Росія пробила чергове дно в історії за допомогою пожежної безпеки

У Москві закрили музей ГУЛАГу, який пропрацював майже 24 роки

РФ, Росія, війна в Україні, Сталін, Путін, Кремль, пропаганда, репресії, музей ГУЛАГу
Московська мерія назвала смішну причину закриття музею

Відзначений нагородами Музей історії ГУЛАГу в Росії оголосив про своє раптове закриття. Опозиція пояснює цей крок зусиллями Кремля відбілити радянське минуле Росії, пише The Guardian. Офіційна версія така – музей ГУЛАГу закрили через порушення правил пожежної безпеки. Втім, все це відбувається на тлі інтенсивної кампанії путіністів проти громадянського суспільства, репресій проти інакодумців, тобто тих, хто ставить під сумнів інтерпретацію державою історії.

"Рішення про тимчасове припинення діяльності Державного музею ГУЛАГу було прийнято з міркувань безпеки", – повідомили місцевим ЗМІ в департаменті культури Москви. Там додали, що нібито музей зможе знову відкритися.

Але критики Кремля стурбовані тим, що йому загрожує остаточне закриття. Російська влада раніше посилалася на проблеми протипожежної безпеки як на привід для закриття незалежних культурних закладів, зокрема Європейського університету Санкт-Петербурга у 2008 році та Центру документального кіно у 2022 році.

Історія музею ГУЛАГу

Центральний музей, заснований у 2001 році, об’єднує величезну колекцію офіційних державних документів із сімейними фотографіями та особистими предметами жертв ГУЛАГу.

У 2021 році Рада Європи присудила установі нагороду, заявивши, що він працює над розкриттям історії та активізацією пам’яті з метою зміцнення стійкості громадянського суспільства та його опору політичним репресіям і порушенням прав людини.

За оцінками, 18 мільйонів людей пережили жорстокі табори системи ГУЛАГу з 1920-х до 1953 року. Зрештою масові політичні арешти, депортації та страти закінчилися тільки зі смертю диктатора Йосипа Сталіна.

Музей заважав пропаганді 

Після розпаду Радянського Союзу Росія пережила короткий період, коли заохочувалося відкрите вивчення історії країни, пов’язаної з репресіями. Але під час правління кривавого диктатора Путіна РФ почала робити все, аби змінити історичну пам’ять. Росія привласнила перемогу у Другій світовій, зробивши цю історичну брехню чимось на кшталт національної ідеї, а ГУЛАГ почала активно виправдовувати.

Останніми роками Кремль ініціював репресії проти правозахисних груп, які намагалися чесно описати історію ГУЛАГу. Зокрема, наказав закрити "Меморіал", найстарішу правозахисну групу в країні, яка зосереджується на жертвах Великого терору Сталіна. 

Нові підручники історії в російських школах приділяють мінімальну увагу мільйонам жертв Великого терору, згадуючи їх лише побіжно та пропускаючи будь-які докладні розповіді про жорстокість, якої вони зазнали.

Опитування показали, що зараз більшість росіян захоплюються Сталіним і його спадщиною. Разом з його реабілітацією росіяни стали більш схильними схвалювати вторгнення Росії в Україну. По всій Росії з’являються статуї та експонати, що вшановують спадщину Сталіна, а меморіали, присвячені жертвам його репресій, тихо видаляють або псують.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube