Європа хоче обмежити масу незаконного контенту в скандальному додатку Telegram
Додаток для обміну повідомленнями Telegram в ЄС вважають онлайн-платформою для ультраправих, дилерів і терористів. Європа хоче обмежити масу незаконного контенту в скандальному додатку. Незабаром Бельгійський інститут поштових послуг та телекомунікацій може стати регулятором роботи Telegram на території Європейського Союзу.
Як пише видання De Standaard, "якщо ви прагнете встановити контакт з торговцем кокаїном, Telegram є ідеальним місцем для цього". У виданні зазначають, що для пошуку "клієнти" наркодилерів просто вводять назву відомого фламандського портового міста, яке славиться своїми проблемами з наркотиками, у пошуковий рядок цього безкоштовного додатка. У підсумку за деякими очевидними позначками чи дописами вони впізнають потрібний чат та переходять до нього. Така простота у комунікації з наркоторгівцями насторожує представників ЄС.
Торгівля наркотиками та іншими нелегальними товарами та послугами є лише одним із багатьох аспектів Telegram, що зумовлює тривогу у служб безпеки. Ідентичність і привабливість цієї програми можна визначити як "Дикий Захід Інтернету". Це робить його альтернативою іншим соціальним мережам, які суворіше контролюють контент. Коли у 2021 році солдат Юрген Конінгс переховувався, на Facebook з'явилася група підтримки, що швидко набрала понад десять тисяч учасників. Після закриття Facebook альтернативний канал у Telegram стрімко розростався. Повідомлення залишаються там й досі, часто спрямовані проти уряду. Канал, створений під час "Конвою свободи" на початку 2022 року, також залишається активним.
Телеграм був створений у 2013 році двома російськими братами та має щонайменше 700 мільйонів активних користувачів у всьому світі, з близько 40 мільйонами в Європі. Ось чому не дивно, що програма протягом років була популярним каналом зв'язку для терористичних груп.
"Для нас Telegram - це ідея," - сказав один із його засновників Павло Дуров у 2018 році. - Ідея, що кожен на цій планеті має право бути вільним"
"Ісламська держава" радила своїм фоловерам користуватися Telegram майже з моменту свого створення. Хоча Telegram приймає заходи проти такої терористичної пропаганди, яка часто поширюється за допомогою автоматичних ботів, за останні місяці він заблокував кілька каналів пропаганди ХАМАС. Проте основний принцип "вільного спілкування" залишається невід'ємним.
Це призводить до дуже обмеженої модерації контенту в додатку, що створює ґрунт для розповсюдження різних теорій змови. Бельгійський інститут поштових послуг і телекомунікацій (BIPT) стане наглядовим органом для цієї спірної платформи. Навіть за межами країни він відповідатиме за весь Європейський Союз.
"Припустимо, що хтось у Нідерландах у каналі Telegram закликає до насильства проти синагоги чи мечеті, надсилає звіт у Telegram, але виявляє, що нічого не робиться, він чи вона може подати скаргу в BIPT", — говорить Матіас Вермеулен, офіс захисту прав даних AWO. Цей принцип застосовується до всіх осіб або установ між Лісабоном і Гельсінкі, які виявляють незаконний вміст в Telegram. Якщо додаток не відповідає вимогам, BIPT може накласти штраф.
"Це буде справжнім випробуванням, — вважає Вермюлен. - Telegram — це платформа, яка майже не співпрацює з урядами, і порівняно з іншими додатками, тут може статися багато. У Німеччині це було предметом критики через систематичну ігнорованість запитань та заборони поліції, наприклад, на каналах торгівлі зброєю або організованих дій проти біженців".
Нагляд за Telegram став можливим завдяки Європейському акту про цифрові послуги (DSA). Ці правила набули повної сили в лютому і мають забезпечити державам-членам більшу контроль над соціальними медіа та іншими онлайн-сервісами, включаючи те, як вони модерують контент. Згідно з цими правилами, соціальні медіа також повинні мати представництво в Європі. Telegram, що базується в Дубаї, призначив бельгійську компанію EDSR своїм європейським представником. У результаті бельгійський телекомунікаційний регулятор BIPT має стати компетентним в цьому питанні.
Більша частина моніторингу Telegram може початися протягом кількох днів з оголошенням у Staatsblad. Але BIPT також буде тісно співпрацювати з регуляторами у федеральних землях. Для цього федеральний, фламандський, франкомовний і німецькомовний парламенти повинні ще ратифікувати угоду про співпрацю.
На фоні заяв про небезпеку Телеграму в Україні та його можливого блокування Центр протидії дезінформації та Кібердепартамент СБУ створили списки надійних та ворожих телеграм-каналів. Цей перелік допоможе українцям уникати фейків та читати тільки достовірну інформацію. Зокрема, рекомендовано слідкувати за офіційними сторінками українських політиків та відомств.
4 березня представник Telegram Ремі Вонг заявив, що компанія отримала від української влади перелік "потенційно проблемних" каналів. Він додав, що компанія буде вживати заходів проти будь-якого контенту, який порушує умови надання послуг Telegram. До слова, невідомо, чи список небезпечних каналів, який Україна передала представникам Telegram, та той, який оприлюднив Центр протидії, є ідентичними. В компанії не оприлюднювали отриманий перелік.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.