В цей день народилися англійський актор Девід Тьюліс та французька кіноактриса Стейсі Мартен - свята, церковні та народні традиції на середу, 20 березня
У середу, 20 березня, православна церква шанує пам'ять мучениці Фотинії (Світлани) Самарянині, Римської. У народі день шанування колодязної води. Іменини сьогодні святкують Світлана, Олександра, Марія, Уляна, Сергій, Максим, Іван, Віктор, Василь, Микита, Віссаріон, Герман, Клавдій.
У православному церковному календарі це дата пам'яті мучениці Фотинії (Світлани) Самарянині, Римської. Світлана (ім'я при хрещенні - Фотинія) жила в I столітті в Карфагені. Разом із молодшим сином вона відкрито поширювала християнське вчення. Саме про неї написано в Біблії про зустріч самарянки та Ісуса Христа біля криниці біля міста Сіхар.
Імператор Нерон збирався стратити в Римі християн, у тому числі старшого сина Фотинії Віктора. Свята з кількома однодумцями вирушила туди. Коли до імператора доставили підсудних, він запропонував їм зректися своєї віри чи загинути у муках. Ні чоловіки, ні жінки не прийняли його пропозиції. Фотинії на ковадлі намагалися роздробити кисті рук, але чудом її долоні залишилися неушкодженими.
Імператор відправив мученицю під нагляд своєї дочки. Але Фотинія звернула до православ'я її, служниць та підісланого отруйника. Розлючений імператор наказав зняти з жінки шкіру і кинути її в глибокий колодязь. Потім Фотинію витягли і на 20 днів замкнули у в'язниці. Після цього її знову привели до Нерона. Він ще раз запропонував їй змінити своє рішення та піднести жертви ідолам. Мучениця засміялася йому в обличчя і сказала, що він так само сліпий, як його боввани. Ображений імператор наказав кинути її назад у колодязь. Там Фотинія й померла.
У день Фотинії лікували хворих від пропасниці, мігрені, підвищеного тиску. Вважалося, що дата 20 березня дуже вдала для будь-якого лікування, медичних процедур та операцій. Крім звичайних методів лікування хворому давали з'їсти просфору, на яку бризнули колодязною водою - такі ліки вважалися найпотужнішими.
Втомившись від довгих зимових холодів, всі з нетерпінням чекають настання весни. Зазвичай цю пору року ми зустрічаємо разом з весняним рівноденням, яке в Північній півкулі відбувається 20 березня. Ця подія знаменує пробудження природи від зимового сну та початок теплого й родючого сезону. В астрономічному сенсі весняне рівнодення є миттю, коли Сонце у своєму русі екліптикою перетинає небесний екватор, а день та ніч практично зрівнюються за тривалістю. Від дати весняного рівнодення Північна півкуля Землі починає більше нахилятися до Сонця, тому збільшується світловий день та підвищується атмосферна температура.
Спостереження за рухом Сонця завжди було важливим для життя людства. Небесне розташування світила сповіщало людям про зміну сезонів, тому серед артефактів давніх цивілізацій є чимало сонячних календарів у вигляді мегалітичних споруд. Вони є свідками вшанування Дня весняного рівнодення нашими далекими предками.
Коли в значній частині світу християнство замінило собою язичницькі вірування, весняне рівнодення стало відправною точкою у визначенні дати Великоднього свята - воскресіння Христа після розп’яття. В 325 році перший великий християнський собор в Нікеї постановив, що Великдень слід завжди відзначати в неділю, наступну за першим повним місяцем після весняного рівнодення.
День рівнодення та кілька днів до і після нього - це енергетично сприятливий період для оновлення, позитивних змін та активації життєвих сил. Якщо людина знесилена, має поганий настрій, то саме час приділити увагу своєму внутрішньому стану. А якщо навпаки - активність та енергія підвищені, то рівнодення допоможе направити їх у правильне русло.
20 березня проводиться Міжнародний день французької мови в ООН і Міжнародний день Франкофонії. Міжнародна організація франкомовних країн. В даний час Франкофонія об'єднує 58 членів.
Французький географ Онезім Реклю вперше ввів термін "франкофонія" в XIX столітті. Цей термін не прижився до 1960-х років, коли Леопольд Сенгор, перший президент Сенегалу, став постійно використовувати його. La Francophonie - це група з 88 держав та урядів-членів і спостерігачів, для яких французька мова є спільною мовою, а також спільні цінності. Це важливий гравець у міжнародних відносинах, який представляє 1 мільярд людей, включно з 300 мільйонами франкофонів, на п'яти континентах.
Цей день відзначається в ознаменування багатомовності та культурного розмаїття, а також для сприяння рівному використанню всіх шести офіційних мов в Організації. Організація Об'єднаних Націй щорічно відзначає шість "Днів мов", присвячених шести офіційним мовам ООН - арабській, китайській, англійській, французькій, російській та іспанській. Цього дня визнається потенціал мов і культур для об'єднання людей і створення простору солідарності та взаєморозуміння.
Щорічно 20 чи 21 березня відзначається актуальне й важливе свято - Всесвітній день Землі. Дата святкування обрана на честь весняного рівнодення, тому не має встановленого дня. Саме під час рівнодення природа прокидається, що дуже символічно. Подію започаткували у 1970 році після успішної акції Гейлорда Нельсона та Денніса Хайеса. Акція відбулася 22 квітня, тому аналогічне свято відзначають і цього дня.
Всесвітній день Землі має за мету привернення уваги людства до своєї домівки - планети Земля, залучення до збереження природи та миру, підвищення поінформованості щодо екологічних негараздів. Подія створена, аби об’єднувати світ задля подолання глобальних проблем.
20 березня кожного року світ відзначає молоде, проте важливе свято - Міжнародний день щастя. Подію започаткувала Організація Об’єднаних Націй 28 червня 2012 року. З ініціативою створення Дня щастя виступив Джейм Ілайен у 2011 році, одразу зазначивши, що день весняного рівнодення як мить відновлення дуже підходить для святкування.
Генеральна Асамблея ООН встановила відзначення Міжнародного дня щастя з метою нагадати урядовим організаціям, що під час визначення показників добробуту нації важливо враховувати рівень щастя, бо виключно економічні показники не відображають реальності.
Міжнародний день астрології - це свято, яке об’єднує астрологів і любителів астрології в усьому світі. Знаменуючи початок астрологічного року, цей день відзначається різноманітними подіями, дискусіями та заходами, спрямованими на сприяння розумінню та вшануванню астрології.
Вперше заснований Асоціацією астрологічних мереж (Association for Astrological Networking, AFAN) у 1993 році, Міжнародний день астрології відзначається щорічно під час весняного рівнодення, яке зазвичай припадає на період з 19 по 22 березня. Цей період знаменує вступ Сонця в Овен, перший знак зодіаку, що символізує початок нового астрологічного циклу. Вибір рівнодення підкреслює глибокий зв’язок астрології з астрономічними явищами та зміною пір року.
Астрологія, коріння якої сягає щонайменше 25 000 років тому, була частиною людської культури в усіх цивілізаціях. Вона прагне зрозуміти вплив небесних тіл на земні події та життя людей. Незважаючи на своє давнє походження, астрологія залишається широко популярною: мільйони людей звертаються до астрологів, щоб отримати уявлення про своє майбутнє, особистість і життєві рішення.
Міжнародний день астрології з ентузіазмом відзначається світовою астрологічною спільнотою. Астрологи та товариства проводять публічні заходи, семінари та конференції, часто розтягуючи святкування на кілька днів. Ці зібрання слугують платформою для навчання, обміну досвідом та налагодження зв’язків як між досвідченими астрологами, так і між новачками в цій галузі.
Всесвітній день борошна, що відзначається щорічно 20 березня, - це глобальне свято борошна, основного харчового інгредієнта, який годує людство протягом тисячоліть. Цей день вшановує глобальне значення борошна в нашому раціоні і віддає данину поваги борошномельній промисловості, яка відіграє вирішальну роль у виробництві цього важливого і цінного продукту харчування.
Борошно є частиною людського раціону вже понад 32 000 років. Археологічні знахідки, такі як інструмент, схожий на товкач, знайдений у печері Гротта Паглічі в Апулії, Південна Італія, свідчать про те, що давні люди розмелювали зерна на грубе борошно. Це відкриття підкреслює давнє походження борошна як основного продукту харчування і його незмінну важливість протягом всієї історії людства.
Всесвітній день борошна був заснований Музеєм борошна 20 березня 2019 року, щоб підкреслити міжнародне значення борошна в житті людей. Цікаво, що дата відзначення свята цього сакрального продукту має символічне значення. Дата була стратегічно обрана таким чином, щоб вона збігалася з рівноденням - періодом, який символізує посів, посадку і весну в Північній півкулі та осінь і збір врожаю в Південній півкулі. Цей час відображає сільськогосподарський цикл виробництва зерна, від посіву до збору врожаю, підкреслюючи глибокий зв’язок борошна з землею та її циклами.
Всесвітній день борошна - це свято основи життя, день визнання, вдячності та надії. Він нагадує нам про незамінну роль борошна в нашому повсякденному житті та важливість борошномельної промисловості в забезпеченні доступу до цього життєво важливого ресурсу людства. У Всесвітній день борошна вшановуємо "біле золото", яким є борошно, а також поширюємо доброту.
20 березня 1963 р. - Девід Тьюліс - англійський актор, режисер, сценарист. Відомий насамперед ролями у серії фільмів про Гаррі Поттера, у фільмах "Оголені", "Хлопчик у смугастій піжамі", "Осаджені", "Сім років у Тибеті", "Повне затемнення", а також у серіалі "Фарго".
20 березня 1990 р. - Стейсі Мартен - французька кіноактриса. Акторка знімалася у фільмах "Зима", "Дама в окулярах та зі рушницею в автомобілі", "Страшні казки", "Висотка", "Дитинство лідера".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.