Механізм найстарішого у світі комп'ютера працював за грецьким місячним календарем
Антикітерський механізм - стародавній пристрій розміром з взуттєву коробку, який використовувався для відстеження руху Сонця, Місяця і планет - слідував за грецьким місячним календарем, а не за сонячним, яким користувалися єгиптяни, як вважалося раніше, йдеться в матеріалі LiveScience.
Механізм Антикітери - Μηχανισμός των Αντικυθήρων, знайдений аквалангістами біля грецького острова Антикітера в 1901 році, був створений близько 2,2 тисяч років тому. Пристрій містить бронзові шестерні, й його іноді називають найстарішим у світі комп'ютером.
Одна частина механізму, відома як "календарне кільце", використовувалася для відстеження днів року, з одним отвором на день. Хоча про кільце відомо вже давно, воно збереглося лише частково, тому незрозуміло, скільки днів воно мало відстежувати.
У 2020 році команда незалежних дослідників використала нові рентгенівські знімки пристрою в поєднанні з математичним аналізом, щоб визначити, що механізм, ймовірно, не охоплював повний сонячний календарний рік, а скоріше 354 дні, як це було б у місячному календарі.
Нещодавно вчені знову використали статистичні методи, розроблені для гравітаційно-хвильової обсерваторії лазерного інтерферометра, щоб виявити гравітаційні хвилі - пульсації у просторі-часі, що виникають при зіткненнях масивних небесних об'єктів, таких як чорні діри. Ці статистичні методи є достатньо чутливими для виявлення слабких сигналів на потенційно дуже шумному фоні.
Коли дослідники натренували потужний статистичний метод на механізмі Антикітери, вони змогли використати розташування відомих отворів, а також ймовірний спосіб поєднання фрагментів механізму, щоб вирахувати кількість і розташування втрачених отворів. Врешті-решт вони визначили, що механізм, ймовірно, мав 354 або 355 отворів. Це означало, що він, ймовірно, працював за 354-денним місячним календарем, який використовувався в Греції в той час, а не за 365-денним календарем, яким користувалися стародавні єгиптяни.
Це надає нові докази того, що один з компонентів механізму Антикітери, швидше за все, використовувався для відстеження грецького місячного року. Вчених також вразила увага творців пристрою до деталей. Адже точність розташування отворів вимагала б високоточних методів вимірювання і неймовірно твердої руки, щоб їх пробити.
"Це чітка симетрія, до якої ми пристосували методи, які використовуємо для вивчення Всесвіту сьогодні, щоб зрозуміти більше про механізм, який допомагав людям стежити за небесами майже два тисячоліття тому", - пояснили дослідники.
Вчені вже назвали механізм Антикітери - подарунком, який продовжує дивувати. Незважаючи на його сильну корозію і багато відсутніх елементів, застосування все більш досконалих технологій та інноваційного аналізу продовжує давати вражаюче уявлення про цей чудовий артефакт, додали вони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.