Ця речовина іноді абсорбує не те, що потрібно
Активоване вугілля є популярним харчовим барвником, особливо на Геловін, адже воно має здатність "чорнити" їжу та напої. Однак, це не єдина властивість цього порошку без смаку й запаху. У відділенні невідкладної допомоги його часто використовують, якщо підозрюють, що пацієнт проковтнув якусь отруту.
Активоване вугілля може порушити засвоєння організмом ліків, адже цей дрібний чорний порошок дуже добре вловлює хімічні речовини, тому його зазвичай використовують для лікування отруєнь. Отже, активоване вугілля може знизити ефективність деяких ліків. Ось як саме це відбувається, розбирався Інформатор.
Дехто використовує активоване вугілля, щоб зменшити газоутворення та здуття живота, запобігти похміллю або очистити травний тракт. Цікаво, що наукових доказів, які підтверджують ефективність всього цього, майже немає. Однак багато людей не усвідомлюють, що активоване вугілля може впливати на певні ліки, зменшуючи кількість препарату, що потрапляє в кров, і відповідно суттєво знижуючи його ефективність, повідомляє LiveScience.
Основним механізмом такої взаємодії є адсорбція. Адсорбція – це процес, за якого молекули прилипають до поверхні матеріалу. Завдяки своїй неймовірно пористій структурі активоване вугілля має велику площу поверхні, що робить його дуже ефективним у адсорбуванні – або утриманні – молекул ліків на своїй поверхні.
Довідка. Адсорбція – явище поглинання речовини з газуватого середовища чи розчину поверхневим шаром рідини або твердого тіла. Активоване вугілля та силікагель – сорбенти. Адсорбційні явища поширені в живій і неживій природі.
Вугілля, по суті, функціонує як рибальська сітка. Так воно затримує молекули ліків у кишечнику. Коли препарат приймається всередину, наприклад, у вигляді таблеток або рідини, він повинен пройти через слизову оболонку кишечника, щоб потрапити в кров. Звідти він впливає на організм. Але якщо активоване вугілля присутнє в шлунково-кишковому тракті, молекули препарату залишаються там і згодом виводяться разом з активованим вугіллям.
В деяких випадках наслідки такої взаємодії можуть бути серйозними. У звіті, опублікованому в журналі The Lancet, описаний випадок, коли активоване вугілля перешкоджало дії ліків, що знижують тромбоцити. Тромбоцити – частина крові, що відповідає за згортання. Це втручання зробило препарат неефективним у пацієнта із захворюванням серця.
В іншому випадку активоване вугілля заважало антиретровірусним препаратам, які використовуються для лікування ВІЛ. Це знизило концентрацію ліків у крові, що призвело до відновлення вірусного навантаження – кількості вірусних частинок в організмі. В ідеалі антиретровірусні препарати знижують кількість ВІЛ в організмі до тих пір, що його неможливо виявити. У пацієнта також виникла стійкість до ліків, оскільки ці надто низькі концентрації препарату дозволили вірусу вижити, адаптуватися та продовжити реплікацію.
Активоване вугілля обмежує всмоктування широкого спектру ліків. Чим більша молекула ліків, тим більша ймовірність, що вона буде захоплена активованим вугіллям. З цієї причини деякі гормональні препарати, наприклад, можуть бути захоплені активованим вугіллям. Так, активоване вугілля може захоплювати:
З іншого боку, ліки, які мають сильні іонні заряди – тобто вони мають дуже позитивні або дуже негативні електричні заряди – не мають тенденції добре зв’язуватися з вугіллям. До них відносяться такі ліки, як літій, що використовується для лікування біполярного розладу, і пероральні добавки заліза. Ці речовини все ще ефективно всмоктуються, коли активоване вугілля знаходиться в кишечнику.
Активоване вугілля не однаково впливає на всі препарати одного класу. Це тому, що ефект адсорбції залежить від розміру молекул препарату. Наприклад, один препарат від артеріального тиску може адсорбуватися, а інший цього ж класу – ні.
Тому завжди краще перестрахуватись. Час має вирішальне значення для уникнення взаємодії активованого вугілля з ліками. Ефект адсорбції найсильніший, коли і препарат, і вугілля вживаються за години один від одного.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.