Apple блокувала у своєму браузері доступ до Telegram: Safari повідомляв про шахрайський сайт

Браузер Safari від Apple 11 квітня впродовж декількох годин блокував доступ до сторінок з доменом t.me

Safari, Telegram
Браузер Safari блокував доступ до Telegram

Браузер Safari, розроблений компанією Apple та включений до операційних систем macOS і iOS, блокував доступ до сторінок, які вели на популярний месенджер Telegram. Зокрема, це стосувалося сторінок з посилання на домен t.me. Проблеми з блокуванням користувачі спостерігали у пізній вечір 11 квітня і продовжувалось це декілька годин.

Як повідомило видання sud.ua при переході за посиланням https://t.me у браузері з'являвся червоний екран з попередженням про потенційно шахрайський вміст на сайті. Імовірно, саме алгоритми Apple виконали цей блокувальний захід, а не пряме втручання корпорації. Через деякий час домен t.me був розблокований, але деталі причин того, що сталося, поки залишаються невідомими.

Жодна з компаній, а саме Apple та Telegram, поки не надала офіційних коментарів щодо цієї ситуації. Та якщо була задіяна політика Intune, яка блокує встановлення та використання програми, обійти це майже неможливо. Потенційно, браузер Safari може блокувати сторінки, які ведуть у Telegram і не дозволяти їх відкривати. Це може статися через використання системи безпеки браузера, яка виявляє певні характеристики або домени, що можуть бути пов'язані зі шахрайським вмістом або іншими потенційно небезпечними джерелами.

Часто для цього використовуються алгоритми машинного навчання та штучного інтелекту, які аналізують веб-сторінки на предмет схожості з відомими шахрайськими або небезпечними сайтами. Якщо сторінка має характеристики, які вказують на потенційну загрозу, браузер може перешкоджати її відкриттю і попереджати користувача про можливу небезпеку.

Щодо того, чи може компанія Apple стояти за цим блокуванням, то це не завжди означає пряме втручання з боку Apple. Багато сучасних браузерів, включаючи Safari, використовують сторонні сервіси та бази даних для оновлення списків заборонених або підозрілих доменів. Такі списки можуть включати в себе інформацію про сайти, які містять спам, фішингові атаки або інший шкідливий вміст. Тому, хоча Apple може забезпечувати базову інфраструктуру для цього, конкретне визначення блокованих сайтів може бути здійснене відповідними сторонніми службами, які надають такі дані браузерам.

Блокування Telegram в Україні

В Україні вже давно обговорюють обмеження у Telegram в Україні. Голова Комітету ВРУ зі свободи слова Ярослав Юрчишин заявив, що і заблокувати Telegram можуть за умови, якщо буде дуже болісний удар по інформаційній безпеці нашої держави. До того ж, Україна не має гарантій, що інформація з месенджера не потрапляє до секретних служб Росії.

Наразі СБУ моніторить у Telegram всі телеграм-канали, які виправдовують російську агресію, щодо деяких з них вже направлений запит до адміністрації соцмережі. В цілому спецслужби України ставляться до месенджера з насторогою. Однак про повну заборону поки що не йдеться - для цього немає технічних можливостей.

Що ж до самого Telegram, то він дійсно має російське походження, адже створив його мільярдер та підприємець з РФ Павло Дуров, який до цього заснував "ВКонтактє". При цьому Дуров вже понад 10 років не живе в Росії та не веде там бізнес, має громадянство кількох інших країн, а в інтерв'ю просив не називати його росіянином.  

На фоні заяв про небезпеку Telegram в Україні та його можливе блокування, Центр протидії дезінформації та Кібердепартамент СБУ створив списки надійних та ворожих телеграм-каналів. Цей перелік допоможе українцям уникати фейків та читати тільки достовірну інформацію. Зокрема, рекомендовано слідкувати за офіційними сторінками українських політиків та відомств.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube