Гребля Три ущелини в Китаї настільки велика, що змінює швидкість обертання Землі
Гребля Три ущелини в Китаї є справжнім інфраструктурним звіром. Якщо ви натрапляли на приголомшливе твердження, що ця гідроелектростанція настільки величезна, що впливає на обертання Землі, ця ідея таки правдива. Дамба розташована в провінції Хубей у центрі країни й перетинає найдовшу річку Євразії – Янцзи. Вона використовує потік води з трьох сусідніх ущелин для обертання турбін і виробництва електроенергії, повідомляє IFLScience.
Твердження про здатність греблі зміщувати Землю вперше висловили в публікації NASA 2005 року. В ній досліджувалося, як катастрофічний землетрус і цунамі в Індійському океані вплинули на обертання Землі. Це пояснює, як зміна розподілу маси на Землі може мати незначний вплив на інерцію планети. Ця концепцію фізики описує, наскільки важко обертати об’єкт навколо заданої осі. Це той самий феномен, який пояснює, як ковзаняр може збільшити швидкість свого обертання, притискаючи руки до тіла.
Подібним чином на обертання Землі може вплинути землетрус через рух тектонічних плит. Вчені NASA показали, що саме це сталося в 2004 році. Тоді землетрус в Індійському океані змінив розподіл маси нашої планети та зменшив тривалість доби на 2,68 мікросекунди. Теоретично те саме може статися при масовому зсуві води. У публікації 2005 року геофізик з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA пояснив, що гігантська китайська дамба здатна вмістити 10 трильйонів галонів води.
Згідно з його розрахунками, цей зсув маси збільшить тривалість дня на 0,06 мікросекунди і перемістить положення полюса Землі приблизно на 2 сантиметри. Це небагато, навіть порівняно з незначним впливом гігантських землетрусів, але це досить суттєво для споруди, створеної людиною.
Люди впливають на обертання Землі й іншими способами. Подібний ефект зараз викликає зміна клімату. З підвищенням температури полярні льоди тануть, а тропічні моря піднімаються, що призводить до більшого скупчення маси на екваторі планети, ніж на її полюсах. У свою чергу, ми можемо відчути повільніше обертання Землі та трохи довші дні.
Цей ефект незначний для нашого повсякденного сприйняття життя на планеті Земля, але він може призвести до плутанини щодо надточних пристроїв вимірювання часу, таких як атомний годинник. Так, деякі вчені стверджують, що світові потрібно буде враховувати негативну високосну секунду – тобто вважати за хвилину всього 59 секунд – протягом наступного десятиліття.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.