Ампутували ноги за вироком суду: моторошна знахідка відкрила очі на боротьбу зі злочинністю в Китаї

Читать на русском

Відкриття підтверджує історичні письмові джерела про китайські закони в давнину

Читать на русском
Китай, вчені, наука, дослідження, історія, поховання, археологи, розкопки
Скелети віком 2,5 тисяч років свідчать про жахливі покарання в стародавньому Китаї

Відкриття підтверджує історичні письмові джерела про китайські закони в давнину

Моторошна знахідка арехологів розкрила всю правду про покарання в стародавньому Східному Китаї за часів династії Чжоу, понад дві тисячі років тому. Вчені знайшли два скелети, скалічені абсолютно однаково. Це говорить про традиції тогочасних покарань та катувань.

Один скелет, найімовірніше чоловічий, не мав лівої ступні і приблизно п'ятої частини лівої гомілки, яка була на 8 сантиметрів коротшою за праву ногу. На правій нозі другого скелета, ще одного підозрюваного чоловіка, також була відрубана кістка такої ж довжини. На ампутованих кінцівках чоловіків відсутні однакові за довжиною відрізки, відрізані з різницею в сантиметр, пише ScienceAlert.

Панель зображень з двома ампутованими і двома неушкодженими кістками гомілки, поряд з рентгенівськими знімками кісток.
Порівняння ампутованих кісток гомілки з їхніми рентгенівськими зображеннями для досліджених скелетів. 

Ці скелети розкопали неподалік від міста в провінції Хенань. Вони датуються віком від 2,3 до 2,5 тисяч років, що дозволяє віднести їх до східної династії Чжоу. Її лідери правили частинами Китаю з 771 по 256 рік до нашої ери.

З одних лише кісток неможливо дізнатися, в чому звинувачували цих двох чоловіків. Однак, спираючись на історичні документи, вчені припускають, що один чоловік міг отримати суворіше покарання, ніж інший, оскільки ампутація правої ноги була зарезервована для більш серйозних злочинів.

"Каральна ампутація обох ніг призначалася за ще більш тяжкі злочини", - пояснили науковці.

Порівняння ампутованих кісток гомілки разом з їхніми рентгенівськими зображеннями для двох досліджуваних скелетів.
Поховання та скелети чоловіка з ампутацією лівої ноги (a-b) та чоловіка з ампутацією правої ноги (c-d).

Вони припускають, що скелетні рештки свідчать про майстерну ампутацію, яка, використовувалася як покарання, проте включала догляд за хворими, щоб полегшити їхнє одужання. Обидва ампутованих, ймовірно, ще жили протягом багатьох років після цього, оскільки кістки їхніх ніг показали значні ознаки загоєння. Кістка чисто зрослася в місці, де її було відрізано.

"Оскільки ампутація за вироком суду не була рідкісним явищем, вони могли повернутися до нормального соціального життя і були поховані належним чином після смерті", - говорять вчені.

Чоловіки, ймовірно, мали досить високий соціальний статус, щоб дозволити їхню реабілітацію. Кожен скелет був знайдений у двошаровій труні, похованій у напрямку з півночі на південь - орієнтація, яка зазвичай була притаманна представникам вищого класу. При цьому простолюдинів ховали в менших могилах, орієнтованих зі сходу на захід.

Поховальний інвентар, а також ізотопи в кістках, які вказують на те, що чоловіки харчувалися багатою на білок їжею, також свідчать про те, що вони були аристократами, можливо, чиновниками низького рівня.

Криваві традиції покарань

Історія рясніє іншими прикладами ампутацій у стародавніх культурах. Найдавнішим є випадок дитини, яка жила 31 тисячу років тому на індонезійському острові Борнео, і якій за кілька років до смерті хірургічно видалили ліву ногу.

Іншим древнім ампутованим також видаляли кінцівки з медичних причин: в Іспанії XVIII-XIX століття через інфіковану рану або для лікування таких хвороб, як діабет у Стародавньому Єгипті. Але, як свідчать археологічні дані, від Перу до Португалії кінцівки відрубували для ритуалів і для покарання злочинців.

Щодо двох китайців, які заплатили за свої невідомі злочини кінцівками, то ці випадки збагачують для істориків розуміння кримінального законодавства та його застосування в минулому, резюмують вчені.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.