В цей день народилися американські актори Френсіс Фішер та Джеффрі Донован - свята, церковні та народні традиції на суботу, 11 травня
У суботу, 11 травня, православна церква шанує пам'ять святого Мокія Амфіпольського. Іменини сьогодні святкують Олександр, Йосип, Кирило, Костянтин, Михайло, Ростислав.
11 травня православні віруючі вшановують пам'ять мученика Мокія Амфіпольського. Святий Мокій жив у III столітті н.е. у місті Амфіполі, Македонія. Коли настали часи гонінь на християн за правителя Діоклетіана, православний пресвітер не злякався. Він продовжив нелегку працю наставляння на шлях істини заблукалих душ ідолопоклонників.
Одного разу Мокій прийшов на святкування на честь язичницького божества в капищі і закликав присутніх зректися ідолопоклонства, покаятися і прийти до Господа. Його заарештували та доставили на суд місцевого правителя. Мокій сміливо визнав себе християнином. На численні погрози він відповів, що немає для нього кращої долі, ніж смерть за Спасителя.
Мокія вмовляли вклонитися ідолам у місцевому храмі. Але він покликав Ісуса і з його допомогою зруйнував ідолів. Його кинули в клітку з левами, але ті мирно лягли біля ніг Мокія. Потім його кинули у вогненну піч. Він вийшов із неї без жодного опіку. Городяни побачили ці чудеса і попросили правителя відпустити мученика. Той передбачав можливість бунту і відправив Мокія до Візантії, де його обезголовили. Сталося це 295 року.
Дівчата в день Мокія не працювали, а розпускали плітки з подругами і разом плели вінки з травневих польових квіток. Старші люди виганяли на випас корів, коней та кіз, а також відправляли купатися до найближчих водойм водоплавних домашніх птахів.
Світла субота відзначається 11 травня. У суботу у всіх храмах роздається особливий хліб - артос. Готується він на заквасці ньому зображується хрест. Його святять першого дня Великодня і він стоїть у вівтарі весь тиждень, а в суботу після особливої молитви його роздають парафіянам. Також у суботу ввечері Царська брама в храмах зачиняє, знаменуючи тим самим закінчення Великоднього тижня. А господині з цього дня розпочинали свої домашні справи.
День очікування Мері Поппінс відзначають 11 травня. Особливе значення це казкове свято має для жителів Англії. У цей день вони не зачиняють вхідні двері на ніч, щоб Мері могла зайти у гості і випити з ними традиційний вечірній чай з печивом.
Літературний твір Памели Треверс став основою для кількох фільмів: американського мюзиклу "Мері Поппінс", американського "Мері Поппінс повертається" та американо-британської комедійної драми "Порятунок містера Бенкса". А навесні 2004 року героїня Памели Треверс була увічнена у скульптурі, встановленій у парку австралійського міста Ешфілда.
Міжнародний день вітряка відзначається у другі вихідні травня кожного року, а в Нідерландах він є національним (народним) святом. Там його почали святкувати на початку 2000-х років. Згодом свято поширилося на інші країни.
Вітряні млини вперше з’явились у стародавній Персії, а потім перейшли до середньовічної Європи. В Україні також були поширене будування вітряків. Їх ставили у полях та на узбіччях доріг, переважно на півдні. Під вітряками проїжджі зупинялися та відмірювали свій подальший шлях. Зараз Міжнародний день вітряка має на меті не лише вшанування цього важливого винаходу в історії, але й привернення уваги до можливості отримання "зеленої" енергії завдяки вітру.
Всесвітній день Бакфасту, що відзначається у другу суботу травня кожного року, - це свято, присвячене тонізуючому вину Бакфаст, кріпленому вину, настояному на кофеїні. Цей особливий напій, створений ченцями абатства Бакфаст у графстві Девон, Англія, здобув складну репутацію та визнання у всьому світі, що призвело до встановлення власного дня святкування. Бакфаст має солодкий смак, це густий напій зі спеціями та кофеїном.
Тонізуюче вино Бакфаст з’явилося наприкінці 19 століття, коли французький монах поділився рецептом тонізуючого вина з монахами абатства Бакфаст. Протягом десятиліть вино зазнало кількох трансформацій, зокрема у 1920-х роках, коли виноторговець удосконалив формулу, змінивши його призначення з лікувального тонізуючого напою на більш загальне кріплене вино.Ця зміна допомогла закріпити місце Бакфаста на ринку напоїв, де він залишається популярним і сьогодні.
Кожної другої суботи та другої неділі травня святкується Всесвітній день мігруючих птахів - щорічна подія, яка підкреслює важливість захисту перелітних птахів та місць їхнього проживання. Це всесвітня ініціатива, яка ефективно підвищує обізнаність про проблеми, з якими стикаються перелітні птахи, про їхнє значення для екосистем і про глобальну співпрацю, необхідну для їхнього збереження.
Всесвітній день мігруючих птахів був започаткований у 2006 році Секретаріатом Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів (African-Eurasian Migratory Waterbirds) у співпраці з Секретаріатом Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (Secretariat of the Convention on the Conservation of Migratory Species). Передумовою святкування виступила Міжнародна конвенція захисту птахів, яку було прийнято у 1906 році. Святкування проходить за підтримки Конвенції по мігруючим видам та Африкансько-Азіатської угоди з перелітних птахів. Обидва документи є складовими Екопрограми ООН.
Спочатку ідея призначити день для мігруючих птахів виникла в Сполучених Штатах у 1993 році, коли Служба охорони рибних ресурсів і дикої природи США, Смітсонівський центр міграційних птахів і лабораторія орнітології з Корнелла ініціювали святкування "Міжнародного дня мігруючих птахів" (International Migratory Bird Day). Тож засновниками свята можна вважати саме орнітологів з лабораторії Корнелла США, які запропонували відзначати цю подію.
Подія є міжнародною, але святкові заходи проводяться здебільшого у Північній Америці. Основною метою свята є розширення знань людства про мігруючих птахів та звернення уваги на глобальні екологічні зміни, що руйнують екосистеми (зимові та літні) пташиного ареалу. Цього дня орнітологи закликають до відновлення природних умов, звичних перелітним птахам для міграції, розмноження та висиджування яєць.
11 травня відзначається дуже незвичайне свято під назвою Всесвітній день обізнаності про его. Його святкують у всьому світі з 2018 року. Свято було засноване неприбутковою громадською організацією Ego Awareness Movement (Рух обізнаності про его). Ця дата має конкретну мету - допомога людям, що страждають від егоїзму. Здавалося, що егоїзм - це жити задля себе коханого, робити все що заманеться, не думати про інших. Проте фахівці у галузі душевного здоров’я стверджують, що егоїстична поведінка не приносить людині щастя, а якщо вона дає їй задоволення, то лише короткотермінове.
Его - це скорочене слово від терміну "егоїзм". Своєю чергою, егоїзм - це стан людини та модель поведінки, яка спрямована на отримання власної вигоди попри те, чого це буде коштувати для інших. Здебільшого егоїст вчиняє такі вчинки, які приносять йому вигоду навіть коштом його близьких та знайомих. Звісно, егоїзм притаманний всім людям, проте у кожного є свої прояви та ступені розвитку цього стану. Певні люди поводять себе у відношенні до інших тільки як споживачі та навіть виходять за межі моральних норм. Їх і називають егоїстами. Якщо людина зрозуміє, що виною її невдач є саме її поведінка, а не навколишні, вона зможе змінити ситуацію на краще. Треба спонукати егоїста більше думати про інших, про потреби знайомих та незнайомих людей. А також практикувати допомогу навколишнім.
Також егоїзм може призвести до важких наслідків. Егоїсти здатні до жорстоких дій, неадекватної поведінки та до проблематичних відносин з людьми в соціумі. Зазвичай розум егоїста мислить нездорово. Він сконцентрований на самому собі, що нерідко призводить до конфліктів.
Всесвітній день справедливої торгівлі не має сталої дати та відзначається щороку у другу суботу травня. Взагалі весь місяць проходить під цим знаком. Запровадила його Всесвітня асоціація справедливої торгівлі на підтримку суспільного руху за дотримання міжнародних стандартів товарів, особливо експортної продукції з держав, що розвиваються. Для прихильників руху важливо, щоб ремісничі товари, одяг та харчові продукти харчування вироблялися без залучення низькооплачуваної, рабської чи дитячої праці. Важливим напрямком роботи Асоціації справедливої торгівлі є розробка та розповсюдження спеціального маркування товарів, що відповідають принципам руху.
Всесвітній день справедливої торгівлі має на меті привернути увагу до товарів, які вироблено без використання рабської та дитячої праці. Сьогодні вони продаються лише в невеликих крамницях, здебільшого у Європі та США. Асоціація має на меті розповсюдити практику справедливої торгівлі на весь світ. Зараз в організації 324 компанії з 70 країн.
11 травня 1952 р. - Френсіс Луіз Фішер - американська актриса британського походження, відома за ролями Еліс у вестерні Клінта Іствуда "Непрощений" і матері Роуз Дьюітт Бьюкейтер, Руф Дьюітт Бьюкейтер, у фільмі-катанік.
11 травня 1968 р. - Джеффрі Т. Донован - американський кіно-і телевізійний актор, найбільш відомий як колишній шпигун Майкл Вестен в популярному телесеріалі "Термінове повідомлення". Зіграв Роберта Кеннеді у фільмі Клінта Іствуда "Дж. Едгар".
11 травня 1978 р. - Летиція Марі Лор Каста - французька супермодель і актриса, яка досягла найбільшого визнання як ангел "Victoria's Secret" і представник косметичної компанії "L'Oréal". Її фотографії з'являлися на обкладинках таких популярних журналів, як Cosmopolitan, Vogue, Rolling Stone, Elle і Glamour.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.