Як мінімум 12 людей загинули під час шторму, понад 3 мільйони будинків були знеструмлені
Коли ураган Мілтон пронісся штатом Флорида в США, десятки тисяч людей перебували в евакуаційних укриттях. Ще сотні тисяч людей покинули прибережні регіони перед штормом. Але евакуювалися не всі, незважаючи на жахливі попередження двома днями раніше – про шторм, що став одним з найсильніших за всю історію спостережень, повідомляє ScienceAlert.
Рятівникам в місті Мілтон надійшло 911 дзвінків з проханнями про допомогу, а рятувати довелося понад 500 людей. Всі ці люди опинилися в пастці у власному будинку після повені. Від вечора до світанку врятували щонайменше 35 людей. Однак як мінімум 12 людей загинули під час шторму, понад 3 мільйони будинків були знеструмлені.
В деяких з цих будинків деревами пошкодило дах, а місто затопило до таких рівнів, які до цього місцеві ніколи не бачили. Лінії електропередач були обірвані, станцію каналізації затопило, води в будинках не було. Здавалося б очевидним, що треба було евакуюватись. Проте з евакуацією не все так просто, і ось чому.
Для евакуації потрібен транспорт, гроші, місце для ночівлі, можливість зняти робочі дні напередодні шторму та інші ресурси, яких у багатьох людей просто немає – виявляється, в бідності живе кожен 9-ий американець.
Наприклад, під час урагану Катріна в 2005 році багато жителів не мали транспортних засобів і не могли дістатися до евакуаційних автобусів. Це призвело до того, що вони опинились перед обличчям смертоносного урагану. Майже 1,4 тисяч людей загинули під час шторму, багато з них у затоплених будинках.
Коли мільйони людей отримують наказ про евакуацію, також виникають проблеми з матеріально-технічним забезпеченням. За два дні до виходу на сушу ураган Мілтон мав п’яту категорію. Близько 5 мільйонів людей перебували під наказом про евакуацію, а автомагістралі були переповнені.
Дефіцит газу та затори можуть призвести до того, що люди застрягнуть на автомагістралях і не зможуть знайти притулок до настання шторму. Це сталося під час урагану Флойд у 1999 році, коли 2 мільйони жителів Флориди намагалися евакуюватися. Люди, які раніше евакуйовувалися або бачили новини про перевантажені автомагістралі перед ураганом Мілтон, можливо, не виїжджали, боячись застрягнути.
Логістика евакуації є ще складнішою для людей з обмеженими можливостями або в будинках престарілих. Крім того, люди, які перебувають у в’язниці, можуть не мати вибору в цьому питанні – і система правосуддя має небагато варіантів для їхнього переміщення.
Так, під час урагану Флойд людина з обмеженими можливостями прибула до притулку, але коридори були завузькими для її інвалідного візка, тому вона була обмежена дитячим ліжечком на час перебування. Переміщення людей зі слабким здоров’ям у стресових умовах теж може погіршити їхній стан, змушуючи персонал будинків для престарілих приймати важкі рішення.
Але якщо не вдасться евакуюватись, це може бути смертельним! Саме тому місцеві пускають мешканців притулків до себе на сезон ураганів. Під час урагану Ірма у 2017 році семеро мешканців будинку для людей похилого віку загинули через спеку після того, як їхній заклад знеструмився у Флориді. Повінь також може створити кілька небезпек для здоров’я, включно з ризиком інфекційних захворювань.
Люди з домашніми тваринами стикаються з іншим важким вибором – деякі вирішують залишитися вдома, боячись залишити свого улюбленця. Дослідження показали, що власники домашніх тварин набагато рідше евакуюються, ніж інші, через труднощі з транспортуванням пухнастиків і пошуком притулків, які їх приймуть. Під час руйнівних штормів можуть пройти кілька днів або тижнів, перш ніж люди зможуть повернутися додому.
Низка досліджень показує, що жінки та представники меншин сприймають ризик урагану більш серйозно, ніж інші групи, і, швидше за все, евакуюються або відправляться в сховище. Одне дослідження показало, що жінки майже вдвічі частіше, ніж чоловіки, евакуюються, коли отримують обов’язковий наказ про евакуацію.
Якщо люди раніше стикалися з ураганом, який не завдав значних збитків, вони можуть сприймати ризик майбутнього шторму як менший і не піти. Вони скоріше воліють залишатися вдома, з родиною чи друзями. Умови притулку можуть бути поганими, ті можуть бути переповненими, в них може бракувати приватності. Діабетики та люди з маленькими дітьми також хвилювалися щодо пошуку відповідної їжі в притулках.
Таким чином, підготовленість буквально рятує життя. Це варто враховувати, аби покращити евакуацію в безпечне місце в майбутньому, причому для всіх, як для літніх людей, так і для людей з обмеженими можливостями і тваринами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.