Старий Яблучний Спас: українці заплуталися в православних святах

Яблучний Спас відзначався 6 серпня, а не 19 числа. Всі фіксовані дати свят перенесено на 13 днів раніше

Свічки та яблука
Деякі віряни, переважно Української православної церкви, продовжують дотримуватися старого календаря

Преображення Господнє - одне з 12 найважливіших після Великодня свят у православ'ї. Вважається, що цього дня Ісус Христос під час земного життя "з'явився у славі" трьом учням. А в народній традиції свято отримало назву Яблучний Спас. Однак через перехід на новий календарний стиль, багато хто заплутався в числах святкування цього дня.

Справа в тому, що 24 травня 2023 року Архієрейський Собор Православної церкви України (ПЦУ) прийняв рішення перейти на новоюліанський календар, який співпадає зі світським календарем, яким користуються українці та решта світу. Формально перехід затвердив помісний собор церкви 27 липня 2023 року.

Декілька років тому держава зробила перші кроки до календарної реформи - тоді запровадили вихідний на Різдво 25 грудня. Перехід на новий календар став важким кроком, на який не наважувалися десятиліттями. Однак після повномасштабного вторгнення росії це питання набуло політичного забарвлення і більшість українців підтримали такий крок. До суто технічних календарних аргументів додалися й політичні - треба рухатися від Москви до Європи. У тому числі й щодо релігійних свят. Основне значення цієї зміни полягає в тому, що тепер ПЦУ приєднається до всесвітньої православної спільноти, в якій більшість церков вже використовують новий календар.

Проте, як відомо, УПЦ МЦ розкритикували новоюліанський календар. Керуючий справами УПЦ (що в єдності із РПЦ) митрополит Антоній Паканич заявив, що перхід на новоюліанський календар є однією із вимог "прогресивної громадськості" до Церкви. І хоча Паканич визнає, що питання календаря не належить до догматичної площини, а сам новоюліанський календар (якого Антоній називає різновидом григоріанського) є більш точним, проте вводити його в богослужбове життя як Паканич, так і, фактично очолювана ним, релігійна організація не збираються.

Цими діями церква заплутала українців і деякі пропустили той факт, що у 2024 році Яблучний Спас відзначався 6 серпня, а не сьогодні, 19 числа. Тобто УПЦ МЦ 19 серпня святкують Преображення Господнє разом із Росією. А щоб не робити того самого і не переплутати наступні свята, рекомендуємо ознайомитися с нашим Православним церковним календарем на серпень 2024.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube