Собаки знову довели свої дивовижні здібності: але тепер у них стрес

Здатність собак відчувати людський настрій сильніша, ніж багато хто думає.

Емоції, собаки, тварини, психологія, дослідження, вчені
Цікаво, а кішки так уміють?

Собаки відчувають запах людського стресу, про це йдеться в новому дослідженні. Вчені встановили, що запах може викликати подібний емоційний ефект у собак, спонукаючи їх приймати "песимістичні" рішення. Британська команда дослідників каже, що це перший науковий доказ того, що запахи людського стресу впливають на емоції та навчання собак. Це може дати нові розуміння про зв'язок між нашими видами, повідомляє ScienceAlert.

Здатність собак відчувати людський настрій сильніша, ніж багато хто думає. Власники знають, наскільки їхні вихованці пристосовані до їхніх емоцій. Але навіть запах стресу, незнайомої людини впливає на емоційний стан собаки, сприйняття винагороди та здатність до навчання, дійшли висновку вчені. Ви помічали, як собаки метушаться у ветклініках, щойно перетинають поріг, навіть, якщо вони там - вперше. А все тому, що вони чують цей запах - стресу, й тому нервують. 

Попередні дослідження на людях показали, що люди також можуть на нюх вловлювати підказки про емоції інших людей, підсвідомо виявляючи хімічні сигнали в їхньому поті. Ці приховані сигнали можуть непомітно впливати на наші власні емоції та рішення. Собаки також виявляють ці сигнали від нас і теж стресують. 

Оскільки собаки вміють читати словесні та невербальні сигнали людини, дослідники вирішили не піддавати їх безпосередньому контакту з людьми, які перебувають у стані стресу, аби виключити підказки. Натомість собакам показали зразки поту та дихання, зібрані у трьох незнайомих людей-добровольців, коли вони розслаблялися або робили щось стресове. Розслаблююча діяльність включала перегляд відео про природу, тоді як стрес-тест включав неприємні інструкції, пов’язані з математикою та публічними виступами.

Дослідники залучили 18 дуетів собак і людей для участі у випробуваннях зі зразками людського запаху. Під час тренувань собаки дізналися, що миска з їжею в одному місці завжди містить частування, а миска в другому місці завжди порожня. Собаки, які навчилися цього, почали наближатися швидше, якщо миску поставили в позитивне місце, пов’язане з ласощами, ніж у негативне - без ласощів.

Потім миски почали переставляти в нові місця. При цьому тваринам давали понюхати стресові запахи людей. Останні посилювали демотивацію тварин щодо пустих мисок. До того, як собаки нюхали стрес, вони майже однаково спритно бігли навіть до пустих мисок. А от запах негативу змушував їх сповільнюватись. 

"Кінологи часто описують, як стрес передається по повідцю, але ми показали, що він також може поширюватися повітрям. Розуміння того, як людський стрес впливає на самопочуття собак, є важливим фактором у розплідниках, а також під час підготовки собак-компаньйонів і собак-помічників", - пояснили вони.

Приглушена реакція собак на запах людського стресу кваліфікується як песимізм і натякає на негативний емоційний стан. Це може бути адаптацією, що, можливо, допомагає собакам зберегти ресурси або уникнути розчарування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube