Фізична сила та розмір не є тим, що відрізняє найнебезпечніших тварин у світі
Насправді фізична сила та розмір не є тим, що відрізняє найнебезпечніших тварин у світі. Від коробчастої медузи до риби-фугу - океан також є домівкою для деяких із найотруйніших істот на планеті. Ось деякі з найбільш небезпечних і смертоносних морських мешканців у світі.
Незважаючи на свою незграбність та розміри (самці бегемотів-самців можуть важити до 2065 кг), звичайний бегемот - агресивна і територіальна дика тварина, що може розвивати швидкість до 32 км/год на суходолі та до 13 км/год у воді, що робить його неймовірно небезпечним для людини, за даними Альянсу дикої природи зоопарку Сан-Дієго, пише LiveScience.
Бегемоти (Hippopotamus amphibius) також мають гострі зуби і, як відомо, перекидають човни на заболочених територіях, пов'язаних із сільським господарством і риболовлею. Тиск на природні ресурси призвів до зростання конфліктів між бегемотами і людьми, згідно з дослідженням 2023 року, в якому розглядали вплив бегемотів на фермерів і збереження бегемотів в Ефіопії. Окреме дослідження 2024 року засвідчило, що втрата середовища проживання і зростання чисельності людей становлять дедалі більшу загрозу для бегемотів.
З їхніми потужними щелепами і гострими, як бритва зубами, напади крокодилів на людей часто виявляються смертельними, за оцінками, 1000 людей на рік гинуть в усьому світі від крокодилів. Морський крокодил (Crocodylus porosus) - найбільша з нині живих рептилій у світі та найнебезпечніша для людини. У нього найлютіша сила укусу серед усіх тварин, що нині живуть, - 16 460 ньютонів, як виявили вчені у 2012 році, - удвічі сильніша, ніж у великої білої акули . У результаті рідко вдається вижити після нападу морського крокодила. Більшість людей зазнають нападу під час прогулянки або купання в неглибоких каламутних водах в Австралії та Індонезії.
Акула-бик (Carcharhinus leucas) з короткою тупою мордою і пащею, наповненою 350 гострими, як бритва, зубами, є одним із найнебезпечніших видів акул, які трапляються у світі. Відомо, що він агресивний щодо людей і може напасти без будь-якої причини.
Вона становить особливу небезпеку для життя людини, оскільки мешкає біля тропічних берегів густонаселених районів Австралії, східного узбережжя США і Мексиканської затоки. У 2024 році 29-річна Лорен О'Ніл зазнала нападу бичачої акули під час купання в затоці Елізабет.
Акули-бики віддають перевагу тінистим або каламутним водам, де вони демонструють "протівотінь" - природний камуфляж, який дозволяє їм зливатися з навколишнім середовищем, перш ніж здивувати здобич, що робить їх смертельними хижаками.
Кубомедузи мають довгі щупальця, наповнені смертельною отрутою. Укус кубомедузи (Chironex fleckeri) не тільки дуже болючий, а й може бути смертельним.
За даними Національної океанічної служби, кожне щупальце коробчастої медузи містить крихітні дротики, відомі як клітини нематоцисти, наповнені отрутою, яку вона використовує, щоб жалити та проколювати шкіру, випускаючи швидкодіючу отруту прямо в кровотік. Симптоми укусу можуть включати параліч, набряк і серцеву недостатність. Незважаючи на ризик, смертність від коробчастих медуз в Австралії залишається низькою. Австралійський підліток у 2022 році став першим зареєстрованим постраждалим зі смертельним наслідком з 2006 року. На Філіппінах від укусів кубомедуз помирають від 20 до 40 осіб на рік.
Нешкідливий на вигляд равлик із привабливою конусоподібною мушлею, конусний равлик напрочуд смертоносний. Це складна паралітична отрута, швидкодіюча і високотоксична. Хоча люди не є передбачуваною здобиччю м'ясоїдних конусних равликів, які харчуються дрібною рибою і черв'яками, дайвери можуть наражатися на ризик, оскільки равлики мешкають на мілководді і коралових рифах, і можуть проникати крізь неопренові гідрокостюми і рукавички.
Географічний конус (Conus geographus) вважається найбільш смертоносним. Цей крихітний водний равлик містить понад 100 токсинів - достатньо, щоб гіпотетично вбити 700 дорослих особин.
У той час як деякі зі 100 видів отруйних жаб-дереволагів використовують камуфляж, щоб зливатися з навколишнім середовищем і уникати виявлення, золота отруйна жаба демонструє свою яскраву шкіру, щоб попередити хижаків про свою токсичність.
Золота отруйна жаба завантажена смертельною дозою батрахотоксину у своїх шкірних залозах, що робить їх смертельними для дотику. Науковці виявили, що золота отруйна жаба (Phyllobates terribilis) містить достатньо отрути, щоб вбити 10 людей - менш ніж за 10 хвилин. А у дослідженні 2023 року вчені визначили білок, який використовують жаби для накопичення токсинів, не отруюючи себе, що може призвести до розробки нових протиотрут для лікування людей.
Риба-собака, також відома як "фугу", що вживається в їжу як рідкісний делікатес у Японії та Китаї, є отруйною рибою, у шкірі, кишечнику, печінці та яєчниках якої міститься висока концентрація смертельного нейротоксину під назвою тетродотоксин (ТТХ). Кухарі повинні акуратно видалити його, щоб не вбити їдця. Симптоми отруєння включають параліч, утруднення дихання і серцеву недостатність.
Існує близько 200 видів голкочеревів, і майже всі вони отруйні. Вчені виявили, що хоча всі види надуваються і використовують свої гострі шипи як захисний механізм, їхня отрута забезпечує додатковий захист від хижаків.
Маленький, але смертоносний головоногий молюск, який може поміститися на долоні, синьокільчастий восьминіг містить потужний нейротоксин, відомий як тетродотоксин. Укус, що містить навіть крихітні дози токсину, може паралізувати і вбити людину за лічені хвилини, і протиотрути не існує. Усі чотири види синьокільчастих восьминогів (Hapalochlaena) отруйні.
Хоча самі равлики не є небезпечними, вони можуть бути притулком смертельно небезпечного паразитичного плоского черв'яка, відомого як трематода. Паразит спричиняє захворювання шистосомоз, яке передається через воду і яким заражаються під час вживання забрудненої води або під час проникнення яєць через шкіру під час ходіння вбрід або плавання в забрудненій воді. Паразит шистосома живе і розвивається на прісноводному равлику, перш ніж передається новому господареві - людині або тварині.
Діти особливо вразливі до цього захворювання. ВООЗ повідомила, що у 2021 році понад 250 мільйонів людей потребували лікування від шистосомозу, і, за оцінками, у світі від цієї хвороби щорічно помирають 11 792 людини.
Ці акули іноді нападають на людей, хоча смертельні випадки рідкісні. Учені повідомляють, що акули зазвичай не розглядають людей як їжу. Незважаючи на це, у 2023 році в усьому світі було зафіксовано збільшення кількості нападів акул: у Міжнародному архіві нападів акул зафіксовано 69 неспровокованих нападів і 10 смертельних випадків.
Чотири із зареєстрованих в Австралії випадків смерті були спричинені великими білими акулами (Carcharodon carcharias). Велика біла акула може плавати зі швидкістю до 56 км/год і має близько 300 зазубрених трикутних зубів, хоча тільки 50 з них використовуються в будь-який момент часу.
У роду Synanceia є п'ять отруйних видів кам'яних риб, і всі вони мають отруйні спинні шипи, що містять смертельний веррукотоксин (VTW). Укуси викликають сильний біль, утруднення дихання і роботи серця перед смертю. Риба, що мешкає в теплих, дрібних прибережних водах Тихого та Індійського океанів, має тенденцію жалити, захищаючись, якщо на неї наступить або доторкнеться людина.
Морські змії не агресивні і кусаються тільки з метою самооборони. Люди, які живуть і працюють у морі, найчастіше зазнають укусів. Однак людські жертви рідкісні, оскільки більшість людей добре реагують на медичну допомогу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.