Кремль не зміг врятувати улюбленого кілера Путіна: за нього віддавали Навального і трьох американців

Читать на русском

Путін розраховує домогтися звільнення спецназівця та вбивці Вадима Красікова, який отримав довічний термін у Німеччині

Читать на русском
Еван Гершкович в'язниця Вадим Красіков
Надією на визволення для Гершковича може стати офіцер російських спецслужб Красіков.

Путін розраховує домогтися звільнення спецназівця та вбивці Вадима Красікова, який отримав довічний термін у Німеччині

Вже рік репортер Wall Street Journal та громадянин США Еван Гершкович перебуває у московській в'язниці "Лефортово" в очікуванні суду за звинуваченням у шпигунстві. Наприкінці березня йому знову продовжили термін утримання під вартою – тепер до червня. З часів СРСР це перше звинувачення американського журналіста у шпигунстві, і якщо 32-річного Гершковича визнають винним, йому загрожує до 20 років ув'язнення. Єдиною надією на порятунок для нього може стати професійний убивця ФСБ Вадим Красіков, який відбуває покарання у німецькій в'язниці, повідомляє ВВС

Патріотична “мокра робота” за кордоном

Про можливість такого обміну заявив сам Путін у нещодавньому інтерв'ю американському ведучому ток-шоу Такеру Карлсону. На запитання, чи готовий він негайно звільнити американського репортера, російський диктатор натякнув про можливість його обміну на "людину, яка з патріотичних настроїв ліквідувала бандита в одній із європейських столиць". 

На думку ВВС, немає жодних сумнівів, що під "патріотом" мається на увазі офіцер російських спецслужб, який належав до вкрай секретного підрозділу російської секретної служби ФСБ «Вимпел», Вадим Красіков.

«Його офіційне завдання — контртерористичні операції всередині країни, але багато в чому воно повернулося до свого первісного коріння, як підрозділ, якому доручено таємна «мокра робота» - диверсії та вбивства - за кордоном », - повідомив ВВС історик Путіна та експерт з російської безпеки Марк Галеотті.

І саме зв'язок із ФСБ робить Красікова таким “цінним кадром”, заради якого робляться спроби обміну ув'язненими, які розпочалися ще до винесення йому вироку. 2022 року РФ безуспішно намагалася обміняти його на американця Пола Вілана, засудженого в Росії 2020 року за шпигунство. 2024-го, вже після смерті Олексія Навального, стало відомо, що він теж мав брати участь в обміні за участю Красікова. Тепер із ФСБшним кілером переплетено долю Евана Гершковича.

Зліва направо: Пол Вілан, Алсу Курмашова та Еван Гершкович.
Зліва направо: Пол Вілан, Алсу Курмашова та Еван Гершкович.

І не лише його: у російських в'язницях перебувають колишній морський піхотинець США Пол Вілан, який відбуває 16-річний термін за шпигунство. І громадянка США та Росії Алсу Курмашова, затримана восени 2023 року. Курмашеву, яка працює на фінансоване США Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, звинувачують у тому, що вона не зареєструвалася як іноземний агент. Журналістці загрожує в'язниця на строк до 15 років.

Вбивство чеченського командира з "вухами" російської розвідки

Неймовірні зусилля Кремля зі звільнення Вадима Красікова, який отримав довічне ув'язнення в Німеччині, пояснюються причетністю російських спецслужб до вбивства ним ветерана чеченської війни Зелімхана Хангошвілі.

Громадянин Грузії був командиром чеченських повстанців з 2000 до 2004 року, коли Чечня вела війну за незалежність проти Росії. Хангошвілі був близьким союзником президента Чечні Аслана Масхадова, пережив замах у 2015 році у Тбілісі, після чого утік до Німеччини, яка не стала для нього порятунком. Він був убитий серед білого дня в берлінському парку пострілом у голову з пістолета Glock 26, а його вбивцю швидко затримали після того, як він викинув пістолет і перуку в річку недалеко від Рейхстагу.

Зелімхан Кангошвілі (праворуч) із президентом Чечні Асланом Масхадовим.
Зелімхан Кангошвілі (праворуч) із президентом Чечні Асланом Масхадовим.

У затриманого знайшли паспорт на ім'я Вадима Соколова, котрий виявився неіснуючою особистістю. У ході розслідувань з'ясувалося, що Вадим Красіков став Соколовим у 2015 році, а його новій історії передувало вбивство бізнесмена в Москві в 2013-му.

2014 року російська поліція навіть оголосила Красікова в розшук через Інтерпол - як підозрюваного в причетності до вбивства. Щоправда, через рік відкликала свій ордер, але ось незадача - фотографія вбивці залишилася у базі даних Інтерполу, і дуже допомогла при впізнанні Красікова

А ось ІПН на ім'я Вадима Соколова Красіков отримав незадовго до вбивства Зелімхана Хангошвілі, у 2019 році, перед поїздкою до Німеччини "на завдання". І, як повідомляє ВВС, німецький суд дійшов висновку, що ця документація могла бути санкціонована лише Кремлем і, отже, Вадим Красіков мав державну підтримку вбивства у Берліні.

Кремль, природно, заперечував і заперечує свою причетність до вбивства Хангошвілі, називаючи вирок політично вмотивованим, але намагається повернути Красікова до РФ.

Експерт з російської безпеки Марк Галеотті вважає, що причина цього не так у цінності самого Красікова, як у гарантіях своїм іноземним агентам, які повинні знати: навіть якщо їх упіймають, Росія все одно поверне їх додому.

Глобально питання обміну кілера ФСБ все одно залежить не від РФ та США, а від Німеччини. А проти цього виступають і урядовці, і юридична механіка, оскільки правового механізму цієї ситуації немає.

Підписуйтесь на наш  Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.