Рибок навчили кермувати авто, хоча лише хотіли перевірити їхню пам'ять. Що ще вони вміють - ви будете в шоці
Золоті рибки - Carassius auratus - є одними з найпопулярніших прісноводних акваріумних рибок, і все ж багато людей не знають про їхню напрочуд гостру пам'ять. Тож, якщо ви думаєте, що золоті рибки просто бездумно плавають, то це не так! Поширеною помилкою є думка, що пам'ять золотих рибок триває лише три секунди. Та незліченні дослідження довели, що вони не тільки мають пам'ять на тижні, місяці і роки - вони є винятковими керманичами, йдеться в матеріалі IFLScience.
Вперше золоті рибки були одомашнені в Китаї близько тисячі років тому. Зараз існує понад 125 їхніх порід. Середня тривалість їхнього життя становить від 10 до 15 років, але найстаріша золота рибка померла у віці 43 років, ймовірно, переповнена спогадами.
Вчені знають про досить хорошу пам'ять золотих рибок ще з 50-х і 60-х років. Відтоді, як почалися дослідження інтелекту та здатності до пам'яті золотих рибок, результати постійно вказували на те, що вони здатні до формування довготривалої пам'яті, соціального навчання, просторової обізнаності та розв'язання проблем.
"Незважаючи на те, що прийнято їх недооцінювати, вони насправді дуже розумні", - свідчать науковці.
У 1966 році дослідники Мічиганського університету провели дослідження, в якому золоті рибки продемонстрували покращену поведінку уникнення шоку в ряді випробувань, що тривали кілька днів. Це є доказом формування короткострокової пам'яті. Неофіційні дані свідчать про те, що золоті рибки зазвичай запам'ятовують місце в акваріумі, де зазвичай отримують їжу, і припливають туди, коли настає час годування. Так само їх навчили уникати сіток, та навіть можна навчити виконувати трюки.
Дослідження, проведене в Оксфордському університеті, виявило, що золоті рибки мають дивовижну здатність точно оцінювати відстані - те, що навіть люди роблять з великими труднощами. Навчивши риб пропливати рівно 70 сантиметрів перед тим, як розвернутися, щоб отримати харчову винагороду, дослідники виявили, що вони можуть послідовно і точно пропливати 70-сантиметрову дистанцію, навіть коли змінюється стартова точка і стимули.
Якщо ви все ще не вражені цими крихітними геніями, то під час одного з досліджень вони навчилися кермувати. На відео видно, як вони у стилі "Форсаж" роз'їжджають по лабораторії та на вулиці у спеціально створеному для тесту пристрої. Рибки - чудові керманичі з чіткими і точними просторовими орієнтирами.
Одне з припущень про дурість риб можна пояснити відносно невеликим розміром їхнього мозку порівняно з іншими хребетними тваринами. Але розмір мозку не завжди корелює з інтелектом виду. Мозок риб відрізняється від мозку ссавців ще й тим, що у них немає гіпокампу. Гіпокамп у ссавців відповідає за формування спогадів, тому можна було припустити, що без нього довгострокова пам'ять буде порушена.
Однак дослідження виявили, що у риб є латеральний палліум - це структура, яка функціонує для формування зв'язків між подіями та досвідом. Ця ділянка в передньому мозку риб має те саме еволюційне походження, що й частини мозку ссавців, які підтримують навчання. Крім того, вчені виявили структуру, схожу на ті, що сприяють формуванню емоцій - мигдалеподібне тіло.
"Схоже, помилкове уявлення виникає, в основному, через те, що багато людей (...) тримають риб у круглому акваріумі. Це на давало рибам шанс показати нам, наскільки вони розумні", - кажуть вчені.
Крім того, так простіше самим господарям, вважають зоозахисники. Віра в те, що золоті рибки мають трисекундну пам'ять, робить утримання їх у маленькому голому акваріумі набагато менш обтяженим почуттям провини. Натомість купіть прямокутний акваріум достатнього розміру, прикрасьте дно натуральними камінцями та рослинами. Ваші риби будуть вам вдячні!
Не лише золоті рибки мають вражаючі когнітивні здібності. Дослідження, проведені на широкому спектрі прісноводних і морських видів риб, виявили унікальні вміння у кожного з них. Африканські цихліди, ще один прісноводний вид, що часто утримується вдома, здатні формувати асоціації та запам'ятовувати їх до 12 днів. Водночас дослідження диких риб показали, що негативний досвід зберігається в пам'яті до 11 місяців.
Рибки-зебри можуть розуміти кількість, також дослідження показали, що вони здатні впізнавати себе у відображеннях. Деякі види риб здатні виходити з лабіринтів, а в дикій природі спостерігали, як риби разом полюють - мурени і групер, захищають одна одну від хижаків - колючки і гуппі, чистять інших риб в обмін на те, щоб їх не з'їли - риба-васса.
Незважаючи на очевидні докази на користь інтелекту риб, вони все ще часто зазнають жорстокого поводження як у торгівлі домашніми тваринами, так і в державній політиці. Благодійна організація The Humane League, що займається захистом тварин, пояснює, що риби в даний час страждають більше, ніж будь-яка інша хребетна тварина. Вони не тільки вирощуються в найбільшій кількості, але й стикаються з серйозними проблемами, включаючи хвороби, морських вошей і перенаселеність на фермах.
Тож, якщо маєте рибок, слідкуйте, аби акваріум був чистим та знезараженим. Вчасно мийте його та міняйте воду. Харчуйте риб якісними кормами. Цікавтеся тим, які види можна суміщати в одному акваріумі, перш ніж заводити їх удома. Придбайте фільтр та термометр, а також бойлер - для підігріву води до комфортних темпеератур в холодну пору року. Рибки - не іграшка, це домашні тварини, які потреують відповідного ставлення та догляду. Втім, це і радість пізнання через спостереження за цікавим світом тварин, що існує поруч з нами!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.