Уряд програв суд: сорочки, ковдра та малюнки Нельсона Мандели дістануться багатіям

Донька Нельсона Мандели 22 лютого планує провести в Нью-Йорку аукціон особистих речей свого батька.

Аукціон, ПАР, Нельсон Мандела
На виручені кошти побудують меморіальний сад в пам'ять про Нельсона Манделу.

Старша донька колишнього президента Південно-Африканської Республіки Нельсона Мандели прагне продати з аукціону речі батька, аби на виручені кошти побудувати меморіальний сад на його честь. Нельсон Мандела більшу частину свого життя присвятив боротьбі за права темношкірих в ПАР. Він помер у 2013 році у віці 95 років, через 23 роки після звільнення з в'язниці та через 19 років після обрання президентом країни.

Аукціон відбудеться після дворічної судової тяганини з урядом Південної Африки, який намагався заблокувати такий продаж, заявивши, що речі є артефактами національної спадщини. Захід заплановано в Нью-Йорку на 22 лютого цього року. Про продаж оголосили ще в 2021 році, і вже тоді він привернув увагу. Першу спробу продажу, у 2022 році, довелося скасувати, пише NYTimes.

Посвідчення особи Нельсона Мандела, яке продадуть з аукціону.
Посвідчення особи Нельсона Мандела, яке продадуть з аукціону.

Південноафриканські чиновники почали заперечувачи, зокрема, проти продажу ключа від тюремної камери острова Роббен (усього Мандела був засуджений впродовж 27 років). Ключ, що найпершим викликав побоювання уряду щодо аукціону, був частиною пересувної виставки. Хоча він наразі не включений у продаж, організатори кажуть, що все ще є шанс, що він може бути доданий в експозицію.

Нині суд постановив, що визначення особистих речей Мандели як національної спадщини - дещо надмірне і став на бік однієї з трьох дочок екс-президента, яка позивалася, аби відстояти право на спадщину батька.

Всього до продажу в аукціонному домі Guernsey’s в Нью-Йорку виставлять 70 предметів. Серед них - документ-посвідчення особи Нельсона Мандели, яке він отримав після звільнення з в'язниці в 1993 році, кілька його барвистих сорочок Madiba, особисті подарунки від американських президентів і навіть його слухові апарати. Ці речі, за словами доньки Мандели, будуть нагадувати їхнім новим власникам про "про співчуття, доброту, прощення", які сповідував її батько. 

Сорочка Мандели та ковдра, подарована йому Обамою.
Сорочка Мандели та ковдра, подарована йому Обамою.

Крім того, на аукціоні виставлять особисті листи, які пан Мандела писав із в’язниці, твори мистецтва, які він створив під час свого ув’язнення на острові Роббен, зокрема зображення маяка, створене Нельсоном Манделою. А також тенісна ракетка, якою він користувався під час перебування у в’язниці. Костюм у тонку смужку, який носив Мандела, коли його обрали президентом, та плетена вовняна ковдра, стилізована під американський прапор, яку йому подарували президент Обама та його дружина Мішель.

Зображення маяка, створеного паном Манделою.
Зображення маяка, створеного паном Манделою.

Предмети пропонуватимуть в широкому діапазоні цін, починаючи з 3 тисяч доларів за пару чорних шкіряних туфель, які кілька разів надягав Нельсон Мандела. Торги за універсальну ідентифікаційну картку пана Мандели почнуться від 75 тисяч доларів. Аукціон пройде в Jazz at Lincoln Center і відбудеться онлайн.

Доктор Мандела сказала, що шукала саме дім Guernsey’s, тому що там вже займалися продажем пам’ятних речей інших "важливих людей, які боролися за свободу", таких як Джон Ф. Кеннеді та Роза Паркс.

Аукціонний дім оцінив сукупну вартість 70 лотів у 2-3 мільйони доларів. Доктор Мандела, яка має ступінь доктора антропології, санкціонувала аукціон як збір коштів для будівництва Меморіального саду Нельсона Мандели. Всі надходження від аукціону, крім доставки та інших матеріально-технічних витрат, підуть на будівництво саду. Планується, що його розіб'ють в селі, де виріс, жив і похований її батько. За її словами, він би цього хотів. 

"Мій батько заслуговує на місце, де його будуть пам’ятати", - сказала вона.

Довідка. Нельсон Мандела боровся проти расистської системи апартеїду в Південній Африці. Він був засуджений до довічного ув'язнення після того, як його визнали винним у змові з метою повалення уряду. Роками пізніше він домовився про припинення апартеїду, спочатку таємно з в'язниці. Він розділив Нобелівську премію миру з президентом ПАР Фредеріком Віллем де Клерком у 1993 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube