Вдалий день, коли у вересні в Україні можна побачити північне сяйво

Вересень може стати найкращим часом для спостереження за яскравими полярними сяйвами завдяки особливості нахилу Землі

Полярне сяйво і планета
На думку вчених, рівнодення у вересні може означати сильніше північне сяйво

У травні на Землю обрушилася найпотужніша магнітна буря за останні десятиліття. Вона викликала сильні північні сяйва, які було видно набагато далі на південь, ніж зазвичай. І враховуючи, що сонячна активність продовжує зростати рекордними темпами, чи може подібний прояв статися у вересні?

Гарантій немає, але є підстави вважати, що протягом кількох тижнів по обидва боки від осіннього рівнодення цього місяця (22 вересня) можуть бути геомагнітні бурі, інтенсивніші, ніж зазвичай, пише Live Science. Це може означати короткий сезон полярних сяйв.

Це станеться через так званий ефект Рассела-Макферрона, який пояснює, чому під час близько весняного та осіннього рівнодення на Землю спостерігаються особливо яскраві полярні сяйва. У статті, опублікованій 1973 року, стверджувалося, що полярні сяйва постійно з'являлися більш регулярно в березні та вересні завдяки тому, що магнітні поля Землі та сонячного вітру на короткий час вирівнювалися.

Сонячний вітер - це потік заряджених частинок від Сонця, який раптово посилюється внаслідок сонячних спалахів і корональних викидів маси (CME) - потужних викидів радіації та сонячного матеріалу. Магнітна активність на Сонці слідує 11-річному циклу і повинна досягти свого піку приблизно в цей час. Але сезон полярних сяйв буде фактично вирішеним не тому.

Полярні сяйва виникають, коли заряджені частинки сонячного вітру потрапляють у магнітне поле Землі та стикаються з молекулами кисню й азоту в атмосфері. Це збуджує молекули, змушуючи їх випромінювати світло яскравих кольорів.

У той час як магнітне поле Землі й сонячного вітру зазвичай не збігаються, завдяки ефекту Рассела-Макферрона, магнітні полюси Землі нахилені під час рівнодень, щоб легше приймати заряджені частинки. Оскільки спрямовані на південь магнітні поля всередині сонячного вітру нейтралізують спрямоване на північ магнітне поле Землі, у магнітосфері Землі відкриваються тріщини, змушуючи сонячний вітер легше текти вздовж ліній магнітного поля.

Така геометрія добре підходить для Північної півкулі, оскільки під час рівнодення у вересні 12 годин темряви слідують за 12 годинами денного світла. Тобто, часу на спостереження за полярними сяйвами стає більше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube