Як у стародавньому Єгипті використовували Чумацький шлях: загадку розгадано

У багатьох інших стародавніх культурах Чумацький шлях розглядалася як провідник душ померлих

Нут та Чумацький Шлях
Нут вигнута головою на захід, а задом - на схід

У Стародавньому Єгипті шанували різні небесні тіла, проте роль, яку Чумацький Шлях відігравав у їхній релігії, залишається погано вивченою єгиптологами. Однак, згідно з новим дослідженням, ця "зоряна арка", що світиться, могла виконувати цілу низку міфологічних функцій в уявленнях єгиптян. Автори дослідження вивчили роль, яку відігравав Чумацький Шлях у релігії Стародавнього Єгипту і припустили, що наша галактика була пов'язана в уявленні стародавніх єгиптян із богинею Нут.

У новому дослідженні, написаному астрофізиком доктором Ором Грауром з Портсмутського університету, вивчалася ідея про те, що Чумацький Шлях був представлений богинею неба Нут, яку часто зображують у вигляді всіяної зорями жінки, яка вигинається над Землею, щоб захистити її від грізних вод безодні, відомих як Нун, пише IFLScience. Згідно з "Книгою Нут", також відомою як "Основи ходу зірок", основне завдання небесної жінки полягало в тому, щоб щоранку народжувати Сонце, перш ніж проковтнути його ввечері.

Щоб виконувати цю роль, Нут завжди орієнтована так, що її голова спрямована на захід, а ноги - на схід. При цьому її руки витягнуті під кутом у різних напрямках: права рука знаходиться на північному заході, а ліва рука - на південному сході. Але Чумацький Шлях протягом року змінює своє положення на небі. Як показало моделювання, таке розташування богині Нут відповідає положенню нашої галактики на небі в зимовий час.

Богиня неба Нут зображується у вигляді всіяної зірками жінки
Богиня неба Нут зображується у вигляді всіяної зірками жінки

Проте, вивчивши безліч похоронних папірусів, Граур виявив зображення Нут з розкинутими під кутом 45 градусів руками. Така поза дозволяла богині охоплювати різні положення Чумацького Шляху протягом року: взимку він окреслював контури її рук, а влітку - її торс і хребет.

У пошуках додаткових підтверджень зв'язку Нут з Чумацьким Шляхом автор дослідження шукав схожість між її роллю в давньоєгипетській міфології та іншими зображеннями зоряних богів у культурах по всьому світу. Наприклад, згідно з одним єгипетським текстом труни, Нут описується як "сходи", якими душі померлих можуть піднятися в загробне життя, що перегукується з роллю Чумацького Шляху в індіанській міфології.

"Багато індіанських народів Північної Америки розглядають Чумацький Шлях як дорогу, якою духи померлих подорожують у потойбічне життя", - пояснив Граур. "Назва Чумацького Шляху у лакота - Ванай Тачанку, Дорога духів, якою лакота прямують на небеса, коли вмирають".

Також стародавні єгиптяни пов'язували Чумацький Шлях із перелітними птахами, які з'являються щозими з північного краю неба, прямуючи до Африки. Подібна асоціація Чумацького Шляху з міграцією птахів існує і в інших культурах, наприклад, у фінській та естонській мовах галактику називають "Пташиною дорогою".

"Цей зв'язок існує і сьогодні в назві, яку дали Галактиці Фінляндія, Естонія і кілька країн Балтії: "Пташина стежка" (наприклад, Linnunrata по-фінськи або Paukšcių Takas по-литовськи)", - написав Граур. "Моє дослідження також показує, що роль Нут у переході померлих у потойбічне життя та її зв'язок зі щорічною міграцією птахів узгоджуються з тим, як інші культури розуміють Чумацький Шлях"

Це дослідження не претендує на те, щоб бути повністю остаточним, але дає уявлення про те, як стародавні люди сприймали небесні об'єкти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube