Експерти розкрили механізми цього феномену
Можливо, ви любите цибулю, нарізану кільцями замість нарізаної кубиками. А можливо, ви завжди думали, що яблука смачніші нарізаними, ніж цілими. Але комусь може здатися сумнівним, що спосіб нарізання їжі зробить її більш-менш смачною, але наука припускає, що в цьому щось може бути, пише IFLScience.
Щоб зрозуміти, як це відбувається, перш за все важливо враховувати, що смак і аромат – це дві різні речі. Смак – це відчуття, яке включає в себе спеціальні рецептори, так звані смакові рецептори, на язиці.
Смак, з іншого боку, може включати цілу низку різних відчуттів. Проте запах є таким же ключовим, як і смак. Різниця в запаху залежить від того, нарізали ви щось чи ні. І це є одним з факторів, що може пояснити, чому деякі продукти здаються більш чи менш смачними для когось.
Все зводиться до хімії. Якщо ви нарізаєте цибулю чи часник, ви вивільняєте фермент під назвою аліїназа, який створює типову гостроту або аромат цибулі чи часнику. Ферментативна реакція формує аромат – отже, чим дрібніше нарізати овоч, тим більше аромату виділяється.
Це може означати, що ваші смакові рецептори отримують хімічний удар, коли ви вперше кладете нарізані часник чи цибулю в рот. Однак це не все про хімію. Деякі харчові експерти вважають, що текстура відіграє важливу роль у сприйнятті смаку.
Якщо ви покладете в рот більш округлий овоч, ваш розум, як правило, буде думати про щось, що має більшу соковитість. Щось, нарізане квадратами, буде мати зазубрені краї й створюватиме враження чогось більш грубого або жорсткого. Ваш розум вважатиме щось ароматним, якщо воно гладке.
Дослідники також припустили, що наші очікування щодо того, яким буде смак або аромат їжі до того, як ми її з’їли, можуть відігравати роль у смаковому досвіді – це означає, що форма їжі, залежно від того, як ви її нарізаєте, може впливати на те, як ви відчуваєте смак.
Це стало особливо очевидним ще в 2013 році, коли виробник шоколаду Cadbury піддався громадському обуренню після того, як змінив прямокутну форму батончиків Dairy Milk на більш округлу. Багато людей стверджували, що батончик став солодшим, незважаючи на те, що компанія заявила, що рецепт не змінився.
Відповідно до статті психолога Оксфордського університету, професора Чарльза Спенса, це зводиться до того, як наш мозок асоціює форми з певними смаками.
"Люди, як відомо, асоціюють солодкість із округлістю, а кутастість – з гіркотою, і тому можна очікувати, що надання традиційній прямокутній страви округлої форми змінить сприйняття смаку, закріпивши уявлення про солодкість у свідомості споживача", – написав науковець.
Отже, якщо округлий шматочок кавуна, який ви щойно з'їли, здається солодшим, ніж якби ви його нарізали кубиками, можливо, це хіміяя. Втім, можливо, ваш мозок просто налаштований так думати.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.