В цей день народилися американський актор Меттью Ліллард та український борець Жан Беленюк - свята, церковні та народні традиції на середу, 24 січня
У середу, 24 січня, українці відзначають День зовнішньої розвідки України, а православна церква шанує пам'ять святої Ксенії. У народі цей день називали Ксенія Напівзимниця та Аксенія Напівхлібниця. Іменини сьогодні святкують Володимир, Геннадій, Іван, Катерина, Федір.
У православному календарі це дата вшанування пам'яті блаженної Ксенії. Ім'я Аксенія - похідне від Ксенія. Ксенія дуже рано стала вдовою. Її, як побожну жінку, до глибини душі вразив той факт, що чоловік помер раптово, не зумівши принести покаяння.
Тому вона вирішила присвятити своє життя вимолюванню Бога прощення для свого покійного чоловіка. Після похорону Ксенія роздала все майно, одяглася в одяг чоловіка і прийняла на себе подвиг юродства. Згодом Господь дарував їй вміння зцілювати, передрікати та спрямовувати. До святих Ксенію приєднали в 1988 році.
Цієї дати селяни помічали, що половина зими вже пройшла. Вони перевіряли запаси хліба - вважалося, що до нового врожаю їм знадобиться стільки ж хліба, скільки вже з'їли. Звідси і назви свята: "напівхлібниця" та "напівзимниця".
24 січня 1919 року було створено перший підрозділ розвідки в УНР. Саме ця дата вважається започаткуванням зовнішньої розвідки України. У 2018 році указом президента було офіційно затверджене відзначення відповідного свята на державному рівні. В цей день вшановується значний внесок військових офіцерів у збереження незалежності та суверенітету нашої держави.
Ще за часів Гетьманщини існувала розвідка, яку очолював Лаврін Капуста, тому джерела свята сягають аж XVII століття. День зовнішньої розвідки України є важливим нагадуванням нащадкам про людей, які попереджують про зовнішні загрози держави.
Міжнародний жіночий спортивний день 24 січня родом із Франції. Це свято було затверджено за підтримки Міністерства спорту та Державного секретаріату питань про гендерну рівність та боротьбу з дискримінацією. У 2014 році гостро стояла проблема сексуалізації та насилля щодо жінок у спортивній сфері. Тому було прийнято рішення про те, що необхідно провести заходи щодо покращення рівня життя та здоров’я французьких спортсменок.
Роксана Марасіняню як міністр Делегації спорту Франції провела масштабні заходи з приводу започаткування цього свята: підтримка популяризації жінок у спорті, фемінізація органів управління, забезпечення поваги до жінок у спорті та суворий контроль щодо випадків гендерної нерівності у змаганнях.
День "Зміни життя домашнього улюбленця", який відзначається щорічно 24 січня, присвячений зміні життя домашніх тварин, які цього потребують, шляхом усиновлення та догляду за ними. Цей день підкреслює взаємну вигоду як для домашніх тварин, так і для їхніх господарів, підкреслюючи радість, любов і дружбу, які домашні улюбленці приносять у наше життя.
Усиновлення значно змінює життя домашніх тварин, пропонуючи їм люблячий дім, безпеку і другий шанс. Для усиновителів цей досвід приносить величезне задоволення, спілкування та можливість змінити життя на краще.
День "Зміни життя домашнього улюбленця" нагадує про неймовірний зв’язок між людьми та тваринами та чарівну силу усиновлення та турботи. Це день визнання безумовної любові, яку дарують домашні улюбленці, і глибокого впливу, який ми можемо мати на їхнє життя.
24 січня відзначається міжнародна "солодка" подія - День ескімо. Немає такої людини, яка б не знала, як виглядає та смакує вершкове морозиво на паличці, полите шоколадною глазур’ю.
Саме 24 січня 1922 року Крістіан Нельсон - кухар, кондитер та володар крамниці солодощів в Америці - офіційно запатентував цей вид десерту. Своє перше морозиво у шоколадній глазурі та на паличці Нельсон випустив ще у 1919 р. та здобув успіх. Свій холодний витвір кондитер назвав "Пиріжок ескімоса" у перекладі на англійську "Eskimo Pie". Ця назва вкорінилася так глибоко, що стала номінальною.
Є відомості, що перше ескімо готували ще у Давньому Римі, але офіційною появою вважається саме історія американського кондитера. Свято морозива не офіційне, тому якихось затверджених традицій не має.
Міжнародним днем освіти проголошене 24 січня. Освіта - це не просто можливість, а право кожної людини. Всі люди на Землі повинні мати можливість на отримання цього суспільного блага, а відповідальність за надання такої можливості лежить на державі та державних структурах.
Міжнародний день освіти - свято досить молоде. Воно було встановлене в грудні 2018 році, а вперше світова спільнота відзначала цей день у 2019 році. Цей день був проголошений 3 грудня 2018 року в Брюсселі на міжнародній конференції, присвяченій проблемам сучасної освіти. Ініціатором запровадження такого дня стала Нігерія.
Ідею африканської країни підтримали 58 держав-членів конференції. Було складено відповідну резолюцію на підтримку якісної рівноцінної освіти, яка була б доступна для кожної людини незалежно від її національності, статі та соціального стану. У засадах ООН вказано, що кожна людина повинна мати доступ до якісної освіти. Освіта допомагає людині стати грамотною, отримати впевненість у собі, забезпечити добробут для себе та своєї родини в майбутньому.
Згідно з дослідженнями станом на 2013 рік у світі 92% дітей отримували початкову освіту. Це значно вищий показник у порівнянні з 1990 роком, коли до початкової школи ходили лише 81% діток. Дуже важливо реалізувати право людей на вищу освіту - тільки так можна розкрити таланти та розвинути творчість та практичні навички для сталого розвитку у світі.
24 січня 1950 р. - Даніель Отей - французький актор і режисер, призер Канського кінофестивалю, володар премії BAFTA та інших кінонагород. Зіграв понад 70 ролей і як режисера зняв 4 фільми.
24 січня 1961 р. - Настасья Аглая Кінські - німецька актриса. Лауреат премії "Золотий глобус", двічі лауреат премії Deutscher Filmpreis. Відома виконанням головної ролі у фільмі "Тесс" та ролей у фільмах Віма Вендерса. Дочка актора Клауса Кінскі.
24 січня 1970 р. - Меттью Лін Ліллард - американський актор і продюсер, найбільш відомий за фільмами "Крік", "Хакери", "Панк із Солт-Лейк Сіті", "13 привидів", "Скубі-Ду", "П'ять ночей з Фредді".
24 січня 1991 р. - Жан Венсанович Беленюк - український борець греко-римського стилю. Олімпійський чемпіон 2020 року, срібний призер Олімпійських ігор 2016 року, дворазовий чемпіон світу, триразовий чемпіон Європи. Заслужений майстер спорту України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.