Перелітні птахи занесли на Одещину небезпечну інфекцію

Читать на русском

У зоні ризику насамперед люди, що працюють на птахофермах або на ринках, де торгують живою птицею.

Читать на русском
курка птахи лебедь вірус пташиний грип
Масове захворювання диких птахів та домашньої птиці може спричиняти сезонна міграція.

У зоні ризику насамперед люди, що працюють на птахофермах або на ринках, де торгують живою птицею.

Як не звичайний грип, так свинячий, як не свинячий - то пташиний. У 2024 році випадки цієї хвороби вже фіксувалися на територіях Волинської та Рівненської областей, наразі загибель дикої птиці зареєстровано на Одещині. Наприкінці лютого 2024 року у плавнях Нижньодністровського національного природного парку було виявлено загиблого лебедя, який виявився інфікованим. Другий випадок зареєстровано на початку березня на озері Ялпуг у Болградському районі, повідомляє прес-служба Одеського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Що таке пташиний грип?

Це інфекційне захворювання птиці, яке викликане вірусами грипу А. Вірус H5N1 - це підтип вірусу грипу A, який буває в основному у птахів та може передаватися людині. Дикі мігруючі птахи є природним резервуаром для цього  дуже заразного вірусу, який інфікує свійську птицю та тварин.

Зазвичай випадки масового захворювання на пташиний грип фіксуються  під час сезонних міграцій диких птахів - навесні та восени.

Наразі небезпеку становить той факт, що людський грип поки нікуди не дівся, тож, у випадку, коли в організм людини потрапляє і він, і пташиний вірус, з'являється новий штам грипу. І на відміну від звичайного пташиного він дуже легко передається від людини до людини, до того ж, викликає важкий перебіг захворювання.

Зазвичай джерелом інфекції є водоплавні дикі птахи.
Зазвичай джерелом інфекції є водоплавні дикі птахи.

Як поширюється хвороба?

Інфіковані дикі птахи, які зазвичай хворіють безсимптомно, поширюють вірус через слину, носові секреції та фекалії. Свійські птахи можуть бути інфіковані вірусом через безпосередні контакти або через контакт із поверхнею - землею чи глиною, або через інфіковану вода чи корм. Поширити хворобу можуть звичайні голуби, які заразились від дикої птиці та принесли інфекцію на подвір’я з курми чи качками. При цьому свійська птиця може загинути миттєво, без будь-яких проявів захворювання. 

Як можуть заразитися люди?

Зазвичай для інфікування потрібен щільний контакт з хворою свійською птицею  або з поверхнею, яка заражена виділеннями інфікованих птахів. Поширення вірусів пташиного грипу від однієї хворої людини до іншої буває рідко.

У зоні ризику насамперед люди, що працюють на птахофермах або на ринках, де торгують живою птицею. 

Але заразитися можна і на власному подвір’ї, і на ринку, і при обробці та приготуванні інфікованої птиці - вірус може попадати як через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, так і через брудні руки. 

Переносити вірус можуть звичайні голуби.
Переносити вірус можуть звичайні голуби.

Якими симптомами може проявлятися пташиний грип у людини?

Підтвердити діагноз остаточно можуть тільки лабораторні аналізи, а сплутати пташиний грип зі звичайною ГРВІ дуже легко. Симптоми з’являються у середньому через три дні після зараження, іноді може пройти й тиждень. Виникає температура вище 38 градусів, кашель, різь в очах, біль у горлі та м’язах - те, з чим ми зазвичай не біжимо до лікаря. Але небезпека в тому, що ненадання своєчасної медичної допомоги може призвести до вірусної пневмонії, гострої легеневої недостатності та навіть загибелі людини.

Чи можна захиститися?

Тим, хто не вирощує, а тільки купує птицю, достатньо піддавати її м’ясо та яйця ретельній термічній обробці, не чіпати на ринку поверхні, де лежить м’ясо та не торкатися очей, носа та рота, поки не повернулися додому та не помили руки.

У разі, якщо десь на природі, біля водойми виявили мертву птицю, категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати й переміщати трупи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.