Загадку ходячих каменів у Долині Смерті розгадано: до них здогадалися прикріпити GPS-навігатори

Озеро Плайя є домом для так званих вітрильних каменів, що рухаються за власним бажанням

Озеро, США, камені, наука, природа
Науковці зрозуміли, що штовхає таємничі вітрильні камені в американській Долині Смерті

В США існує озеро, на висохлому дні якого величезне каміння пересувається ніби саме по собі. Проте вчені нарешті розгадали цю загадку. Це озеро знаходиться в так званій Долині Смерті - в Національному парку в Каліфорнії, а називається воно - Рейстрек-Плайя. Це сухе плоске дно озера, всіяне сотнями таємничих рухомих каменів. Вони відомі як "вітрильні камені", ці уламки скель залишають сліди довжиною до 460 метрів, дрейфуючи поверхнею, здавалося б, без причини. Виявляється, штовхати камені вагою до 320 кг уздовж рівнини на сухому дні озера можуть метеорологічні умови.

Вітрильні камені спантеличили дослідників з середини 1900-х років, але до 2013 року ніхто насправді не бачив і не записував, як саме ці шматки скель рухаються. При цьому, було зрозуміло, що вони періодично змінювали місце розташування, бо залишали за собою канави в землі. 

Розгадка прийшла дуже скоро

У дослідженні, опублікованому у 2014 році, вчені нарешті зафіксували рух вітрильних каменів. Дослідники оснастили 15 каменів GPS-інструментами, що активуються рухом, і встановили камеру сповільненої зйомки для спостереження за ними. Команда також створила метеостанцію з високою роздільною здатністю, щоб фіксувати незначні коливання швидкості вітру.

Експеримент дав відповіді за напрочуд короткий проміжок часу, враховуючи, що вітрильні камені можуть залишатися на одному місці понад десять років без руху. У період з грудня 2013 року по січень 2014 року - всього через два роки проекту, що стартував у 2011 році - дослідники спостерігали понад 60 каменів, які рухалися зі швидкістю 2-5 метрів на хвилину.

За рухом вітрильних каменів стоїть рідкісний характер опадів і вітру. Хоча вчені вже підозрювали, що вітер штовхає скелі, було незрозуміло, як саме зміщувалися деякі з більших валунів. Ще одне питання полягало в тому, чому кілька каменів, але не всі, показали ідеально паралельні сліди, включаючи деякі з синхронними різкими поворотами та змінами напрямку.

На знімку, зробленому під час дослідження, видно десятки вітрильних каменів і їхні сліди, на деяких зображені паралельні лінії та рухи, що суміщаються при накладанні.
На знімку, зробленому під час дослідження, видно десятки вітрильних каменів і їхні сліди, на деяких зображені паралельні лінії та рухи, що суміщаються при накладанні.

Валуни просто ковзають

Вітрильні камені рухаються, коли вночі після дощу на озері утворюється тонкий мастильний шар льоду, так зване "віконне скло". Ранкове сонце зігріває та розтоплює лід, утворюючи плаваючі панелі, які штовхають декілька каменів одночасно в напрямку та зі швидкістю, які визначаються вітром.

Звідки взялося каміння

Це каміння походить з навколишніх скель, й падає на дно пересохлого озера в результаті ерозії. Вони складаються з доломіту та сієніту, повідомляє Фонд національного парку. Плайя, що простягається приблизно на 4,8 км у довжину та 3,2 км у ширину, утворилася приблизно 10 тисяч років тому. Тоді кліматичні зміни спричинили випаровування стародавнього озера, залишивши за собою величезну ділянку суші.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube