В цей день народилися американські актори Ченнінг Тейтум та Джанкарло Еспозіто - свята, церковні та народні традиції на п'ятницю, 26 квітня
У п'ятницю, 26 квітня, православна церква шанує пам'ять християнського мученика Василя, єпископа Амасії. Іменини сьогодні святкують Василь, Іван, Нестор, Микола, Петро, Степан, Ян, Глафіра.
Щороку 26 квітня згадують християнського мученика Василя, єпископа Амасії. Він жив у цьому понтійському місті у IV столітті н.е. На той час християнство на зазначеній території було офіційною релігією, але сповідувалося ще не всіма жителями.
Василь постраждав, оскільки дав тимчасовий притулок праведній діві Глафірі, якої домагався правитель. Вона була служницею імператриці та попрохала про захист. Хазяйка відправила її до Вірменії, а на шляху туди дівчина зупинилася в Амасії у святителя. Імператор Східної Римської імперії Лікіній, який запам’ятався як переслідувач християн, дізнався про це та кинув Василя за грати, але пообіцяв свободу в обмін на зречення та посвячення у верховні жерці.
На суді Василь співав псалми та не пристав на пропозицію, тому його засудили до страти. Священномученик прийняв смерть від меча, тіло його викинули у море. Найближчі послідовники єпископа уві сні побачили, де шукати його останки, поплили у Синоп та виловили їх сіткою. Виявилося, що голова знову приросла до тіла Василя, а на шиї залишився лише шрам.
26 квітня садять горох і ранню картоплю. Перед посадкою рослин з родини бобових читають замовляння на багатий урожай.
День 26 квітня 1986 року знають по всій планеті як дату наймасштабнішої аварії, яку будь-коли спричиняв мирний атом. За наслідками Чорнобильській катастрофі немає рівних, вона оповила радіоактивним шлейфом значну частину планети та перетворила квітучу місцевість на зону відчуження. Через тридцять років після катастрофи 26 квітня був проголошений ООН Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу, а в Україні цей день почали відзначати значно раніше. Він є нагадуванням про те, якою небезпечною може бути атомна енергетика, про героїзм ліквідаторів аварії та про довгострокові наслідки цієї події для людей і довкілля.
Станом на весну 1986 року четвертий енергоблок на Чорнобильській АЕС пропрацював уже більше двох років і на 25 квітня була запланована його зупинка для планового технічного обслуговування. Зазвичай такі ситуації на станції використовувалися для випробування обладнання, не став винятком і цей день. Цього разу мали визначити, наскільки вистачить енергії турбогенератора в режимі вибігу, тобто без подачі пари в турбіну.
В результаті Чорнобильської катастрофи радіаційне забруднення зачепило близько 200 тисяч км квадратних. Найбільшого впливу зазнали Житомирська й Київська області, прилеглі території Білорусі та Росії, а навколо самої ЧАЕС відділено зону відчуження радіусом 30 кілометрів. Вплив катастрофи на людське здоров’я досліджується досі, проте в науковців немає єдиної думки з цього приводу - хтось вважає, що з радіацією слід пов’язувати хвороби тільки безпосередніх учасників ліквідації та мешканців забруднених територій, інші наполягають, що наслідки аварії будуть позначатися на здоров’ї не лише сучасних, а й наступних поколінь українців.
Єдиний позитив, який виніс світ з Чорнобильської катастрофи - це неоцінений досвід того, як правильно діяти в разі техногенної катастрофи, а чого робити не слід. Ці знання стали в пригоді вже не раз, зокрема, під час аварії на АЕС Фукусіми в 2011 році. До того ж математичний аналіз закономірностей подібних подій, здійснений спеціалістами з Швейцарії й Данії, надає невтішний висновок - можливість аварії, схожої на Чорнобильську, становить 50% на протязі найближчих десятиліть.
Всесвітній день пілотів відзначається 26 квітня. Вперше це свято відзначили у 2014 році і відтепер святкують кожен рік. Спочатку День пілотів був "внутрішнім" святом Асоціації пілотів Турецьких авіаліній Turkish Airlines. Це свято присвячене першому польоту у небі Туреччині. У 1912 році 26 квітня Феса Евренсев - кращий учень потоку, майбутній керівник Turkish Airlines, склав на відмінно екзамен та підняв у небо літак у якості першого пілота своєї батьківщини.
Всесвітній день бурлеску - це щорічне свято бурлеску, яке відзначається 26 квітня. Бурлеск, як стиль будь-якого виду мистецтва, завжди заснований на сатирі. Крім того, бурлеск – це форма розваг, яка виникла в 19 ст., що схожа на кабаре, свого роду, сатиричний і не дуже пристойний спектакль. Але сама подія не лише про бурлеск. Дата 26 квітня обрана на пам’ять про Джипсі Роуз Лі - видатну виконавицю бурлеску 1930-х років.
Всесвітній день бурлеску - нова подія і була заснована у 2022 році Сапфірою, танцівницею, письменницею та послом психічного здоров’я. Вона створила Всесвітній день бурлеску, щоб об’єднати людей, які люблять все, що пов’язане з бурлеском. Вона також хотіла, щоб це свято стало заохоченням для пошуку й відчуття власного стилю та свободи через бурлеск. Ось, власне, й головна мета свята - зображення психотерапевтичного впливу бурлекску на особистість. Сама ж Сапфіра була танцівницею з 2004 року і стверджує, що бурлеск допоміг їй подолати проблеми з психічним здоров’ям. Вона вірить, що бурлеск може надати впевненості тим, кому її бракує.
Всесвітній день жіночого здоров’я - це щорічна подія, яка проходить у останню п’ятницю квітня і спрямована на сприяння здоров’ю та добробуту жінок у всьому світі. Ця подія про унікальні проблеми зі здоров’ям, з якими стикаються жінки, і про важливість пріоритету догляду за собою. В сучасному світі жінки намагаються поєднувати кар’єру та материнство, роль дружини, доньки і подруги тощо. Величезна кількість соціальних та професійних ролей у жінок, велика відповідальність та активність, стреси та навантаженність, безперечно, впливають на їх фізичне та психічне здоров’я.
Всесвітній день здоров’я жінок є важливим нагадуванням жінкам у всьому світі про необхідність приділяти першочергову увагу своєму здоров’ю та добробуту. Ця ініціатива, яку підтримує Diversity Woman Media і яка відзначається на різних платформах, має на меті розширити можливості жінок взяти на себе відповідальність за своє здоров’я, забезпечуючи їхню здатність досягати успіху в усіх сферах життя.
Відзначення Всесвітнього дня здоров’я жінок, санкціоноване Національним архівним фондом США, знаменує собою важливу віху в глобальному календарі охорони здоров’я. В основі цього дня лежить визнання проблем з фізичним та ментальним здоров’ям, з якими стикаються жінки, що ускладнюються їхньою роллю матерів, дочок, партнерів і професіоналів. Відданість Diversity Woman Media цій справі призвела до заснування спеціального дня, який відзначається щорічною віртуальною конференцією "Self-Care, Health and Wellness" ("Самообслуговування, здоров’я та добробут"), що пропонує ресурси, ідеї та підтримку жінкам з усіх верств суспільства.
26 квітня у східнослов’янських країнах, а також у Франції, Бельгії, Німеччині відзначають День варіння картоплі. Коли у XVI столітті картопля потрапила у Європу, її не одразу прийняли як їстівну рослину. Перш ніж картопля стала "другим хлібом" та набула народної популярності та любові, знадобились десятки років.
Ще один привід обійняти свого друга - 26 квітня, коли в США відзначається День"Обійми друга". На відміну від Міжнародного дня обіймів, який святкують у грудні або січні, обіймаючи незнайомців, цей день покликаний нагадати, що корисно приділяти увагу своїм близьким людям - друзям та родичам. У день "Обійми друга"потрібно прийти у гості або просто зателефонувати другові, з яким давно не бачився, дати йому зрозуміти, що він для вас значить.
Під час обіймів в кров викидається гормон окситоцин, який знижує рівень занепокоєння і збільшує почуття близькості та прив’язаності. Але слідкуйте за тим, щоб обійми були взаємними. Щоб від цього була користь, обидва повинні хотіти обійматися та довіряти партнеру.
26 квітня 1958 р. - Джанкарло Джузеппе Алессандро Еспозіто - американський актор. Найвідоміший як виконавець ролі Гуса Фрінга в кримінальному драматичному серіалі каналу AMC "Пуститися берега" з 2009 до 2011 року і в приквелі серіалу "Краще телефонуйте Солу" з 2017 до 2022 року.
26 квітня 1980 р. - Джордана Брюстер - американська акторка і модель, відома завдяки ролі Мії Торетто в серії фільмів "Форсаж", ролям у "Факультеті", "Техаській різанині бензопилою: Початок" і серіалі "Даллас", де вона зіграла Елену Рамос.
26 квітня 1980 р. - Ченнінг Метью Тейтум - американський актор, продюсер і модель. У 2009 році вийшли успішні фільми з його участю - "Бій без правил", "Джонні Д." і "Кидок кобри". У 2013 році вийшов фільм "Штурм Білого дому" з Тейтумом у головній ролі, а також трилер "Побічний ефект".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.