З впровадженням цього кабінету українці зможуть самі зареєструвати себе як пацієнта в ЕСОЗ, обрати сімейного лікаря та укласти з ним декларацію
Цього року в Україні планують запровадити особистий кабінет пацієнта в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Його Міністерство охорони здоров’я спільно з «Дією», Мінцифрою, Нацслужбою здоров’я та медичними інформаційними системами (МІС) запустить для того, щоб усі українці, незалежно від регіону чи закладу охорони здоровʼя, могли скористатися цифровими медичними послугами та отримати доступ до даних про себе. Швидко та без черг у лікарнях.
З впровадженням цього кабінету українці зможуть самі зареєструвати себе як пацієнта в ЕСОЗ, обрати сімейного лікаря та укласти з ним декларацію. І що найзручніше — у кілька кліків змінити дані про себе в Електронній системі охорони здоровʼя, наприклад, вказати новий номер телефону, прізвище чи місце проживання. А особистий кабінет пацієнта буде доступний для всіх — зайти в нього можна буде або через звичну МІС (яка слугуватиме своєрідними «воротами»), або через «Дію».
На сьогодні пацієнти можуть переглянути дані про себе та скористатися пацієнтськими сервісами лише тієї МІС, яка встановлена у їхньому закладі охорони здоровʼя (наприклад, найпоширеніша в Україні медична система Helsi дає таку можливість).
Особистий кабінет пацієнта в ЕСОЗ впроваджується для того, щоб людина бачила свою декларацію і могла змінити дані в ній без візиту до сімейного лікаря.
«Фактично доступ до медичних даних на сьогодні може отримати тільки лікар. Пацієнту вони теж доступні, але контролювати їх чи впливати на них він не може. Навіть коли треба змінити номер телефону, потрібно, щоб лікар писав заявку до НСЗУ. Тож передбачено, що пацієнт зможе сам змінювати свої дані та інформацію про себе», — пояснює гендиректор медичної інформаційної системи Євген Донець.
Тобто коли пацієнту потрібно буде змінити особисті дані в декларації, він не приходитиме для цього до лікаря. Відповідно, розвантажить і медика, й зекономить свій час.
«У кабінеті пацієнта можна буде бачити дані своїх дітей, або тих, для кого ви — офіційний опікун. А, наприклад, чоловіка, дружини або бабусі побачити не зможете. Бо це — особисті медичні дані», — розповідає СЕО Helsi.
Нині в Helsi – тільки користувачі медичної інформаційної системи та лікарі, які працюють з нею. А особистий кабінет пацієнта в ЕСОЗ дасть доступ до всіх лікарів будь-якому пацієнту.
«У «Дії» будуть доступні медичні дані пацієнта», — повідомили деякі медіа з посиланням на міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. Цю інформацію спростовують у Helsi.
У застосунку буде доступний лише медичний документ — декларація із сімейним лікарем. А вся медична інформація залишиться в загальноукраїнській базі ЕСОЗ, доступ до неї дає Helsi, розповідає Євген Донець: «У застосунку не відображатимуться діагнози, результати аналізів та прийомів. «Дія» — це все ж портал адміністративних послуг. Це просто застосунок з адміндокументами. Грубо кажучи, через «Дію» ви отримуєте доступ до ще одного реєстру».
Також пацієнти зможуть на вибір — у «Дії» або Helsi — укладати декларацію з лікарем або розривати її, змінювати номер телефону, прізвище або місце проживання. Інформація синхронізуватиметься між застосунками через збереження у центральній базі даних ЕСОЗ.
«З мого досвіду, приблизно кожен 5-й звертається для зміни даних у кабінеті пацієнта», — ділиться сімейний лікар Дмитро Пемпко.
Розповідає, що серед його пацієнтів є й ті, хто виїхав за кордон та звертається до нього щодо зміни особистих даних, отримання консультації чи лікування. Тож новий сервіс стане помічним для наших громадян за межами держави, які хочуть отримати послуги телемедицини від лікарів з України.
Наразі запланований перший етап впровадження особистого кабінету пацієнта. Функціонал сервісу поступово розширюватиметься та робитиме зручнішим доступ до медичних послуг для кожного українця.