Наказано стерти всі згадки: знайдено жінку-фараона, у сто разів крутішу за Клеопатру

Правління Хатшепсут стало періодом миру та процвітання

Єгипет, історія, фараони, Клеопатра, вчені
Про видатну жінку-фараона всі забули на 3,5 тисячі років

Попри те, що найвідомішою серед жінок-правительок Єгипту часів фараонів є Клеопатра, образ якої увічнив кінематограф в особі неперевершеної Ліз Тейлор, найвпливовішою жінкою стародавнього світу була не вона. Найбільш видатною жінкою-фараоном була Хатшепсут, ім’я якої навмисно стерли з історії на 3,5 тисячі років. Але тепер вона повернулася: муміфіковане тіло Хатшепсут ідентифікували у 2007 році, повідомляє IFLScience.

фараони 1
Хатшепсут була значно важливішою фігурою в стародавній історії, ніж більш знаменита Клеопатра!

Вважається, що саме ця жінка порушила традицію, згідно з якою країною правили виключно чоловіки. Хатшепсут правила Стародавнім Єгиптом в XV столітті до нашої ери. За 21 рік її правління держава Єгипту отримала поштовхи до розвитку. Втім одразу після смерті жінки-фараона було зроблено все, аби підло стерти пам'ять про неї.

Правління Хатшепсут стало періодом миру та процвітання, під час якого будували численні пам’ятники, включаючи вражаючий похоронний комплекс Дейр-ель-Бахрі поблизу Долини царів. Серед її найбільших досягнень була надзвичайно успішна експедиція, яку вона очолила до землі Пунт біля Червоного моря, повернувшись з незліченними багатствами, зокрема золотом, слоновою кісткою та безліччю екзотичних тварин.

Похоронний комплекс Дейр-ель-Бахрі поблизу Долини царів, побудований під час правління Хатшепсут.
Похоронний комплекс Дейр-ель-Бахрі поблизу Долини царів, побудований під час правління Хатшепсут.

Проте легітимність її правління базувалася на хитких основах. Дочка Тутмоса I, Хатшепсут стала фараоном після того, як вийшла заміж за свого зведеного брата Тутмоса II. Коли в 1479 році до нашої ери помер її чоловік, загиблого монарха призначили регентом свого пасинка Тутмоса III, який був занадто молодий, щоб зайняти трон самостійно. Хатшепсут оголосила себе фараоном, утримуючи трон до своєї смерті в 1458 році до нашої ери. Щоб посилити свої претензії на єгипетський трон, вона наказувала зображати себе як чоловіка на незліченних статуях і фресках, в царському одязі та навіть з бородою.

Однак, коли Тутмос III нарешті отримав шанс правити після смерті Хатшепсут, він почав знищувати всі пам’ятники, побудовані на її честь, щоб стерти всі згадки про її ім’я. Попри те, що він теж був успішним у військовій справі фараоном, схоже, наступник все ж не був радий тому, що йому довелося так довго чекати, щоб зайняти своє місце на троні. Так він вирішив включити досягнення своєї мачухи у власну легенду.

Лише в 1822 році археологи нарешті заново відкрили ім’я Хатшепсут під час розшифровки ієрогліфів у Дейр-ель-Бахрі, що дозволило їм розпочати усунення шкоди, завданої Тутмосом III, і скласти історію найвпливовішої жінки Стародавнього Єгипту. У 1903 році всесвітньо відомому єгиптологу Говарду Картеру вдалося знайти порожній саркофаг жінки-фараона в Долині Царів, хоча минуло ще одне століття, перш ніж її муміфікований труп ідентифікували на підлозі невеликої гробниці неподалік.

Відтоді археологи знайшли залишки кількох зруйнованих пам’ятників з іменем Хатшепсут, яке часто виявляється перекресленим або покритим іменем Тутмоса III. Зрештою, все, що йому вдалося, це примножити спадщину його мачухи, чий зухвалий прихід до влади зараз вважається одним із найвидатніших епізодів в історії Стародавнього Єгипту.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube