Холодильник у смартфоні: нові моделі вийдуть із чипом, який не дасть гаджету перегрітися

На ринку гаджетів з'явиться чип охолодження для надпотужних смартфонів і планшетів

Смартфони, телефони, гаджети, чіпи, технології, штучний інтелект
Вперше вчені укомплектували мініатюрний кремнієвий чип із системою, призначеною для активного охолодження смартфонів

Перший у своєму роді чип охолодження може запобігти перегріву смартфонів зі штучним інтелектом. Пристрої планують випустити на ринок до кінця 2025 року. Чіп xMEMS XMC-2400 µCooling спрямований на те, щоб уберегти майбутні смартфони від перегріву, коли вони стануть більш потужними, пише LiveScience.

"Управління температурою в ультрамобільних пристроях, які починають запускати ще більше процесороємні додатки штучного інтелекту, є величезним викликом для виробників і споживачів. До XMC-2400 не було жодного рішення для активного охолодження, оскільки пристрої такі маленькі й тонкі", - висловилися розробники.

Що це за диво - чіп XMC-2400 

Росте попит на краще охолодження, оскільки виробники інтегрують ШІ в нові пристрої. Вперше вчені укомплектували мініатюрний кремнієвий чіп із системою охолодження, призначеною для активного охолодження смартфонів - замість покладатися на пасивне охолодження та теплове регулювання.

Цей міліметровий чип трохи товщий за кредитку. Його можна буде вставляти в смартфони та планшети. Чип створює більший зворотний тиск, ніж звичайні вентилятори, дозволяючи розмістити його глибше від джерела повітря. На відміну від звичайних вентиляторів, він використовує пристрій з п’єзоелектричним ефектом, у якому матеріал змінює об’єм, коли до нього подається струм. Він містить крихітні кремнієві структури, які коливаються на ультразвукових частотах, генеруючи повітряні імпульси, що створюють потік повітря.

Троттлінг смартфонів 

Штучний інтелект збільшує попит на обчислювальні ресурси, включаючи більше процесорних ядер і вбудованої пам’яті. Теоретично, чим потужнішими будуть майбутні пристрої, тим сильніше вони працюватимуть, і відповідно вимагатимуть більшого охолодження.

На відміну від ноутбуків, смартфони не використовують активні системи охолодження, такі як вентилятори, а натомість покладаються на пасивне охолодження, тобто тепло, що виділяється компонентами, розсіюється за допомогою радіатора для поглинання тепла. Наприклад, Samsung Galaxy S24 використовує так звану парову камеру, тоді як iPhone 15 Pro - великий графітовий теплорозсіювач.

У міру того, як смартфони стали потужнішими та здатними виконувати інтенсивні завдання, такі як 3D-ігри, редагування відео та підключення до мереж 5G, стаючи дедалі тоншими, вони також стали більш схильними до перегріву - троттлінгу. Їхні процесори обмежують потужність, досягаючи ліміту температур. Цей процес дуже поширений у сучасних смартфонах.

Довідка. Троттлінг - механізм пропуску частини машинних тактів у цифровій електроніці з метою синхронізації роботи різних компонентів або їхнього захисту, у тому числі процесора від термічного пошкодження при перегріві.

Вища продуктивність гаджетів 

Новий чип XMC-2400 працюватиме як вентилятор в ноутбуці, але в набагато меншому масштабі. Його можна буде встановити поверх компонентів самого телефона. Пристрій працює по-різному залежно від того, чи є у нього вентиляційні отвори зверху чи збоку. Мікросхема з бічними вентиляційними отворами втягує холодне повітря через вісім вентиляційних отворів, розташованих нижче, і передає тепло, вловлене пасивною системою охолодження, наприклад розподільником тепла, а потім виштовхує тепле повітря через бічні вентиляційні отвори.

Чип XMC-2400 з верхньою вентиляцією тим часом втягує повітря через щілини на кришці, щоб обдути компоненти, що виділяють тепло, й охолоджує їх. За словами розробників, це знижує температуру поверхні смартфонів і покращує продуктивність додатків.

Коли чекати на чип

Систему охолодження можна використовувати в ультратонких ноутбуках, гарнітурах VR, твердотілих накопичувачах і бездротових зарядних пристроях. Компанія планує випробувати свій чіп XMC-2400 разом із виробниками смартфонів на початку 2025 року. Пристрій з’явиться в смартфонах до 2026 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube