Яке сьогодні, 1 жовтня, свято: Покрова Пресвятої Богородиці та День захисників і захисниць України

В цей день народилися американська акторка Брі Ларсон та український телеведучий Василь Голованов - свята, церковні та народні традиції

Яке сьогодні, 1 жовтня, свято: Покрова Пресвятої Богородиці та День захисників і захисниць України
А ще 1 жовтня День Ветерана та українського козацтва

У вівторок, 1 жовтня, в Україні відзначають День захисників і захисниць, а православна церква святкує Покрову Пресвятої Богородиці. Іменини сьогодні святкують Олександр, Олексій, Георгій, Григорій, Єгор, Іван, Михайло, Микола, Петро, Роман, Сава, Ян, Віра.

1 жовтня - яка сьогодні пам'ятна дата

Люди, що захищають нашу країну заслуговують шани та вдячності завжди і щодня
Люди, що захищають нашу країну заслуговують шани та вдячності завжди і щодня

Кожен рік 1 жовтня в Україні відзначають День Ветерана. Започаткували це свято в 2004 році відповідно до Указу президента. В цей день висловлюють повагу та подяку як ветеранам, які пройшли Другу світову війну, так і воїнам, що боронять незалежність держави під час російської агресії.

Вперше ветеранами називали римських солдатів, які понад 20 років служили імперії. За свою службу вони отримували щедрі грошові винагороди або земельні ділянки. Кожен легіонер за віддану службу мав право стати мешканцем Риму.

В Україні функціонує Міністерство у справах ветеранів, головними завданнями якого є соціальний захист, реабілітація та інша допомога ветеранам та членам їхніх сімей. Воно також займається питаннями надання статусу УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни, оформлення пільг тощо. Відповідно до українського законодавства, ветеранами вважаються учасники бойових дій, ветерани військової служби, постраждалі учасники Революції Гідності, учасники війни, особи, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

День ветерана в Україні - це не просто символічна дата в календарі, це нагадування кожному з нас про те, що вдячність та повага до тих, хто захищав та захищає нашу свободу та безпеку, повинні бути в серці кожного українця щодня. Ветерани - це люди, які віддали свої найкращі роки, своє здоров’я, а часто і своє життя, боронячи нашу свободу, незалежність та мирне життя. Вони заслуговують на нашу повагу, вдячність та підтримку кожного дня, а не лише в офіційно визначені дати.

Щоденна вдячність та повага - це просто слова. Це, в першу чергу, конкретні дії та ініціативи, спрямовані на підтримку ветеранів, на допомогу їм та їхнім сім’ям у повсякденному житті, на реабілітацію, на створення умов для їхнього комфортного життя. Ми, як суспільство, повинні пам’ятати про жертви та подвиги наших ветеранів і виявляти свою вдячність не лише у словах, але й у діях. Повага та вдячність до ветеранів повинні бути основою нашої національної свідомості, основою моральних цінностей кожного українця.

Тож, нехай День ветерана стане для нас не просто щорічним святом, а постійним нагадуванням про наш борг перед тими, хто стояв на захисті нашого спокою, і про нашу відповідальність проявляти їм повагу та вдячність кожного дня.

1 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

Зі святом вітають всіх захисників і захисниць України - і жінок, і чоловіків
Зі святом вітають всіх захисників і захисниць України - і жінок, і чоловіків

З 2023 року День захисників і захисниць України відзначається 1 жовтня, згідно Указу Президента України. Свято відзначається, щоб вшанувати захисників нашої держави - наших сучасників, які боронять незалежність України під час російської агресії, та згадати про українців, які жертвували своїм життям заради Батьківщини від часів козаччини до років визвольного руху в двадцятому столітті. 

Цей день став знаковим з 2014 року, але його джерела сягають століть в минуле. Свято має давнє історичне підґрунтя. Так, 14 жовтня українці відзначають християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, особливе шанування якого починається вже з 12 століття. В часи козаччини в цей день запоріжці вирушали на зимівлю по хуторах, а в куренях залишалися лише січовики. Оскільки в ті часи головним календарем були церковні свята, то християнське свято отримало ще один зміст, ставши козацьким святом. Тому 14 жовтня відзначається і День українського козацтва. Крім того, Богородиця вважається покровителькою українського війська. На Січі козаки навіть побудували храм в честь Богородиці з головною іконою Покрови.

Оскільки козаки так щиро вшановували Богоматір, в народі закріпилася назва свята "Козацька Покрова". Леонід Кучма в 1999 офіційно встановив щорічне свято "День українського козацтва", а за Петра Порошенка до двох знакових свят додалося третє - День Захисника України.

Триває війна. Відзначити цей день найкраще підтримкою Збройних Сил України. Зробіть щедрий донат, допоможіть ветерану війни, відвідайте та надайте підтримку пораненим захисникам, вшануйте сім’ї загиблих захисників.

Божа Матір вважалася небесною берегинею козаків, а також на покрови козаки вирушали на зимівлю по хуторах, тому цей день став днем українського козацтва
Божа Матір вважалася небесною берегинею козаків, а також на покрови козаки вирушали на зимівлю по хуторах, тому цей день став днем українського козацтва

День українського козацтва - відзначається 1 жовтня з 2023 року. У 1999 році Президент України видав указ щодо призначення 14 жовтня Днем українського козацтва. Дата обрана не випадково, оскільки саме в цей день віряни святкували Покрову Божої Матері, яка вважалася небесною берегинею козаків. Тому це свято ще називається Козацька Покрова. Також у цей день січовики обирали нових отаманів.

Наприкінці XV ст. в історичних документах вперше з’явилась інформація про козацтво. На той час козаки охороняли кордони між Литовським князівством та Кримським ханством. Волелюбні козаки понад усе прагнули встановлення незалежної держави. На одному з островів Дніпра було засновано центр - Запорізьку Січ. Протягом тривалого часу, після ряду гучних битв під проводом гетьмана Хмельницького, козацькі війська викликали великий страх у ворогів. Та наприкінці XVIII століття Запорізька Січ була зруйнована за наказом Катерини II. На початку 90-х років минулого століття населення почало виявляти зацікавленість своїм минулим, вивчати історію та традиції козацтва, що спричинило виникнення низки козацьких громадських утворень. 

Соціологи допомагають людям зорієнтуватися в безмежному процесі людських взаємин та з’ясовують місце та функції кожного соціального явища
Соціологи допомагають людям зорієнтуватися в безмежному процесі людських взаємин та з’ясовують місце та функції кожного соціального явища

1 жовтня починаючи з 2011 р. відзначають своє професійне свято соціологи нашої країни - День соціолога України. Це професійне свято, яке відзначає важливість соціології як науки та вшановує працю соціологів у країні.

День соціолога в Україні відносно молоде свято. Цю подію було встановлено за ініціативою делегатів від Львівського регіонального відділення Соціологічної асоціації України (САУ) на VІІ з’їзді САУ у 2011 році, де було прийняте рішення оголосити 1 жовтня Днем соціолога України.

Соціологія вивчає людське суспільство, його структуру, закони та закономірності розвитку, а також поведінку людини в колективі. Соціологія займає провідні позиції у соціально-політичному аналізі сучасного суспільства в Україні. Соціолог - це професіонал, який вивчає суспільство в цілому та закони його розвитку. На практиці соціологи займаються аналізом функціонування соціальних інститутів, вивчають взаємодії між спільнотами тощо.

Соціологи проводять соціологічні дослідження з метою розроблення і впровадження заходів, спрямованих на створення в установах, організаціях, підприємствах та окремих соціальних спільнотах, сприятливих соціально-психологічних умов розвитку; складають програми досліджень, обробляють інформацію, узагальнюють отримані дані, розробляють певні рекомендації. Соціологи проводять також експерименти, за допомогою яких досліджують вплив соціальних груп на поведінку людей та різні соціально-психологічні закономірності, які мають місце у суспільному житті.

Соціологів використовують також як експертів або консультантів при розробці різних державних програм. Соціологи теоретичного напряму концентруються при університетах або науково-дослідних інститутах (центрах). При проведенні дослідження вони використовують статистичні методи, а при інтерпретації результатів - аналізують факти, дають прогнози і складають відповідні звіти.

Соціологи можуть працювати в академічних установах, дослідницьких організаціях, урядових агентствах, неприбуткових організаціях, в сфері маркетингу та приватному секторі. Вони можуть спеціалізуватися на різних галузях соціології, таких як кримінальна соціологія, медична соціологія, соціологія освіти, соціологія сім’ї та інші.

День соціолога в Україні є важливою подією, яка вшановує значення та внесок соціології в суспільство. Це день, коли вчені, студенти та всі, хто цікавиться соціологією, можуть відсвяткувати та вшанувати цю важливу галузь найки та професійної діяльності.

Міжнародний день музики підкреслює терапевтичну і трасформаційну, надихаючу силу музики. Ми знаємо про силу музики й пісень, що підтримують нас та єднають під час війни в Україн
Міжнародний день музики підкреслює терапевтичну і трасформаційну, надихаючу силу музики. Ми знаємо про силу музики й пісень, що підтримують нас та єднають під час війни в Україні

Міжнародний день музики, що відзначається щорічно 1 жовтня, є глобальною подією, ініційованою Міжнародною музичною радою (International Music Council) з метою вшанування музичного мистецтва та його здатності об’єднувати людей, сприяти миру та взаєморозумінню між різними культурами. Цей день є гармонійним поєднанням заходів, виставок та виступів, спрямованих на популяризацію музичного мистецтва серед усіх верств суспільства та заохочення до взаємного сприйняття естетичних цінностей.

Міжнародний день музики був започаткований у 1975 році лордом Ієгуді Менухіним, видатним скрипалем, диригентом і тодішнім президентом Міжнародної музичної ради (IMC), асоційованої організації ЮНЕСКО. Міжнародна музична рада була заснована ще в 1949 році. Міжнародна музична рада вірила в трансформуючу силу музики, яка об’єднує спільноти й сприяє зміцненню миру в усьому світі. Рішення присвятити день музиці було прийнято на 15-й Генеральній асамблеї IMC в Лозанні в 1973 році, а перше святкування відбулося 1 жовтня 1975 року.

Міжнародна музична рада (IMC) - це найбільша в світі мережа організацій, установ та окремих осіб, що функціонують у сфері музики. Міжнародна музична рада об’єднує понад 150 організацій з різних країн з метою розбудови миру та взаєморозуміння серед людей, що належать до різних прошарків суспільства. Вона сприяє всебічному розвитку музики, доступу до культур світу.

Міжнародний день музики - це поєднання різноманітних заходів та подій по всьому світу. Понад 150 країн беруть участь у святкуванні об’єднуючої сили музики. Заходи включають концерти, виставки, семінари зі створення музики, лекції, музичні конференції тощо. Провідні композитори, інтерпретатори та музикознавці запрошуються, щоб прочитати лекції та розповісти про важливість музики, її місце в сучасному житті, ідеали ЮНЕСКО та діяльність Міжнародної музичної ради. Цей день дає можливість людям відсвяткувати музику і зробити свій внесок у створення більш мирного, радісного і гармонійного суспільства.

Перші листівки були без зображень. Розмальовувати їх почали німецькі та французькі солдати, для яких це стало захопленням у вільний від служби час. Тодішні бізнесмени підхопили ідею
Перші листівки були без зображень. Розмальовувати їх почали німецькі та французькі солдати, для яких це стало захопленням у вільний від служби час. Тодішні бізнесмени підхопили ідею

Щороку 1 жовтня весь світ відзначає День народження поштової листівки. У цей день у 1869 році Віденська друкарня випустила першу кореспондентську карточку, яку можна було відправити адресату, не запечатуючи в конверт. Це стало початком нового виду листування, який був популярним до появи інтернету. Проектів щодо створення подібних листівок було декілька, та не всі вони виявилися успішними.

30 листопада 1865 року на 5-й конференції Північнонімецького союзу ідея директора пошти Г. фон Стефана про випуск поштової картки не була підтримана саме через відкритість її змісту. У 1868 році зазнала фіаско пропозиція пруських торговців друкованої продукції Фридляйна та Пардубіци, які запропонували продавати листівки із заздалегідь надрукованими фразами, де відправнику потрібно було тільки підкреслити необхідну.

