Правило 30 на 30: як зрозуміти, що рибалка загине, а риба ні під час грози

Виявляється, це один з рідкісних випадків, коли риба має перевагу

Шторм, грім, блискавка, вода, озеро, водойма, риба, природа
Не можна плавати й купатися під час шторму

А чи знали ви, що блискавка найчастіше вражає саме рибалок, які працюють на воді. Вода притягує електричний розряд. То як бути з рибою, яка живе у воді, чи страждає вона при цьому. Відповідь вас може здивувати, пише IFLScience. 

Виявляється, це один з рідкісних випадків, коли риба має перевагу. Адже струм рухається поверхнею водойми, а не проникає глибоко у воду. Той самий ефект спостерігається, коли блискавка влучає в автомобіль або інший струмопровідний об’єкт - струм тече по поверхні, а не через точку удару.

Це називається скін-ефектом і лежить в основі клітин Фарадея – корпусу, який захищає свій вміст від електричного струму. Ефект спостерігається навіть при враженні людини блискавкою, що називається спалахом, який може залишити у людей складні поверхневі опіки на шкірі - так звані фігури Ліхтенберга.

Такі ж візерунки залишаються на тілі людини після удару блискавкою.
Такі ж візерунки залишаються на тілі людини після удару блискавкою.

Коли блискавка вдаряє в озеро чи океан, то впливає лише на живі істоти, які в цей момент знаходяться поблизу поверхні. Однак неясно, на яку точну глибину проникне кожен удар, тому краще не покладатися на свої здібності до занурення під час штормового плавання, попереджають вчені. 

При цьому вода чудово розсіює тепло, тому, попри те, що температура блискавки досягає майже в п’ять разів гарячішої за поверхню Сонця - 27,7 тисячі градусів за Цельсієм, коли вона потрапляє в холодну воду, ця температура швидко розсіюється. Це означає, що вода не закипить, коли в неї влучить блискавка.

Риба убезпечена від блискавки в воді, а людина - ні.
Риба убезпечена від блискавки в воді, а людина - ні.

Та людям не надається така ж безпека, як рибам, коли справа доходить до купання під час грози. Якщо блискавка вдарить, ми її обов’язково відчуємо. Струм від удару блискавки об поверхню води може поширюватися на відстань від 10 до 100 метрів або більше, залежно від потужності удару, що потенційно складає 10 мільйонів вольтів енергії.

Популярною рекомендацією для визначення того, чи безпечно перебувати у воді під час шторму, є правило 30/30. Застосовуючи принцип "від спалаху до вибуху", правило 30/30 передбачає, що коли ви бачите перший спалах блискавки, що супроводжує удар грому за 30 секунд або раніше, це означає, що буря досить близько, щоб становити небезпеку.

До риби струм не дістає, він шириться поверхнею води.
До риби струм не дістає, він шириться поверхнею води.

Чим ближче один до одного грім і блискавка, тим ближче гроза. Також рекомендується, щоб люди почекали 30 хвилин після останнього спалаху, перш ніж знову входити у воду. Цей принцип заснований на швидкості поширення звуку та світла. Звук поширюється зі швидкістю 343 метри за секунду, тоді як світло поширюється зі швидкістю 300 тисяч кілометрів за секунду.

Якщо ви порахуєте кількість секунд між спалахом блискавки та ударом грому, а потім розділите це число на три, ви отримаєте відстань до шторму в кілометрах. Але найкращий і найбільш вільний від математики спосіб залишатися в безпеці у воді - просто не плавати під час шторму.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube