Українці неправильно приймають ліки: найчастіші помилки

Ольга Дяченко

Приймати ліки слід уважно, аби не наробити гірше. Лікар Комаровський дав поради, на що саме варто звертати увагу

В США кожні 8 хвилин відбуваються помилки відносно прийому ліків. Вони пов'язані з дітьми, а роблять всі ці помилки - батьки чи опікуни. При цьому 30% американських батьків - низькограмотні, і тільки 15% - мають достатню медичну грамотність. В Україні подібної статистики немає, проте помилки з дозуванням, тривалістю прийому тощо виникають і у нас. Саме тому популярний в Україні лікар-педіатр Євген Комаровський розповів про найбільш поширені помилки, яких припускаються батьки, лікуючи власні чада. Він також розповів про те, як цих помилок уникнути.

Поширені помилки:

  • ліки вживаються не за призначенням, наприклад, краплі від кашлю капають в носа тощо,
  • використовують ліки зі строком придатності, що минув,
  • неправильно зберігають ліки.

Фактори, що призводять до помилок

Фактор 1. Велика кількість ліків, які приймаються одночасно.

Порада: приймайте тільки ті ліки, які вам дійсно дуже потрібні. Якщо приймаєте 4-5 препаратів, не додавайте самостійно вітаміни та біодобавки тощо. Пропишіть собі графік прийому препаратів та розкладіть таблетки в роздільні коробочки для їхнього прийому по днях та годинах. 

Фактор 2. Нерозуміння різниці між плановим та симптоматичним лікуванням. Приклад: лікування кашлю - планове, а жарознижувальні препарати призначають симптоматично. 

Порада: шоб не сплутати препарати, які, скажімо, при гіпертонії чи астмі приймаються при загостренні стану з тими, що приймаються планово, вивчіть, яка між ними різниця. Ну або як мінімум поставте відповідні позначки на упаковках з препаратами. 

Фактор 3. Неконтрольоване прийняття жарознижувальних препаратів під час ГРВІ чи застуди в різних ліках, що призводить до передозування тими чи іншими медикаментозними складовими.

Порада: аби уникнути такої ситуації, читайте про склад ліків. Якщо парацетамол входить до складу перших, других і третіх ліків, прийміть якісь одні. Для прикладу, парацетамол входить до складу "Панадолу", "Ефералгану" та "Аміцитрону". З'ясуйте міжнародну назву ліків.

Фактор 4. Неправильне дозування рідких ліків через плутанину в одиницях виміру, таких як мг і мл, чайні, десертні та столові ложки тощо. В чайній ложці може бути від 3 до 10 мл, тому яку саме чайну ложечку має на увазі лікар-терапевт, зрозуміти буває складно.

Порада: деталізуйте призначення в зрозумілих вам і точних одиницях виміру. Читайте інструкцію препарату. Використовуйте ложечку тільки в тому випадку, коли вона знаходиться в упаковці з ліками. 

Фактор 5. Різні концентрації ліків також можуть призвести до передозувань. Так мілігірам - mg / мг - та мікрограм - мкг / μg - це різні одиниці виміру. Зокрема, калію йодид слід приймати в міліграмах за умови ядерного забруднення, а от для профілактики дефіциту йоду він приймається в мікрограмах. 

Порада: майте на увазі, що міліграм = 0,001 г, а мікрограм - 0,001 мг. 

Фактор 6. Ситуація, при якій в догляді за пацієнтом беруть участь кілька родичів, також може призвести до того, що ліки приймаються нерегулярно або неправильно. 

Порада: заведіть щоденник, в якому відмічайте, чи випили ліки.

Фактор 7. Ще одна ризикова ситуація - це схожі назви геть різних препаратів. 

Порада: купуючи ліки, озвучте фармацевту, від чого саме вони вам потрібні, аби не сплутати, скажімо, ліки від інфекції з ліками від депресії ("Ципролет" - антимікробний препарат, "Ципролекс" - антидепресант) тощо.

Загальні поради від лікаря Комаровського 

Трапляються і помилки лікарів. Попросіть писати призначення більш розбірливо або навіть печатними літерами. Якщо ви чогось не зрозуміли, не соромтесь перепитати в лікаря, адже це ваше здоров'я. Тож, ніколи не йдіть від лікаря, доки не отримаєте відповіді на всі ваші запитання. 

Поставте такі питання: що? Коли? Скільки? Як довго приймати? В якій ситуації припинити? Коли телефонувати лікареві? 

Прочитайте інструкцію, зверніть увагу на правила зберігання препарату. Довгостроково зберігайте ліки в їхніх "рідних" упаковках. Перед тим, як випити ліки - подивіться, що саме ви п'єте, робіть це щоразу, навіть, якщо ви добре знаєте, що саме збираєтесь прийняти.

Якщо ви даєте ліки дитині, домовтесь з близькими, хто робитиме це сьогодні. Поясність дітям, що вони не повинні ділитися своїми ліками з іншими дітьми. Запишіть номер токсикологічного центру в телефон вашої дитини-підлітка. 

Будьте здорові та уважні, бережіть себе, близьких та рідних!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you