Історики моди зрозуміли, чому гудзики на сорочках жінок та чоловіків - з різних боків

Майже половина населення планети змушена застібати ґудзики на сорочці не тією рукою, котра домінує

Сорочка, одяг, гудзики, мода, стиль, чоловіки, жінки
Дизайнери створюють нові образи на основі старих моделей

Сорочки, призначені для чоловіків і жінок, застібаються з різних боків, причому чоловічі ґудзики з'являються з правого боку, а жіночі - з лівого. Це трохи дивно, враховуючи, що люди переважно правші, а жінки трохи більше схильні до праворукості, ніж чоловіки. Таким чином виходить, що майже половина населення планети змушена застібати ґудзики на сорочці не тією рукою, котра домінує. У цього є пояснення, і воно доволі цікаве. 

Незручно витягати меча

Одна з часто повторюваних теорій полягає в тому, що чоловіки застібали ґудзики на праву сторону на випадок, якщо їм доведеться битися на мечах. Меч завжди носили з лівого боку, щоб його можна було витягти правою рукою. Якщо піджак застібається справа наліво, руків'я меча може застрягти в розрізі піджака під час витягування, тому будь-який серйозний фехтувальник потребував туніки, що застібається зліва направо. Як ознака чоловічого способу життя, ця традиція потім була поширена і на інші предмети чоловічого одягу, йдеться в публікації IFLScience.

До чого тут жінки

Це може пояснити, чому чоловічі ґудзики розташовані праворуч, але навіщо докладати зусиль, щоб вони були з іншого боку для жінок. Хоч і було б добре дати остаточну відповідь, та існує низка теорій, чому ця різниця з'явилася і залишилася стандартною практикою. Одна з них полягає в тому, що ґудзики на жіночому одязі розміщували на протилежному боці, щоб полегшити їхнє застібання іншим людям.

Коли ґудзики були винайдені в XIII столітті, вони були, як і більшість нових технологій, дуже дорогими. Заможні жінки в ті часи не одягалися самі - це робили їхні служниці. Оскільки більшість людей були правшами, це полегшувало ситуацію тому, хто стояв навпроти вас. Так застібати ґудзики на сукні господині було простіше. 

Це, ймовірно, навіть перетворилося на ознаку багатства: застібати ґудзики не з тієї сторони, щоб показати, що ви занадто багаті, щоб одягатися самостійно, припускають деякі історики.

Верхова їзда 

Інша теорія полягає в тому, що жіночі сорочки застібали з цього боку, оскільки заможні жінки, як правило, їздили на конях у боковому сідлі, і застібали ґудзики навпаки, щоб холодне повітря не потрапляло всередину сорочки.

Але виходячи з вищезгаданих припущень, лишається незрозумілим, чому ця традиція збереглася, адже чоловіки перестали відчувати потребу бути завжди готовими до бою на мечах, а заможні жінки перестали їздити в сідлі й почали одягатися самостійно. Існує ще кілька версій, в тому числі й щодо виробничих процесів.

Гудзики винайшли в XIII столітті.
Гудзики винайшли в XIII столітті.

Маскулінність жінок

Це може бути частково пов'язано з тим, що вони намагаються уникнути "модної поліції". У 1880-х роках було модно, щоб жіночий одяг виглядав більш маскулінно. Однак у багатьох місцях було не заведено одягатися на людях як чоловік, тому, можливо, різниця в застібках підтверджувала, що на вас жіноча сукня.

Так вже повелося ...

У XIX столітті ґудзики стали частіше використовуватися в повсякденному жіночому одязі завдяки розвитку швейних технологій. Різниця в розміщенні ґудзиків між чоловічим і жіночим одягом - це, по суті, пережиток XIII століття, який ніколи не виправлявся. Дизайнери створюють нові образи на основі старих моделей, розповіли історики моди.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube