Клематиси, які вирощує Ганна Ольховська, стали порятунком для її родини
На початок повномасштабної війни про харків'янку Ганну Ольховську та її квіти знали лише цінителі та професійні садівники. Але в планах Ганни на 2022 рік було відкриття власного розплідника рідкісних рослин - давня мрія, до якої вона йшла, невпинно вирощуючи нові та нові види улюблених клематисів. Війна поставила перед харків'янкою нові завдання – вижити, врятувати і сім'ю, і рослини. І саме сад не просто вказав шлях, а зробив її квіти популярними у всьому світі та приніс Ганні заслужене визнання, повідомляє The New York Times.
Головна пристрасть Ганни Ольховської - це клематиси або «шкіряна квітка», багато видів якої ростуть на південному сході Сполучених Штатів. У її саду близько 120 видів, і це не ті розкішні великоквіткові гібриди, якими займаються багато садівників. А невеликі види, що рідко вирощуються, і з яких потім отримують гібриди.
"Моя ідея полягала в тому, щоб помістити в сад чудову колекцію видових рослин, щоб у майбутньому спробувати самій створити гібриди", - розповіла Ганна.
Їй вдалося виростити клематиси, які не бояться посушливого літа та продовжують цвісти, адаптуючись до складних умов. А у 2022 році, з початком повномасштабної війни, вчитися адаптації довелося і людям, у Харкові ж треба було примудритися просто вижити.
На руках у Ганни був не тільки сад, а й чоловік, який перебував на реабілітації після важкого коронавірусу, бабуся та свекруху.
"Сім'я була прив'язана до місця і не могла дозволити собі переїзд, як це зробили багато сусідів після серій ракетних атак та атак безпілотників, які зруйнували місто та його інфраструктуру", - пише The New York Times.
Було зрозуміло, що тепер не до розплідника, за словами Ганни, про яку покупку рослин можна говорити, коли ти боїшся і не знаєш, що буде з територією, чи зможеш ти там залишитися, чи переживеш зиму.
Але клематиси підказали, що треба робити.
Харків'янка згадала про закордонні форуми та групи у соцмережах, де любителі та експерти з усього світу обмінюються не лише садівницькими знаннями, а й насінням. І вирішила, що якісь довоєнні зв'язки, можливо, допоможуть розширити свою невелику клієнтську базу. Не дуже сподівалася на успіх, але продаж насіння був останнім засобом для виживання.
А успіх прийшов практично відразу, насіння Ганни швидко стало затребуваним саме тому, що це були рідкісні і складні види, з яких садівники можуть вирощувати гібриди.
І Ольховська з новою силою почала вирощувати, збирати врожай, пакувати та розсилати своє насіння по всьому світу.
А потім фотографії клематисів, які робить Ганна у своєму саду - це ще одна її пристрасть, побачила Ерін Бензакейн із компанії Floret з виробництва насіння на північному заході Вашингтона. Американка шукала незвичайні сорти клематису, прочитала про список насіння Ольховської, а фотографії зовсім збили її з пантелику.
Так Ерін стала постійною клієнткою та "просувачем" Ганни. Маючи більше мільйона передплатників у Instagram і безліч написаних про квіти книг, вона спочатку взяла інтерв'ю у Ольховської для популярного сайту Floret. А потім організувала зйомки документальний фільму для YouTube-каналу компанії.
У фільмі Ганна під звуки сирен повітряної тривоги рахує насіння, яке потрібно запакувати у маленькі конвертики для відправки.
"Неймовірно, скільки життів - майбутніх життів - у мене зараз в руках", - каже вона.
І розповідає про свій сад, який посадив її прадід після Другої світової війни, сподіваючись забезпечити сім'ї дохід і їжу. Тут живе її бабуся, і сюди жінка приїжджає щодня, щоби вирощувати клематиси та інші квіти. Звідси везе додому свіжі квіти, бо коли особливо важко, вони допомагають впоратися.
І, як кажуть автори фільму, якщо колись і існував якийсь сумнів у силі світу природи, то це – незаперечний доказ. Перевірено за умов воєнного часу.
Нині Ганна Ольховська мріє про мир, про нові клумби, які вона зробить. За її словами, рослини мотивують її «працювати і залишатися живою».
І, здається, вони чудово справляються із завданням: окрім створення свого насіннєвого бізнесу у воєнний час та підтримки сім'ї Ольховська написала 124-сторінкову електронну книгу про клематиси, міні-енциклопедію, яку вона опублікувала минулого літа, і яку компанія Floret допомагала просувати та продавати.
Де буде головний театр бойових дій у 2024 році.
Головний театр бойових дій 2024 року перенесеться на Чорне море: чи вдасться Україні відстояти здатність експортувати сільгосппродукцію без "зернової угоди", з якої рф вийшла ще у липні 2023-го - розмірковує головний редактор Інформатора Андрій Хрустальов.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.