В Туреччині знайшли табличку віком у 3,5 тисяч років - зі списком покупок
В Туреччині на розкопках знайшли маленьку глиняну табличку з описом великої покупки меблів. Невелику аккадську клинописну табличку виявили в Телль-Атчана, на місті стародавнього міста Алалах на півдні країни. Експерти кажуть, що знахідка може дати підказки щодо стану території в період пізньої бронзи. Розкриття тексту може бути ключем до економічної та урядової структури того часу, повідомляє LiveScience.
Табличка розміром 4 на 1,6 сантиметра важить 28 грамів. Її відкопали під час реставраційних робіт після землетрусу, що стався в Старому місті Алалах в Хатаї. Археологи вже розшифрували стародавню знахідку. На ній детально описано список покупок меблів, що не дуже відрізняються від сучасного інвентарю. Перші рядки знайденої таблички, що датується XV століттям до нашої ери, описують велику закупівлю дерев’яних столів, стільців і табуретів. Поки незрозуміло, хто її написав.
Список меблів містить аккадський клинопис, форму письма, поширену на стародавньому Близькому Сході. Аккадська мова, яка зараз вважається вимерлою, є однією з найдавніших відомих семітських мов, якою розмовляли та писали з III тисячоліття до нашої ери до I століття нашої ери. Ця мова пов’язана з арабською та івритом і використовувалася на великій географічній території, що охоплювала Іран, Єгипет, південний Ірак та центральну Туреччину.
Старе місто Алалах колись було найбільшим поселенням середнього та пізнього бронзового віку. У II тисячолітті до нашої ери місто було столицею королівства й найбільшим поселенням у регіоні. Територію заселяли аморейці - семітськомовний народ із західної Месопотамії, сучасна Сирія. Зараз територія вкрита великими курганами. У XV столітті до нашої ери це місто належало імперії Міттані. Регіон був відомий місцевим виробництвом кераміки, металу та скла. У 1350 року до нашої ери цар Шаттіваза поступився містом і територією на захід від річки Євфрат хетському царю Суппілуліумі.
Археологи зараз вивчають таблички, знайдені в стародавніх замках і палацах, щоб зрозуміти соціальну динаміку цієї місцевості. Команда розкопок у Туреччині працює з ассиріологом університету Джона Гопкінса, щоб дізнатися більше про табличку. Вчені вірять, що це скромне послання з минулого розповість про нього багато нових фактів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.