Таємничі пристрої інків записували одне й те саме, але по різному - здогадка вчених

Самий великий кіпу - завдовжки понад п'ять метрів і складається з понад 1800 шнурів

Інки, стародавня цивілізація, історія, артефакт, писемність, система знаків
Нитка з кольоровими шнурами на ній, розкиданими у формі віяла, була сповнена вузлів: це нагадувало намисто

Понад тисячоліття тому народи Анд використовували об’єкт під назвою кхіпу або кіпу для запису та передачі інформації. Кіпу робили за допомогою шнурів або ниток із зав'язаними на них вузлами. І більшість з цих вузлів використовувалися для зображення чисел, пише ScienceAlert. Кіпу були особливо важливими для імперії інків, яка проіснувала приблизно з 1438 року до 1532 року нашої ери, коли вона була завойована іспанцями. Оскільки інки не залишили жодних письмових згадок, вважається, що кіпу були їхньою основною системою спілкування та ведення записів.

Таємничі об’єкти інків розкривають прихований зв’язок, якого ми ніколи раніше не бачили 1
Зазвичай кіпу виготовляли або з бавовни, або з волокон, отриманих з верблюдів, лам та альпак. Матеріали фарбували або залишали в природних кольорах.

Деякі кіпу навіть містять рослинні волокна, а деякі – людське волосся. Спеціально навчені майстри приймали дуже обдумані рішення, створюючи ці інструменти для ведення записів. Ці рішення стосувалися використовуваних кольорів, напрямку прядіння, відстані та типу кріплень шнура, а також його структури й положення вузлів.

Ранні іспанські хроністи писали про різноманітні числові застосування кіпу, котрі включали інвентарні записи, перепис населення та зобов’язання щодо податків і данини. 

Перші кіпу знайшли в Чилі етноматематик Марсія Ашер і антрополог Роберт Ашером у 1970-х роках. Один із них є найбільшим кіпу, коли-небудь знайденим, – довжиною понад п’ять метрів і складається з понад 1800 шнурів. Інший кіпу має майже 600 шнурів у складних композиціях.

Чилійський кіпу з шістьмастами виглядає ось так.
Чилійський кіпу з шістьмастами шнурами виглядає ось так.

Цікаво, що для створення обидвох кіпу використовували червоно-білі, так би мовити, розділювальні шнури, для розділення груп з десятків або сімок. Більший кіпу був поділений на десять груп, у кожній групі було по сім шнурів. Менший кіпу був поділений на сім груп, у кожній групі було по десять шнурів і допоміжні.

Менший і складніший кіпу є зведенням і перерозподілом інформації у більшому кіпу. Іншими словами, два кіпу записують однакові дані, але представляють їх по-різному. Це найскладніший чисельний зв'язок між кіпу, встановлений ​​станом на сьогодні. Це стало можливим лише завдяки наявності цифрових інструментів, які полегшують пошук шаблонів, і яких не було в 70-х роках минулого століття.

Таємничі об’єкти інків розкривають прихований зв’язок, якого ми ніколи раніше не бачили 2
Ці схожі на намисто вузли насправді містять дані!

Нові підказки кхіпу

Але навіщо інкам було мати цілих два кіпу, які записують одну й ту саму інформацію двома різними способами. Ми можемо лише припускати. Можливо, більший кіпу фіксував збір різної кількості продовольчих культур від громади, тоді як інший записував, як ці продукти розподілялися між нужденними або між коморами. 

Експерти вважають, що збереглася лише невелика частина кіпу, виготовлених протягом історії. Частково це пояснюється тим, що установи, які їх використовували, з часом замінили цей інструмент. Крім того, клімат не був ідеальним для збереження текстилю. 

Сьогодні залишилося близько 1600 кіпу, які зберігаються переважно в колекціях Америки та Європи. Менше половини з них мають свої характеристики в цифровому вигляді в базах даних досліджень. Оцифровані кіпу можна знайти за посиланням – Khipu Field Guide.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube