акваріумі не було водоростей, у ньому жили двоє самців та самка. В обох резервуарах із водоростями риби атакували одна одну.

Самці з темними мітками концентрували свої атаки на інших домінуючих самців з аналогічними мітками, але вони також нападали на самок і самців без темних міток. Самки і самці без міток були менш схильні брати участь у тривалих суперечках і рідко нападали на самців з темними плямами. Самки переважно концентрували свої атаки на самців без темних міток. Самці з темними мітками частіше нападали на самок.

З цих спостережень дослідники зробили висновки, що зміна кольору як ознака домінування у цих риб швидше пов'язана з боротьбою за ресурси і територію, а не за право на спарювання. Завдяки цьому попереджувальному сигналу, домінантним самцям також доводиться витрачати менше енергії на захист своїх ресурсів.

У самця знаменитої медаки починають з'являтися чорні мітки
У самця знаменитої медаки починають з'являтися чорні мітки

"Я не думаю, що є якісь підстави очікувати, що сигнали, засновані на зміні кольору, будуть більш специфічними для статі, ніж інші форми спілкування, і в цьому випадку виникає питання про те, чи часто сама агресія і, отже, її спілкування, залежать від статі", - розповів Роберт Хіткот, біолог з Оксфордського університету, який брав участь у дослідженні.

Хоча дослідники не проводили аналіз, щоб визначити механізми зміни кольору, в інших видів риб подібні зміни відбуваються за рахунок дії нейротрансмітерів на клітини, які містять гранули пігменту. Коли пігмент концентрується в клітинах, фарбування стає інтенсивнішим. Коли він диспергований, забарвлення стає світлішим. У випадку Oryzias celebensis клітини, ймовірно, є меланофорами, що містять гранули темного кольору, відомі як меланосоми.

Цей вид не єдиний, що застосовує зміну кольору для комунікації з іншими особами. У тринідадських гуппі (Poecilia reticulata) очі домінуючих риб чорніють, коли вони готуються атакувати суперника.

"Ми знаємо, що адреналін часто може стимулювати меланофори, але не завжди у бік того, що домінуючі тварини стають темнішими", - зауважив Хіткот. "Насправді у багатьох риб часто відбувається навпаки: особи, яких залякували, часто сильно темніють, особливо коли ховаються, що може бути пов'язане з маскуванням від подальших нападів".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.