Археологи знайшли в каналізації мармурову статую дохристиянської доби
Минулого тижня болгарські археологи зробили несподіване відкриття в давньоримській каналізації - там відкопали добре збережену мармурову статую, вищу за зріст людини, повідомляє NYTimes. Дослідники вважають, що артефакт може відкрити вікно в давню напруженість навколо появи християнства.
"Ми знайшли артефакт випадково. Це було чудово. Перед нами постала ціла статуя. Це диво, що вона вціліла (...) Це рідкість і захоплююче явище - знайти майже ідеально недоторкану статую, особливо такої, очевидно, високої якості", - розповіли вчені.
Відкриття може прояснити, як люди в цьому регіоні, сучасній Болгарії, боролися за збереження своєї релігії, коли християнство охопило античний світ. Каналізація, можливо, була схованкою, яку використовували язичники, намагаючись захистити величну статую від християнських фанатів, які іноді знищували голови язичницьких божеств. Дослідники ще не розкопали всю статую, але на обличчі та голові немає ознак руйнування.
Минулого тижня, у жахливу літню спеку, науковці працювали на звичайних розкопках поблизу села Рупіте, неподалік від південно-західного кордону Болгарії з Грецією, коли помітили мармур у ґрунті. Це схвилювало всю команду, втім, вчені запаслися терпінням і стали дуже акуратно діставати статую.
Першою з-під шарів ґрунту показалася мармурова нога. Потім вони побачили акуратне різьблення на нігтях ніг. За ногами з'явився тулуб, і, нарешті, голова. У статуї відсутня частина правої руки, яка майже виглядає так, ніби її ампутували. Ліва рука також може бути пошкоджена. Але в іншому статуя виглядає недоторканою. В цілому вона дуже схожа на такі, що мають колекції Італії.
Це вже не перша стародавня статуя, яка з’явилася з каналізаційної траншеї. Минулого року будівельники в Римі також знайшли мармурову фігуру в каналізації, що свідчить про певний підхід. Вочевидь, стародавні люди дійсно так ховали свої "скарби". Болгарська статуя, що, на думку вчених, може зображати бога Гермеса, можливо, була похована наприкінці IV століття. Її могли помістити в каналізацію через кілька років після 380 року нашої ери. Саме в рік, коли імператор Феодосій I проголосив християнство офіційною релігією Римської імперії.
Язичники в стародавньому місті, де була знайдена статуя, і яке тоді називалося Гераклея Синтика, можливо, хотіли захистити свої скарби від християнського спотворення.
"Вони намагалися таємно зберегти пам’ять про цих божеств (...) Це - сенсація. Такі величезні статуї зустрічаються дуже рідко", - пояснили науковці.
Статую могли поховати через деякий час після 388 року нашої ери, коли в цьому районі стався сильний землетрус і зруйнував місто. Схоже, це зруйнувало інфраструктуру до такої міри, що каналізація більше не працювала. Але дарма що, що каналізацію вивели з експлуатації після землетрусу, вона залишилася міцною і стала чимось на зразок могили для язичницької історії. Логічно було сховати скарб саме тут, адже ніхто не збирався чіпати каналізацію, і вірогідність того, що вона лишиться неушкодженою, була високою. Власне, так і сталося.
Географічне розташування статуї також дає чимало підказок дослідникам щодо розуміння Гераклеї Синтічної. Вчені пояснили, що раніше це місто не було добре відомим римським місцем. Тепер же погляд істориків на цей регіон зміниться.
Зараз розкопки ще тривають. Після того, як статую повністю розкопають, що може статися вже цього тижня, дослідники працюватимуть над встановленням її віку, перш ніж експонувати її в місцевому історичному музеї.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.