Чому дощові хробаки вилазять на поверхню землі тільки під час сирої погоди
Ви помічали, що дощові хробаки вилазять на поверхню землі тільки під час дощу. Цікаво, що хробаки не мають легенів, як у людини та тварин, і дихають через тіло, як з повітря, так і з води. Тобто версія про те, що вони виходять, аби не потонути, ніби не працює. Та насправді вона, вірогідно, є частково правдивою.
Дослідження 2008 року двох видів дощових черв’яків виявило, що споживання кисню може відігравати певну роль у тому, чому деякі, але не всі дощові черв’яки спливають на поверхню в дощові дні.
Види, які потребували більш високого рівня кисню, частіше виповзали зі своєї нори під час дощу. Види, яким не потрібен такий високий рівень кисню, мають меншу ймовірність вийти на поверхню.
Інша популярна теорія полягає в тому, що нібито вібрація від дощу сприймається черв'яками як подібна до вібрації, що зазвичай попереджає їх про наближення крота. Тобто ідея полягає в тому, що хробаки можуть вийти на поверхню під час дощу, щоб уникнути того, що вони вважають хижаком.
Також можливість полягає в тому, що дощова вода в ґрунті певним чином шкодить черв’якам – наприклад, якщо дощ був кислим. Або якщо виділилися шкідливі хімікати, такі як важкі метали, кажуть біологи.
Так, виливання суміші гірчичного порошку та води на ґрунт дратує черв’яків і виганяє їх на поверхню, де їх можна зібрати та проаналізувати, пояснюють вони.
Найбільш вірогідним поясненням є те, що дощові черв’яки спливають на поверхню в дощові дні, щоб швидше пересуватися по вологій землі, замість того, щоб повільно ритися в ґрунті, як зазвичай.
Їм потрібне вологе середовище, щоб вижити, тому вологі дні дозволяють їм подорожувати над ґрунтом. Дощові черв’яки можуть здійснювати такі подорожі, щоб спаровуватися або мігрувати.
Це пояснення може допомогти пролити світло на практику під назвою "тремтіння ніг", яка спостерігається у деяких птахів і рептилій. Птахи тупотять по поверхні, генеруючи вібрації, які можуть імітувати вібрації дощу. Ці звуки змушують дощових черв'яків вийти на поверхню і стати жертвою хижака.
Ця традиція виманювання хробаків на поверхню називається в біологів "зачаровування хробака". Вона використовує реакцію дощового черв’яка на вібрацію. Використовуючи палицю, люди створюють вібрацію в ґрунті, щоб виманити черв’яків на поверхню, де їх збирають на приманку. Тепер птахи стали повторювати те саме за людьми.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.