Лише задум австрійського професора економіки Германа був схвалений громадськістю. Він ініціював друкувати на картці не більше 20 слів. Таким чином залишалось місце для адреси отримувача та поштової марки.

1 жовтня - яке сьогодні церковне свято

До Покрови наші пращури намагалися закінчити будь-яку роботу на полі та городі, щоб повністю присвятити свято сім'ї та богослужінню
До Покрови наші пращури намагалися закінчити будь-яку роботу на полі та городі, щоб повністю присвятити свято сім'ї та богослужінню

Сьогодні, 1 жовтня, православна церква святкує Покрова Пресвятої Богородиці. Свято Покрова Пресвятої Богородиці має дивовижну історію. Віряни згадують чудесне явлення Божої Матері, яке відбулося в середині X століття у Влахернській церкві Константинополя. У цьому храмі тоді зберігалися головний покров, риза та пояс Пресвятої Богородиці.

910 року Константинополь потрапив в облогу сарацинів - у будь-який момент місто могло впасти. Жителі, розуміючи, що ось-ось увірвуться солдати, знайшли притулок у Влахернському храмі і стали там молитися, зокрема й імператор Лев VI з імператрицею. Під час всенічного бдіння сталося диво: святий юродивий Андрій з учнем Епіфанієм побачили, як Божа Матір уклінно молилася за порятунок народу. Опісля Вона підійшла до Престолу, зняла з голови покривало і покрила ним усіх, хто молився в храмі.

Покров сяяв у Її руках, а сама Богородиця стояла в оточенні ангелів і святих. Зникла Вона так само непомітно, а наступного ранку ворог відступив від міста. Є версія, що на морі здійнялася велика буря, яка знищила ворожий флот, за іншою версією - сарацинів розбило візантійське військо. Як би там не було, але явлення Богоматері стало знаковим і після цього люди стали звертатися до Неї з молитвами про захист і покров. Так свято і отримало свою назву.

За давніми звичаями на Покрова Пресвятої Богородиці закінчувався період весіль і сватань. Починалася пора весільних гулянь - у селах відзначати весілля могли щодня до кінця жовтня. Період вважався сприятливим для святкування, оскільки льохи були повні овочів і м'яса. У дівчат з дня Покрови починався період вечорок.

Хто народився 1 жовтня

1 жовтня 1969 р. - Закарі Найт Галіфіанакіс - американський актор, комік, сценарист і продюсер. Найвідоміший за фільмами "Похмілля у Вегасі", "Похмілля 2: З Вегаса в Бангкок", "Похмілля: Частина III" і "Впритул".

Закарі Найт Галіфіанакіс
Закарі Найт Галіфіанакіс

1 жовтня 1976 р. - Олексій Леонідович Курилко - український актор, письменник, драматург і радіоведучий. Дебютував у кіно 2004 року в комедійному телесеріалі "Леся+Рома". Відтоді постійно знімається в кіно, ситкомах, серіалах і гумористичних шоу, таких як: "Вечірній Київ", "Рюрики", "Насправді-шоу", "Бійцівський клуб", "КіС", "Матріархат" та ін.

Олексій Леонідович Курилко
Олексій Леонідович Курилко

1 жовтня 1981 р. - Руперт Вільям Ентоні Френд - британський актор, режисер, сценарист і продюсер. Найвідоміший завдяки ролям у фільмах "Гордість і упередження", "Хлопчик у смугастій піжамі", "Молода Вікторія", "Хітмен", "5 днів у серпні" та серіалі "Батьківщина".

Руперт Вільям Ентоні Френд
Руперт Вільям Ентоні Френд

1 жовтня 1982 р. - Василь Володимирович Голованов - медіаменеджер, радник директора "Медіа Груп Україна", український телеведучий, актор театру "Чорний квадрат".

Василь Володимирович Голованов
Василь Володимирович Голованов

1 жовтня 1989 р. - Бріанна Сідоні Десаньє, відома як Брі Ларсон - американська акторка, співачка і кінорежисерка. У 2015 році актриса знялася у фільмі "Конг: Острів черепа". У 2019 році на екрани вийшов фільм "Капітан Марвел", у якому Ларсон зіграла головну роль.

Бріанна Сідоні Десаньє
Бріанна Сідоні Десаньє

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube